مهمانداران نامدار تاریخ؛ نماد شجاعت و قدرت

امتیاز دهید:
5 کاربر امتیاز داده اند | امتیاز: 4.8 از 5 مهمانداران نامدار تاریخ؛ نماد شجاعت و قدرت- قاصدک 24


مهماندار بودن کار راحتی نیست. باید هفته ها آموزش ببینید و در صورت بروز وضعیت اضطراری مسئولیت هدایت تک تک مسافران نیز با شما خواهد بود. در طول تاریخ مهمانداری، می توان نام چند مهماندار را دید که شجاعت، قدرت و منحصر به فرد بودن آنها زبانزد خاص و عام شده است. در این مطلب قاصدک 24 شما را با مهماندارانی آشنا می کند که نامشان در تاریخ مهمانداری به نیکی یاد می شود.

هاینریش کوبیس (Heinrich Kubis)


در واقع هاینریش کوبیس را می توان نخستین مهماندار در جهان دانست. وی نه تنها جزو معدود خدمه مرد کابین بود بلکه مسئولیت او رسیدگی به وضعیت مسافران نه در هواپیما بلکه در یک بالون بود. کوبیس کار خود را در سال 1912 در یک ایرلاین آلمانی به نام DELAG و روی یک بالون به نام Schwaben آغاز کرد. وی همچنین در یک بالون به نام هیندنبورگ کار می کرد که شهرت و اعتبار خوبی نداشت. وقتی این بالون بدنام شروع به آتش گرفتن کرد، کوبیس در زمانی که بالون به زمین نزدیک بود، به مسافران کمک کرد تا در امنیت کامل از بالون به بیرون بپرند.

الن چرچ (Ellen Church)


الن چرچ نخستین مهماندار زنی بود که کار خود را در سال های دهه 30 میلادی آغاز کرد. در حقیت چرچ یک خلبان هم بود. متاسفانه تا آن زمان شرکت های هوایی علاقه ای به استخدام زنان نشان نمی دادند. حتی خارج از هواپیما هم بیشتر شغل ها ر اختیار مردان بود. بنابراین چرچ که همزمان یک پرستار هم بود، این ایده را که زنان پرستار می توانند فعالیت های مربوط به کمک خلبانان مانند جابجایی چمدان ها، انجام کارهای مربوط به کترینگ و نیز کمک به مسافران، به انجام برسانند، در اذهان گسترش داد.

مهمانداران نامدار تاریخ؛ نماد شجاعت و قدرت
چه کسی بهتر از یک پرستار می توانست احساس امنیت را در میانه یک پرواز به مسافران خود القا کند. این ایده خیلی زود مورد استقبال قرار گرفت و شرکت های زیادی سروع به استخدام زنان به عنوان میزبانان هوایی یا همان مهمانداران پرواز کردند.

ادیت لاترباخ (Edith Lauterbach)


ادیت لاترباخ در سال 1944 به عنوان یک مهماندار پرواز کار خود را آغاز کرد و نخستین زنی بود که مبارزه برای حقوق زنان در دنیای هوانوردی را شروع کرد. وی به همراه سه زن دیگر انجمن مهمانداران شرکت های هوایی را تأسیس کرد که امروز با نام انجمن مهمانداران پرواز CWA و مهم ترین اتحادیه صنعت هوانوردی برای کارکنان پروازی به فعالیت خود ادامه می دهد. به لطف لاترباخ و همکارانش، قوانین جنسیتی در محیط کار متوقف شده و دستمزد مهمانداران هواپیما در طول سال به دو برابر افزایش یافت.

مهمانداران نامدار تاریخ؛ نماد شجاعت و قدرت

روت کارول تیلور (Ruth Carol Taylor)


روت کارول تیلور نخستین مهماندار آفریقایی- آمریکایی در ایالات متحده بود که کار خود را در سال 1957 آغاز کرد. تیلور که به دنبال شکستن مرزهای تبعیض نژادی در آمریکا بود، به عنوان یک مهماندار برای شرکت هوایی ترانس ورلد مشغول به کار شد. وی نخست به خاطر رنگ پوست خود موفق به استخدام نشد، اما امید خود را از دست نداده و مدت کوتاهی پس از آن در شرکت هوایی موهاک (Mohawk) شروع به کار کرد. تیلور بخش زیادی از کار و زندگی خود را به عنوان یک فعال اجتماعی برای حقوق زنان اقلیت به مبارزه پرداخت.

مهمانداران نامدار تاریخ؛ نماد شجاعت و قدرت

مومی گول دورانی (Momi Gul Durrani)


مومی گول دورانی یکی از خدمه کابین شرکت هوایی بین المللی پاکستان در سال های دهه 50 و 60 میلادی بود. دورانی چهره ای مناسب برای نمایش در مقابل دوربین داشت و به همین دلیل شرکت هوایی پاکستان از وی در بسیاری از تبلیغات های خود استفاده می کرد. مهم ترین نقل قولی که در مورد او وجود دارد این است که "وقتی او لبخند می زد، لبخند را هم بر لب دیگران می آورد". دورانی خیلی زود محبوبیت زیادی را به عنوان یک مهماندار مهربان و زیبا به دست آورد. متأسفانه وی در پرواز بوئینگ 720 شرکت هوایی پاکستان که در نزدیکی فرودگاه قاهره سقوط کرد، حضور داشت و به همراه 114 مسافر دیگر این پرواز جان خود را از دست داد.

مهمانداران نامدار تاریخ؛ نماد شجاعت و قدرت

نیرجا بانوت (Neerja Bhanot)


نیرجا بانوت یک مهماندار پرواز ارشد در شرکت هوایی پان آم (Pan Am) بود که در پنجم سپتامبر 1986 در 23 سالگی در جریان یک حادثه هواپیماربایی کشته شد. اما مرگ بانوت در حقیقت مرگی قهرمانانه بود چرا که وی مسئولیت هواپیما و مسافران را به عهده گرفته و آنها را از دست تروریست هایی که پرواز شماره 73 خطوط هوایی پان آم از بمبئی به نیویورک را ربوده بودند، نجات داد. بعد از 17 ساعت تروریست ها شروع به تیراندازی و انفجار کردند. به همین دلیل وی درها را باز کرده و به مسافران کمک کرد تا از هواپیما فرار کنند. اما وی نتوانست خود را به موقع از هواپیما خارج کرده و در حالی که سه کودک را از تیراندازی تروریست ها محافظت می کرد، کشته شد.

مهمانداران نامدار تاریخ؛ نماد شجاعت و قدرت
جالب است بدانید که یکی از مسافران که در آن زمان تنها 7 سال داشت، اکنون یک خلبان در شرکت هوایی معتبری است. وی می گوید که بانوت زندگی او را نجات داده و الهام بخش او بوده است.

اولریک پاتزلت (Ulrike Patzelt)


اولریک پاتزلت یا اولی دریکسون (نام وی پس از ازدواج) یک مهماندار آلمانی-آمریکایی بود که به خاطر شجاعت خود در محافظت از 152 مسافر و خدمه کابین در طول یک هواپیماربایی در پرواز 847 شرکت هوایی ترنس ورلد در سال 1985 به شهرت رسید. وی با رفتار آرام و به کمک زبان آلمانی توانست با تروریست های لبنانی مذاکره کند. نتیجه اینکه پاتزلت توانست از هر کسی که تروریست ها قصد آسیب زدن به آنها را داشتند، محافظت کرده و برای امنیت سایر مسافران نیز مبارزه کند.

مهمانداران نامدار تاریخ؛ نماد شجاعت و قدرت
سرانجام پس از مذاکرات و تلاش های سیاسی بسیار، هواپیماربایان گروگان ها را پس از 15 روز آزاد کردند. تمام مسافران آن پرواز در پایان از تلاش های شجاعانه پاتزلت تشکر کردند.

باربارا جین هریسون (Barbara Jane Harrison)


باربارا جین هریسون در سال 1968 زندگی خود را در راه نجات مسافران بوئینگ 707-465 متعلق به پروازهای بین قاره ای شرکت هوایی بریتیش ایرویز جان خود را فدا کرد. هواپیما به هوا برخاست اما در عرض 20 ثانیه یکی از موتورها آتش گرفت. سه دقیقه بعد نیز هواپیما به زمین نشست و خدمه کابین شروع به انجام پروسه های مربوط به تخلیه مسافران کردند.

مهمانداران نامدار تاریخ؛ نماد شجاعت و قدرت
باربارا یکی از مهمانداران شجاعی بود که به جای پریدن از هواپیما به میان شعله های آتش رفت تا یک مرد معلول را نجات دهد. متأسفانه وی جان خود را در میان شعله های آتش از دست داد. اما ملکه الیزابت برای تقدیر از شجاعت وی، نشان جورج کراس که بالاترین نشان شجاعت این کشور است را به وی اعطا کرد.

وسنا ولوویچ (Vesna Vulovic)


وسنا ولوویچ تنها کسی بود که از هواپیمای دی سی 9 شرکت هوایی یوگسلاوی جان سالم به در برد. پس از اینکه یوگسلاوی در اثر جنگ دچار فروپاشی شد، گروهی فاشیستی یک بمب را در هواپیمایی که ولوویج سوار آن بود، جاسازی کردند. هواپیما در حال پرواز بر فراز شهرهای صربسکا-کامنتیس منفجر، به چند تکه تقسیم شده و به کوهی در آن نزدیکی برخورد کرد. همه 28 مسافر این پرواز جان خود را از دست دادند، اما ولوویچ در کمال تعجب نجات پیدا کرد.

مهمانداران نامدار تاریخ؛ نماد شجاعت و قدرت
در واقع وی یکی از خوش شانس ترین افراد در صنعت پرواز لقب گرفت. بعد از این حادثه وحشتناک و زمانی که ولوویچ سلامتی خود را به دست آورد، مفتخر از کار خود به عنوان یکی از خدمه کابین، فعالیت خود را ادامه داد.

جوهانا سیگورداردوتیر (Johanna Sigurdardottir)


جوهانا پیش از آنکه کار خود را به عنوان یک مهماندار برای مهم ترین شرکت هوایی ایسلند یعنی loftleidir آغاز کند، سیاستمدار سابق و نخست وزیر ایسلند بود. وی نه تنها اولین نخست وزیر زن در دنیا بود، بلکه یک رهبر توانا و فعال شجاع نیز بود.

مهمانداران نامدار تاریخ؛ نماد شجاعت و قدرت
با نگاهی به زندگی مشهورترین مهمانداران تاریخ به دشواری کار مهمانداری پی می بریم. علاوه بر آموزش های سخت، پروازهای طولانی و خطرات ناشی از پرواز مانند سقوط و هواپیماربایی نیز متوجه این افراد است. هر چند که اینها تنها آن چیزهایی هستند که ما می بینیم. مهمانداران با چالش هایی از نوع پوشش و نیز رفتارهای ناپسند مسافران نیز مواجه هستند. گاهی این فشارها چنان است که آنها را مجبور به ترک شغلشان می کند.

برای نمونه می توان به خلبانی به نام استیون اسلاتر (Steven Slater) اشاره کرد که پس از مواجهه با رفتارهای زننده برخی از مسافران دست به حرکت عجیبی زد. وی چند شیشه آبجو برداشته و دسته خروج اضطراری را فشار داد که این کار موجب دستگیری و اخراج او شد.

منبع: baatraining.com
airportag.com