پرواز با هواپیما؛ به ایمن ترین بخش سفر خود خوش آمدید!- قاصدک 24

امتیاز دهید:
7 کاربر امتیاز داده اند | امتیاز: 4.7 از 5 پرواز با هواپیما؛ به ایمن ترین بخش سفر خود خوش آمدید!- قاصدک 24


سفرهای هوایی هیچ وقت محبوبیت خود را از دست نداده اند. این واقعیتی است که بیشتر ما می دانیم. در حقیقت هواپیماها در عرصه رقابت با قطارها و حتی اتوبوس ها هرگز قافیه را نباخته اند. بی تردید یکی از مهم ترین دلایل اقبال به هواپیماها ایمنی آنهاست. شنیدن خبر سقوط یک هواپیما بسیار تلخ است اما چیزی است که به ندرت به گوش ما می رسد. اما تا به حال با خود فکر کرده اید که چرا هواپیماها یکی از امن ترین راه های سفر را در اختیار ما قرار می دهند؟

فکر می کنید چرا هواپیماها امن هستند؟


برای بسیاری از کسانی که پرواز کردن به بخشی از زندگی آنها تبدیل شده، شنیدن این جمله از زبان یک خلبان آن هم در موقع خارج شدن از هواپبما چیز عجیبی نیست: امن ترین بخش سفر شما به پایان رسیده است. اشتباه نکنید این یک اغراق نیست، بلکه حقیقتی است که بیشتر مسافران هم به آن اذعان دارند. بار دیگری که سوار بر تاکسی می شوید تا به فرودگاه برسید، به این نکات بیشتر فکر کنید: در مورد راننده تاکسی که زندگی شما در حال حاضر در دستان اوست، چه می دانید؟ ماشینی که سوار آن شده اید چقدر امن است؟ از پنجره ماشین به بیرون نگاه کنید، همه چراغ های راهنما درست کار می کنند؟ وضعیت جاده خوب است؟ دیگر رانندگان چطور؟ بقیه رانندگان چطور رانندگی می کنند؟

پرواز با هواپیما؛ به ایمن ترین بخش سفر خود خوش آمدید!
تا به حال در مورد ایمنی فکر کرده اید؟ایمنی چیست؟ ایمنی در حقیقت انباشت دانش در مورد ریسک یا خطریست که به مرحله عمل درآمده است. انسان و حتی ماشین نیز از خطا کردن مبرا نیستند. با در نظر گرفتن این موضوع، شاید تصادف کردن در ارتفاع 6 مایلی از سطح زمین، نسبت به سایر شیوه های سفر کردن آن هم روی زمین کمتر محتمل است. از صندلی های هواپیما تا کابین خلبان، هر گونه تصمیمی در صنعت هوانوردی با در نظر گرفتن تأثیرات ایمنی گرفته می شود. قاصدک 24 در این مطلب قصد دارد تا به تمام ویژگی هایی بپردازد که بر اساس آنها ایمنی بیشتر در هواپیما تضمین می شود.

طراحی هواپیماها


شرکت های هوایی تجاری دنیا در 50 سال گذشته، نزدیک به یک میلیارد ساعت پرواز را انجام داده اند. این شرکت ها از تمام پروازهای به انجام رسیده اطلاعاتی به ثبت رسانده اند که به آنها در بهبود طراحی هواپیماها و موتور آنها کمک می کند. بیل بوزین که مسئول ایمنی در شرکت ایرباس است، معتقد است که همه چیز در حال بهتر شدن است. به باور او تمام این اطلاعات جمع آوری شده به مهندسان فهم بهتری از محدودیت های این ماشین عظیم می دهد. امروزه سازندگان دقیقا می دانند که در دنیای واقعی چه رخ می دهد. این امر باعث می شود که آنها اصلاحاتی انجام بدهند که علاوه بر طرح در امنیت نیز تفاوت های مهمی ایجاد کند.

پرواز با هواپیما؛ به ایمن ترین بخش سفر خود خوش آمدید!

تکنولوژی های کابین خلبان


امروزه بسیاری از شرکت های هوایی کنترل های مکانیکی مرسوم را با اشکال الکترونیکی آن جایگزین کرده اند. از جمله این هواپیماها می توان به بوئینگ 777 و 787، ایرباس ای 330، ای 340 و ای 380 اشاره کرد. در حقیقت هواپیماها امروز بیشتر از آنکه یک ماشین باشند، یک کامپیوتر هستند. خلبان هم به مدیریت اطلاعات می پردازد و تکنولوژی نقش مهمی را در داخل هواپیما بازی می کند.

مکان یابی های ماهواره ای در سطح جهان، نمایش های پیشرفته و ارتباطات راه دور سطحی از دقت را در پروازها امکان پذیر ساخته اند که تابه حال در عصر سفرهای هوایی شاهد آنها نبوده ایم. اگر در سال های دهه 50 و 60 میلادی حوادث مرگباری در هر 200 هزار پرواز اتفاق می افتاد، امروزه امنیت در سطح جهان ده برابر بهتر شده و تعداد حوادث نیز به هر دو میلیون پرواز رسیده است.

پرواز با هواپیما؛ به ایمن ترین بخش سفر خود خوش آمدید!
ابزارهای موجود در کابین خلبان که زمانی بیشترین تأثیر را روی بهبود آمارها داشتند، همان ابزارهایی هستند که به خلبان ها در مورد خطر بالقوه ناشی از سایر هواپیماها هشدار می دهند. اما در پس این پیشرفت ها در عرصه خلبانی، چیزی بیشتر از این ابزارها وجود داشته است.

یک نوع خاص از خلبان!


به گفته یکی از خلبان هایی که بارها سکان ایرباس های ای 320 را به دست گرفته، تکنولوژی هرگز نمی تواند جایگزینی برای تجربه، مهارت و قضاوت انسانی باشد. شاید این را بتوان به وضوح در حادثه رودخانه هودسون در نیویورک مشاهده کرد. وقتی که خلبان توانست هواپیمای ایرباس ای 320 را از سقوط رهانیده و جان 150 مسافر را نجات دهد؛ حادثه ای که به معجزه هودسون شهرت یافت.

شرکت های هوایی نیز بر اهمیت خلبان های خوب در کنار آموزش خوب واقف هستند. به همین دلیل است که تلاش های زیادی هم صرف پروسه انتخاب و آموزش افراد می شود. بسیاری از دانشجویان خلبانی نخستین پرواز خود را با هواپیماهای تک موتوره آغاز می کنند تا یاد بگیرند که چگونه جریان چندگانه اطلاعات را مدیریت کرده و چگونه با دیگران کار کنند.

پرواز با هواپیما؛ به ایمن ترین بخش سفر خود خوش آمدید!
بی تردید شرکت های هوایی به دنبال اشخاصی هستند که مهارت های ارتباطی و توانایی رهبری بالایی داشته و از مهارت کار تیمی و ریسک پذیری نیز برخوردار باشند. برای نمونه می توان به شرکت لوفتهانزا اشاره کرد که خلبانان خود را خود تربیت می کند. این ایرلاین معمولا کاندیداهایی را استخدام می کند که هیچ تجربه پروازی نداشته باشند. در مقابل شرکت های هوایی آمریکایی از خلبانان انتظار دارند که قبل از اقدام کردن برای استخدام، حداقل تجربه صدها ساعت پرواز داشته باشند.

کابین خلبان و امکاناتش!


انتخاب درست یک خلبان بسیار مهم است، اما مهم تر از آن این است که محیط کار آنها عملکردشان را بهبود ببخشد. حتی در بزرگ ترین ایرلاین ها نیز کابین خلبان به ندرت بزرگ تر از یک ماشین متوسط است. کنترل ها و نمایشگرهای پرواز نیز به هم فشرده و چند هدفی بوده و برای این طراحی شده اند که اطلاعات لازم را در دسترس خلبان ها قرار دهند. به عبارت دیگر برای اندازه، شکل، جا و حتی ظاهر تمام این امکانات در کابین یک دلیل وجود دارد.

پرواز با هواپیما؛ به ایمن ترین بخش سفر خود خوش آمدید!
علاوه بر اینها تجهیزات باید در تمام شرایط روشنایی قابل دیدن بوده و خلبان ها نیز باید در صورت انجام هر اشتباهی بازخورد دریافت کنند. پیش از پرواز نیز مهندسان همه چیز را چک می کنند تا ببینند که آیا کنترل ها در دسترس، نمایشگرها در دید و صندلی ها نیز به اندازه کافی برای ساعت های طولانی پرواز راحت هستند.

کابین مسافران چگونه است؟


نگران نباشید! به همان اندازه که به کابین خلبان اهمیت داده می شود، به کابین مسافران نیز توجه می شود. صندلی های همه هواپیماها فارغ از کوچک یا وسیع و فرست کلاس یا اکونومی بودن، از استانداردهای خاصی برای دوام و حفاظت در مقابل ضربه برخوردار هستند. برای مثال هواپیماهای جدید قابلیت تحمل 16 برابر نیروی جاذبه را دارند. به علاوه صندلی ها و روکش های آنها نیز ضد آتش بوده، خود به خود آن را مهار کرده و دود سمی نیز از خود خارج نمی کنند. تجهیزات نصب شده بر دیوارهای کابین نیز ضدآتش بوده و در صورت بروز آتش سوزی نیز نورهای اضطراری به کف هواپیما نزدیک هستند.

پرواز با هواپیما؛ به ایمن ترین بخش سفر خود خوش آمدید!
مهم تر از همه اینها این است که بیشتر حوادث هوایی مرگبار نیستند (از هر 301 حادثه در سراسر جهان در 10 سال گذشته، کمتر از یک چهارم آنها مرگبار بوده اند). به ویژه باید بدانید که در حوادثی مانند سر خوردن روی باند فرود یا فرود ناموفق به ندرت کسی جان خود را از دست می دهد.

کنترل ترافیک هوایی


شاید خلبان ها و هواپیماها را بتوان ستاره های دنیای هوانوردی دانست، اما در پشت صحنه سیستم های کنترل ترافیک هوایی قرار دارند. سیستم هایی که با کمک آنها هواپیماهای هدایت شده توسط جی پی اس به صورت خودکار برای مسیرها، برنامه ریزی شده و با یکدیگر و نیز با زمین ارتباط برقرار می کنند. این وضعیت بدون شک بسیار متفاوت از آن روزهایی است که نقشه، تخته سیاه، مداد و محاسبات کاغذی برای هدایت هواپیماها مورد استفاده قرار می گرفتند. تصور کنید که با 28 میلیون پروازی که هر سال انجام می شود، مدیریت ایمن و مؤثر این تعداد عظیم هواپیما چقدر پیچیده و دشوار خواهد بود.

پرواز با هواپیما؛ به ایمن ترین بخش سفر خود خوش آمدید!
به عبارت دیگر پیوند بین سیستم های هدایت بر روی زمین و هوا بزرگراهی را در آسمان به وجود می آورد که هیچ کس از خطوط مجاز آن خارج نمی شود. در حقیقت این ماشین ها هستند که مسیر هواپیما را تعیین کرده و کنترلرهای ترافیک هوایی نیز به هواپیماها اجازه پرواز می دهند. مسیرهای ناهموار، دید کم و شرایط آب و هوایی بد از جمله خطراتی هستتند که می توانند فرودگاه را مسدود کرده و مانع پرواز یا فرود هواپیماها شوند. اما به لطف کنترل های ترافیک هوایی این مشکلات دیگر باعث اختلال نمی شوند، گویی دنیای دیگری برای هواپیماها در حال شکل گرفتن است.

کنترل فرودگاه


شاید بیشتر از هر چیز پیشرفت ها در عرصه ایمنی را بتوان در تجهیزات فرودگاه ها مشاهده کرد. مونیتورهایی که کوچک ترین حرکتی را تشخیص می دهند، هر وسیله ای را روی باند فرود، تاکسی وی یا حتی دروازه ترمینال نشان داده و کنترلرها هم در مورد هر خطر بالقوه ای هشدار دریافت می کنند. شاید بد نباشد بدانید که در سال 2008 تأثیرات اقتصادی پروازهای تجاری در سراسر جهان چیزی در حدود 3.56 تریلیون دلار برآورد شده بود.

پرواز با هواپیما؛ به ایمن ترین بخش سفر خود خوش آمدید!
با در نظر گرفتن نکته بالا می توان گفت که بدون تردید شرکت هایی که به طور مستقیم در هوانوردی درگیر بوده و نیز شرکت هایی که تلاش می کنند تا آخرین پیشرفت ها در علم و مهندسی را در این صنعت اعمال کنند، به صنعت هوانوردی در دستیابی به سطوح بالاتر ایمنی کمک کرده اند. همچنین روشن است که تلاش های زیادی نیز همچنان در حال انجام است. بنابراین دفعه بعد که خلبان به شما خوشامد می گوید، می توانید روی صندلی خود بنشینید، تکیه دهید و از پرواز خود لذت ببرید. چرا که می دانید که ایمن ترین بخش سفر شما آغاز شده است.

منبع: travelandleisure.com