مهمانداران هواپیما و چالش هایی از نوع پوشش!

امتیاز دهید:
14 کاربر امتیاز داده اند | امتیاز: 4.2 از 5 مهمانداران هواپیما و چالش هایی از نوع پوشش!- قاصدک 24

شغل مهمانداری هواپیما برای خیلی ها یک شغل رؤیایی است. مهمانداران زیاد پرواز می کنند، به کشورهای دیگر سفر می کنند و لباس های جالب می پوشند! شاید عجیب به نظر برسد اما پوشیدن یونیفرم های خوش فرم بخش هیجان انگیز کار مهمانداران است. در طول سال ها نیز این لباس ها دستخوش تغییرات شده و اکنون نیز علاوه بر زیبایی، مهمانداران به دنبال راحتی هم هستند. در قاصدک 24 بخوانید که چالش ها بر سر لباس مهمانداران در طول سال ها به کجا کشیده و تلاش کارکنان چه شرکت های هوایی به بار نشسته است.

چالش ها بر سر لباس مهمانداران!


سال 2018 است و بحث هویت و برابری جنسیتی در محل کار در رأس بسیاری از خواسته ها قرار گرفته است. با این وجود بخش هایی از صنعت هوانوردی هنوز درگیر قوانین منسوخی است که برخی شرکت های هوایی بر کارمندان خود اعمال می کنند؛ قوانینی مانند بعضی استانداردها برای لباس مهمانداران زن. در حقیقت این شرکت های هوایی مهمانداران زن خود را ملزم به پوشیدن دامن می کنند.

شاید بد نباشد بدانید که دامن ها در واقع یادگار دوره ای هستند که در آن شرکت های هوایی بر اساس ظاهر کارکنان خود به جذب مشتری می پرداختند. مسافران می توانستند در هر لباسی از شلوارهای جین و چسبناک تا لباس های گشاد قدم به هواپیما بگذارند، اما کارکنان باید همیشه موجه به نظر می رسیدند؛ حتی در تمام طول مدت پرواز و در ارتفاع 10 هزار متری از سطح زمین!

چند ماه پیش شرکت هوایی کاتای پاسیفیک هنگ کنگ به خاطر قوانین سفت و سخت در مورد الزام پوشیدن دامن برای مهمانداران زن و برخی باید و نباید های عجیب و غریب در خصوص آرایش آنها، هدف انتقادهای تند رئیس اتحادیه مهمانداران هواپیما قرار گرفت. در واقع این اتحادیه بر این باور بود که کلیشه ها پیرامون مهمانداران دیگر قدیمی و منسوخ شده؛ کلیشه هایی چون زیبا به نظر رسیدن، داشتن آرایش کامل و حتی پوشیدن دامن! وقت آن رسیده که ایرلاین ها به این تصویر قدیمی پایان داده و قوانین اجبارکننده مهمانداران به پوشیدن دامن نیز از بین برود.
اگرچه بر خلاف آنچه که به نظر می رسد این کاتای پاسفیک نیست که انقلابی را در زمینه قوانین پوشش به راه انداخته است. پیشتر چندین شرکت هوایی در جهان نیز پوشیدن شلوار برای مهمانداران زن را برای آنها آزاد کرده اند. در زیر نگاهی به شرکت های هوایی می اندازیم که مهمانداران آنها می توانند به جای دامن، شلوار بپوشند!

شرکت هوایی بریتیش ایرویز


در سال 2016 مهمانداران زنی که برای بریتیش ایرویز کار می کردند، موفق شدند حق پوشیدن شلوار به جای دامن را برای خود به دست آورند. این موفقیت درست پس از آن اتفاق افتاد که روشن شد کارکنانی که اخیرا استخدام شده بودند، ملزم به پوشیدن دامن شده بودند. البته این قانون استثنا هم داشت؛ عذر مذهبی یا پزشکی!
اتحادیه واحد کارگری که نماینده کارکنان شرکت های هوایی است، در آن زمان مجموعه ای از دلایل عملی را فهرست کرد تا شرکت های هوایی را به کنار گذاشتن این قانون مجاب کند. از جمله این دلایل این بود که پوشیدن شلوار در هنگام سفر به مناطق سرد به نوعی آنها را در مقابل سرما محافظت می کند. یا اینکه شلوارها در مقایسه با جوراب شلواری های نایلونی که به همراه دامن پوشیده می شوند، کمتر قابل اشتعال بوده و حرارت کمتری را به خود جذب می کنند. به علاوه پوشیدن شلوار احتمال گزیده شدن توسط پشه های حامل ویروس زیکا را کاهش می دهد.

مهمانداران هواپیما و چالش هایی از نوع پوشش!
با تمام این تفاسیر کارکنان شرکت هوایی کاتای دراگون حق مخالفت با قوانینی را داشتند که آنها را ملزم به پوشیدن دامن می کرد. بعد از کش و قوس های بسیار دو ساله، سرانجام اتحادیه موفق شد و امروز، مهمانداران زن می توانند به عنوان بخشی از یونیفرم خود از شلوار استفاده کنند.

شرکت هوایی ایر ایندیا


لباس خدمه کابین ایر ایندیا در سال 2015 دچار یک تحول عظیم شد. در این سال مدیریت شرکت تصمیم گرفت تا لباس های غربی رسمی تر را جایگزین ساری های قرمز و مشکی کند که به بخشی از نشان تجاری شرکت نیز بدل شده بود. در آن زمان یکی از مقامات رسمی چنین گفت: ما تصمیم گرفته ایم تا ساری را که به شدت به یک نماد فرهنگی هند تبدیل شده، کنار بگذاریم. اما برای عرضه یک چهره جدید و به روز به مشتریان خود، قصد داریم تا به کارکنان مان امکان انتخاب یونیفرم هم برای مسیرهای داخلی و هم بین المللی را بدهیم.

مهمانداران هواپیما و چالش هایی از نوع پوشش!
چهره جدید که توسط یکی از معتبرترین کالج های طراحی هند، مؤسسه ملی فناوری مد، طراحی شده؛ شامل سه سبک می شود: یک کت بلند مشکی به همراه شلوار، یک ساتی زرد و قرمز و یک لباس زرد به نام چوریدار کوترا (یک بلوز بلند با چاکی در بغل و شلوار مشکی). علاوه بر این مهمانداران مرد نیز اکنون می توانند شلوار مشکی، پیراهن راه راه آبی، کراوات قرمز و کت مشکی بپوشند.

خطوط هوایی اتیوپی


خطوط هوایی اتیوپی در دسامبر 2017 به تیتر اخبار تبدیل شدند. داستان از این قرار بود که در این تاریخ پروازی از این شرکت انجام شد که تمام کارکنان آن از خدمه کابین، تا خلبان، مسئول چک این و حتی افسر ناظر پرواز زن بودند. در حقیقت هدف از انجام ان کار نیز ترغیب زنان به حضور بیشتر در صنعتی بود که به طور سنتی در اختیار مردان بود.

مهمانداران هواپیما و چالش هایی از نوع پوشش!
مدیر خطوط هوایی اتیوپی اعلام کرده بود که این حرکت فرصتی مناسب برای دانشجویان زن جوان آفریقا برای باور داشتن به رؤیاهای خود و تلاش برای پر کردن شکاف های جنسیتی در این صنعت است. به باور او زنان بزرگ ترین منابع کشف نشده این قاره هستند. اما این تمام ماجرا نبود. مهمانداران زن حتی ملزم به پیروی از کدهای پوشش خاصی هم نبودند. خدمه کابین می توانستند لباسی را به تن کنند که ترکیبی از ست های سبز (لباس های کت مانند و شلوار) و پیراهن های سفید بود. این شرکت هوایی آفریقایی با رویکرد مترقی خود، خود را به عنوان یکی از پیشگامان دنیای هوانوردی مطرح کرده است.

شرکت های هوایی بانکوک


یکی از رنگارنگ ترین و زیباترین لباس ها متعلق به کارکنان شرکت تای ایرویز است؛ لباس هایی با رنگ آبی شاد که نشانی از آسمان آبی و صاف هستند. سرانجام و از سال 2011 مهمانداران زن این شرکت می توانند به جای لباس های قدیمی از شلوار استفاده کنند. این شلوارهای جدید به اندازه شلوارهای مردانه پوشیده نبوده و تحولی بزرگ در سبک لباس کارکنان این شرکت به شمار می روند.

مهمانداران هواپیما و چالش هایی از نوع پوشش!
شاید جالب باشد بدانید که طراحی این لباس به عهده طراح اصلی شرکت، "پولپات آساواپرافا"، بوده که گفته بود: "من به طور ویژه لباسی را برای مهمانداران هواپیما طراحی کردم که ترکیبی از دامن و شلوار باشد. این لباس ها قرار است هم ظاهر فوق العاده ای داشته و هم اندکی غیر رسمی و البته انعطاف پذیر باشند".

شرکت هوایی کی.ال.ام


شرکت هوایی هلندی کی.ال.ام در سال 2010 شلوار را به یونیفرم مهمانداران زن خود اضافه کرد. در حقیقت شلوار در کنار دو نوع مختلف دامن، همگی به رنگ آبی لاجوردی و به همراه پیراهن های سفید پوشیده می شوند. طراح این لباس فردی به نام مارت ویسر بوده که معتقد است یونیفرم جدید زنانه، بسیار انعطاف پذیر و باشکوه است. البته این را هم باید اضافه کرد که امکان پوشیدن شلوار در حقیقت پس از آنکه 11 هزار نیروی کار زن این شرکت خواستار تغییر در شکل لباس های خود شدند، به آنها داده شد.

مهمانداران هواپیما و چالش هایی از نوع پوشش!


شرکت هوایی ویرجین آتلانتیک


یونیفرم کارکنان شرکت هوایی ویرجین آتلانتیک در سال 2014 دچار تحول شد. در این سال از طراحی به نام وست وود خواسته شد تا اندکی فریبندگی و زیبایی خاص به لباس های کارکنان این ایرلاین تزریق کند. درست مانند بریتیش ایرویز خدمه کابینی که مایل به پوشیدن شلوار بودند، باید درخواست می دادند.

مهمانداران هواپیما و چالش هایی از نوع پوشش!
در پاسخ به درخواست یکی از خدمه برای شفاف سازی در خصوص قوانین مربوط به لباس در این شرکت، سخنگوی ویرجین آتلانتیک اعلام کرد که اولویت اصلی در لباس ها راحتی و ایمنی بوده است. وی همچنین افزود که لباس ها می تواند شامل شلوار هم شود که خدمه کابین باید درخواست آن را بدهند به اضافه کفش هایی با یک تا سه اینچ پاشنه. البته کفش های پاشنه دار تنها روی زمین قابل پوشیدن بوده و تمام خدمه در طول پرواز ملزم به پوشیدن کفش های تخت هستند.

شرکت هوایی آلیتالیا


آلیتالیا، شرکت هوایی ایتالیایی، در سال 2016 به لیست شرکت های هوایی پیشگام پیوست. در این سال شرکت مجموعه جدیدی از یونیفرم های خود را رونمایی کرد که توسط یک طراح میلانی به نام اتوره بیلوتا طراحی شده بود. لباس فوق با الهام از مد مسحور کننده و با شکوه ایتالیایی سال های 50 و 60 میلادی خلق شده بود که در آن از جنسیت زدگی آن سال ها خبری نبود.

مهمانداران هواپیما و چالش هایی از نوع پوشش!
مهمانداران زن این شرکت اکنون امکان انتخاب از بین پیراهن، دامن و شلوار را دارند که همگی از جنس پشمی و به رنگ سبز و شرابی هستند. آنگونه که مدیر شرکت می گوید: ما در حال معرفی ظاهر جدیدی هستیم که منعکس کننده روح آلیتالیای امروز باشد. آلیتایی که همچنان مسیر خود را به سوی نوآوری و رشد ادامه می دهد. هدف ما خلق مجموعه ای منحصر به فرد بود که شکوه ایتالیایی را به سراسر جهان نشان دهد. در واقع یونیفرم های جدید مکمل نوزایی برند آلیتالیا و جوان گرایی ناوگان هواپیماها و خدمات آن است.

منبع: scmp.com