همه آنچه که مسافران از یک پرواز می خواهند

امتیاز دهید:
7 کاربر امتیاز داده اند | امتیاز: 4.6 از 5 همه آنچه که مسافران از یک پرواز می خواهند- قاصدک 24

سفرهای هوایی می توانند ایمن ترین بخش سفر باشند. در این نکته تردیدی نیست که پرواز با هواپیما یکی از شیوه های محبوب سفر در میان مسافران است. اما نمی توان انکار کرد که پروسه پرواز برای خیلی ها کلافه کننده است. ماندن در صف های امنیتی، چک این و تحویل چمدان ها حوصله خیلی ها را سر می برد. اگر انتظار در فرودگاه را هم به آن اضافه کنیم، می توانیم بگوییم که پرواز امن است، اما این ایمنی برای مسافران کم هزینه هم نیست. البته خبر خوب این است که سازمان هایی در دنیا وجود دارند که به نارضایتی های مسافران بی توجه نیستند.


همه آنچه که مسافران از یک پرواز می خواهند
یکی از این سازمان ها که در زیر بیشتر از آن خواهید شنید، هر ساله به نظرسنجی ای از مسافران می پردازد و نظر آنان را در مورد اینکه چه چیزهایی در پرواز و حتی قبل از آن آنها را کلافه می کند، جویا می شود. قاصدک 24 در ادامه به گزارش این سازمان در سال 2017 نگاهی انداخته تا از دل آن خوشایندها و ناخوشایندهای مسافران یک پرواز را بیرون بکشد.

چه نکاتی برای مسافران پرواز خوشایند و ناخوشایند است؟


انجمن بین المللی حمل و نقل هوایی در سال 2017 نتایج یک پیمایش سالانه جهانی از مسافران را منتشر کرد که بر تصمیمات گرفته شده از سوی شرکت های هوایی، فرودگاه ها و دولت ها برای راحت تر کردن سفر برای مسافران تأثیرگذار است. این پیمایش با بازخوردی که از 10 هزار و 675 مسافر در 152 کشور دنیا دریافت کرده، به تشخیص آنچه که این انجمن "نقاط دردناک سفر" می نامد، کمک می کند. نکاتی که مسافران رضایت کمتری در مورد آنها دارند. این نظرسنجی به علاوه به تعیین خوشایندهای مسافران مانند اولویت های آنها در سرگرمی های پروازی، اینترنت وای فای و دیگر خدمات پروازی می پردازد.

فکر می کنید اولویت های مسافران در گزارش سال 2017 چه بوده است؟ اینکه سریع تر سوار هواپیما شده و در کل پرواز نیز هیچ دردسری نداشته باشند. به علاوه مسافران دوست دارند احساس کنترل بیشتری بر کل فرایند پرواز داشته باشند. شاید به همین دلیل است که در پذیرش فناوری های دیجیتالی که شرکت های هوایی و فرودگاه ها به کار می بندند، به سرعت انطباق از خود نشان داده اند؛ فناوری هایی مانند چک پاسپورت روی تلفن های همراه تا گیت های کنترل خودکار و نیز تکنولوژی های تشخیص بیومتریک.

همه آنچه که مسافران از یک پرواز می خواهند
گزارش سال 2017 همچنین نشان می دهد که مسافران در آمریکای لاتین رضایت بیشتری از سفرهای هوایی خود داشته اند. به گونه ای که 59 درصد پرسش شوندگان از پرواز خود احساس رضایت کرده بودند. در آمریکای شمالی هم 56 درصد از مسافرانی که در پیمایش شرکت کرده بودند، رضایت خود را از سفر اعلام کرده بودند. درست به همین اندازه نیز در آسیای شمالی از سفر خود راضی بوده اند. البته در این میان مسافران ناراضی هم وجود داشتند و آن مسافران آفریقا بودند که با 40 درصد رضایت، ناراضی ترین مسافران بودند.

مسافران در روی زمین چه انتظاراتی دارند؟


درصد بالایی از مسافرانی که در این پیمایش شرکت کرده بودند؛ یعنی 82 درصد آنان؛ اعلام کرده بودند که در صورت امکان به جای اعتماد کردن به پاسپورت های کاغذی مرسوم، از پاسپورت های دیجیتالی روی گوشی های همراه خود استفاده خواهند کرد. 64 درصد آنها نیز گفته بودند که تعیین هویت بیومتریک اولویت آنها برای سفر خواهد بود؛ فناوری ای که به تعیین هویت در سراسر پرواز از مرحله چک این تا سوار شدن به هواپیما و پس از آن کمک خواهد کرد.

همه آنچه که مسافران از یک پرواز می خواهند
علاوه بر اینها 72 درصد مسافران استفاده از گیت های خودکار را جزو اولویت های خود اعلام کرده و 33 درصد آنان نیز ترجیح می دادند با استفاده از تشخیص بیومتریک سوار هواپیما شوند. البته این تنها مرحله سوار شدن به هواپیما نیست که مسافران آن را کند می دانند. 87 درصد پاسخگویان گفته بودند که دوست ندارند بیشتر از 3 دقیقه برای تحویل چمدان های خود منتظر بمانند. 49 درصد نیز گفته بودند که دوست دارند چمدان هایشان را خود با استفاده از دستگاه های خودکار در فرودگاه تحویل بگیرند.

البته به نظر می رسد که نقاط دردناک برای مسافران کم نبوده است. پروسه امنیتی نیز برای بیشتر مسافران خسته و کلافه کننده می نماید. 60 درصد مسافران به درآوردن کفش ها، کمربند و کت های خود هیچ علاقه ای ندارند. همچنین 52 درصد پاسخگویان، از درآوردن وسایل برقی از کیف های خود اظهار نارضایتی کرده بودند. این را هم باید اضافه کرد که در ایرلاین ها و فرودگاه هایی که از تکنولوژی های جدید سفر رونمایی شده است، شواهد حاکی از اقبال مسافران به استفاده از این فناوری ها بوده است.

همه آنچه که مسافران از یک پرواز می خواهند
برای مثال نزدیک به 71 درصد مسافران در آمریکای شمالی از گیت های مهاجرتی خودکار استفاده کرده و 90 درصد استفاده کنندگان نیز از آنها راضی بوده و اعلام کرده اند که استفاده از آنها را تکرار خواهند کرد.

مسافران در آسمان چه انتظاراتی دارند؟


بیشتر مسافران (69 درصد) در پروازهای طولانی مدت دوست دارند که وقت خود را به تماشای فیلم در تلویزیون بپردازند. البته 58 درصد آنها نیز ترجیح می دهند بخوابند و 40 درصد نیز از خوردن و آشامیدن لذت می برند. مشارکت کنندگان در این پیمایش به دو گروه تقسیم شدند. گروه اول (46 درصد) دوست دارند که از سرگرمی های پروازی که شرکت های هوایی به مسافران خود ارائه می دهند، استفاده کنند. گروه دوم که 42 درصد بودند هم تماشای سرگرمی روی دستگاه های خود را ترجیح می دادند. نکته آشکار این بود که تقاضای زیادی برای استفاده از وای فای در هواپیماها وجود داشت.

همه آنچه که مسافران از یک پرواز می خواهند

قدم بعدی چیست؟


در طول کنفرانس جهانی مسافران که از سوی انجمن بین المللی حمل و نقل هوایی در بارسلون برگزار شد و شرکت های هوایی در آن به انتشار نتایج این نظرسنجی پرداختند، تیم تراول اند لژر با یکی از اعضای این انجمن دیداری ترتیب داد. هدف نیز بررسی این موضوع بود که چگونه نتایج نظرسنجی قرار است منجر به تغییرات در این صنعت شود. فردریک لِگِر می گوید که از این نتایج برای شکل دادن به ابتکار عمل ها در صنعت هوانوردی استفاده می شود. در حقیقت ما این یافته ها را به گروه های خود انتقال داده تا درک بهتری از منطق مسائل و مشکلات و نیز راه حل های مناسب ارائه دهیم. از همین رو هم نیاز به توسعه استانداردها و ابتکار عمل ها بیش از پیش احساس می شود.

همه آنچه که مسافران از یک پرواز می خواهند
اطلاعات این نظرسنجی پیشتر نیز برای به کار بستن برخی تکنولوژی ها به کار شرکت های هوایی آمده است. هر چند که انجمن حمل و نقل هوایی هنوز هم چالش هایی دارد که باید پیش از آنکه این نقاط دردناک از بین بروند، بر آنها فائق بیاید. اما گروه هایی که در این صنعت قرار است با یکدیگر تشریک مساعی داشته باشند، فرودگاه ها و نمایندگان دولت ها هستند که البته هر یک از آنها اولویت های خاص خود را دارند. به همین دلیل است که گاهی رسیدن به یک اجماع پیرامون چگونگی حل یک مشکل می تواند دشوار و تبدیل به مسئله ای سیاسی شود.

به گفته لگر: "آنجا که ما به دنبال نتایج بهتر هستیم در اموری است که تحت کنترل ایرلاین هاست. دشواری نیز در جایی آشکار می شود که شما باید با گروه های ذی نفع دیگری مانند کنترل های امنیتی و مرزی کار کنید. هر چند ما این موضوع را لحاظ می کنیم، اما گفتن اینکه مشتریان همچنان به ما می گویند که نقاط دردناک وجود دارند، نقش دفاع از آنان را به ما می دهد".

"مشکل نیز درست از جایی آغاز می شود که هر گروهی یک دلیل تجاری برای خود دارد. فرودگاه ها به ما نزدیک بوده و متعهد به کار بر روی این راه حل ها هستند. اما دولت ها گاهی الزام های مشابهی ندارند؛ چرا که آنها نگرانی های خاص خود را دارند. به همین دلیل است که حل مشکلات می تواند زمان بیشتری به طول بینجامد. اما خوب در حقیقت کار ما این است که یافته ها را با دیگران به اشتراک گذاشته و به آنها نشان دهیم که این موضوعات چقدر برای مسافران اهمیت دارد".

همه آنچه که مسافران از یک پرواز می خواهند
بدون تردید همه ما تأثیرات این فراز و فرودها را دیده ایم؛ از جمله اینها می توان به تغییرات فعلی در پروسه های امنیتی اشاره کرد که در حقیقت دولت ها تلاش می کنند تا یک قدم جلوتر از تهدیدهای امنیتی قرار داشته باشند. با این وجود برخی پیشرفت ها نیز در حال انجام است. لگر می گوید:" ما پروسه های موجود مانند رزرو و چک این را دیجیتالی کرده ایم. اما من فکر نمی کنم که ما کل این پروسه را تغییر شکل داده باشیم. قدم بعدی این است که از زاویه ای دیگر به این موضوع نگاه کرده و پروسه جدیدی را شکل دهیم".

ایرلاین ها نیز از عواملی که زمان سفر را کاهش می دهند، سود می برند. برخی از قدم ها نیز زائد بوده و تنها به هزینه ها اضافه می کنند. بعضی از اقدامات هم خدمات را به تأخیر می اندازند که برای شرکت های هوایی هزینه به همراه دارد. به گفته لگر ایرلاین ها تلاش می کنند تا اقدامات غیر لازم را حذف کنند. آنچه که ما در این صنعت شاهد بوده ایم این است که یک ایرلاین به راه حلی رسیده و سایر شرکت های هوایی تلاش می کنند تا از آن پیروی کنند.

همه آنچه که مسافران از یک پرواز می خواهند
بسیاری از امکاناتی که در بالا به آنها اشاره شد، اکنون در برخی از فرودگاه های جهان در اختیار مسافران قرارگرفته اند. فرودگاه هایی که به جهت داشتن این فناوری های پیشرو، لقب مجلل ترین فرودگاه های جهان را به خود اختصاص داده اند. در مورد اینکه سفرهایی هوایی در سال 2018 چگونه اند و چه نوآوری هایی صنعت هوایی را تکان خواهند داد هم می توانید همینجا در قاصدک 24 بیشتر بخوانید.


منبع: travelandleisure.com