قطارهای عجیبی که به دل تاریخ پیوستند

امتیاز دهید:
8 کاربر امتیاز داده اند | امتیاز: 4.6 از 5 قطارهای عجیبی که به دل تاریخ پیوستند- قاصدک 24

قطارها همواره یکی از وسایل حمل و نقل محبوب در بین مسافران بوده اند. از زمانی که اسب ها واگن های ابتدایی را می کشیدند تا امروز که قطارها با سرعت برق حرکت می کند، تلاش بشر برای اختراع شکل های مختلف قطار دستخوش موفقیت ها و شکست ها بوده است. با نگاهی به تاریخچه قطارها می توان دید که این وسیله در طول عمر خود شاهد چه تحولاتی بوده است؛ تحولاتی که گاه قطارهایی عجیب و غریب را روانه ریل ها کرده است. با قاصدک 24 به دنیای قطارهایی سفر کنید که امروز دیگر نشانی از آنها باقی نمانده است.

قطارهای زرهی


قطارهای زرهی برای اولین بار در طول جنگ های داخلی آمریکا مورد استفاده قرار گرفتند. در آن زمان ژنرال جوزف هوکر بیش از 20 هزار سرباز را با استفاده از این قطارها جابجا کرد. قطارهای زرهی در ابتدا از زره های دفاعی پوشیده شده بودند که سربازان را از کمین دشمن محافظت می کرد. با این وجود این قطارها خیلی زود به جابجایی سلاح های سنگین تر مانند توپ، تیربار ضد هوایی و ماشین های سنگین اقدام کردند.

قطارهای عجیبی که به دل تاریخ پیوستند
پیاده نظام دشمن و تانک ها معمولا خطری برای این قطارهای زرهی به شمار نمی رفتند. اما این قطارها اهداف خوبی برای هواپیماهای دشمن بودند که می توانستند به راحتی آنها را شناسایی کرده و از آسمان هدف قرار دهند. ضمن اینکه ریل این قطارها نیز به راحتی در مقابل خرابکاری یک فرد آسیب پذیر بود. باید اضافه کرد که قطارهای زرهی پس از جنگ جهانی دوم با ابزارهای جنگی پیشرفته تری جایگزین شد. اگرچه گزارش هایی وجود دارد که نشان می دهد که ارتش روسیه در صدد بازگرداندن قطارهای زرهی برای نبرد با شبه نظامیانی است که گاهی به خطوط ریلی این کشور حمله می کنند.


رازهای سر به مهری که در ایستگاه های قطار دفن شدند


ایستگاه های قطار ژاپن؛ ترکیب روانشناسی و مهندسی


ماشین ریلی میشلین (Michelin Railcar)


ماشین ریلی میشلین در واقع چیزی بود که از ترکیب یک قطار مسافربری با یک کامیون مسافربری به وجود آمده بود. این قطار در آن زمان تنها توسط بک نفر می توانست طراحی شود: صاحب مشهور کارخانه تایرسازی؛ آندره میشلین؛ که از مهدسان خود خواسته بود تا به ایده ای برای جایگزین کردن چرخ های فلزی پر سر و صدای قطارها دست پیدا کنند. تعجبی ندارد که مهندسان وی نیز قطاری را با چرخ هایی طراحی کردند که با تایرهای پلاستیکی پوشیده شده بود. اما تفاوت این قطارها چه بود؟

قطارهای عجیبی که به دل تاریخ پیوستند
قطارهای جدید امکانات مشخصی داشتند که به آنها اجازه می داد در صورت افزایش ناگهانی سرعت مانع از ریل خارج شدن آنها شود. ظاهر این قطارها نیز شباهت زیادی به اتوبوس های معمولی داشت که هر کسی بدون دیدن آموزش خاص هم درست مانند اتوبوس می توانست آنها را براند. ماشین ریلی میشلین روی ریل های قطار در فرانسه و بریتانیا مورد آزمایش قرار گرفت، اما هرگز توسط هیچ کشوری مورد استفاده قرار نگرفت. دلیل آن هم گرانی بودن بیش از حد آنها بود. برای مثال این قطارها نیازمند 10 تایر بودند. این در حالی است که قطارهای معمولی تنها به چهار چرخ نیاز داشتند. به علاوه ماشین های ریلی زود فرسوده شده و نیاز به جایگزینی با قطارهای جدیدتر را داشتند.

قطارهایی که با اسب کشیده می شدند


گاری های اسب ران در حقیقت نخستین قطارها بودند که نزدیک به 200 سال قبل از قطارهای بخار وجود داشتند. قطارهای اسب ران نخست روی ریل های چوبی برای جابجایی زغال از معادن مورد استفاده قرار گرفتند. خیلی زود ریل های مشابهی ساخته شد تا شهرهای همسایه را به یکدیگر متصل کرده و این قطارها برای جابجایی افراد و کالاها نیز مورد استفاده قرار گرفتند. اگرچه قطارای اسب ران با سرعت 10 کیلومتر در ساعت حرکت می کردند، اما قابل اعتماد تر و راحت تر از گاری ها در جاده های ناهموار بودند.

قطارهای عجیبی که به دل تاریخ پیوستند
این را هم باید بدانید که ریل های اولیه یک طرفه بوده و اولویت عبور و مرور نیر بر اساس قانون با آنهایی بود که کالا حمل می کردند. افراد در قطارهای مسافربری نیز ملزم بودند تا در هنگام مواجهه با یک قطار باری، خود را از مسیر این قطارها کنار بکشند. اما سرانجام اختراع قطارهای بخار، قطارهای اسب ران را منسوخ کرد. هر چند که هر دوی آنها همچنان برای حضور روی ریل ها با یکدیگر رقابت می کردند. تا جایی که برخی از اپراتورهای ریلی به سوی قطارهای اسب ران بازگشتند؛ چرا که قطارهای بخار تا حدی غیر قابل اعتماد و مستعد انفجار بودند. قطارهای اسب ران تا اواخر قرن نوزدهم میلادی همچنان مورد استفاده قرار می گرفتند.قطارهایی که هندی ها را به مقصد می رسانند

قطارهای یوریل؛ اروپا زیر پای مسافران
قطارهای آئرو ترین جنرال موتورز (Aerotrain)


قطارهای آئروترین جنرال موتورز توسط یک کارخانه اتوموبیل سازی در دهه 50 میلادی ساخته شدند. ساخت این قطارها همچنین مورد حمایت مالی چندین شرکت ریلی بود که خواهان قطارهای سریع تر برای بازگرداندن مسافرانی بودند که به اشکال دیگر حمل و نقل روی آورده بودند. قطارهای آئروترین چیز جدیدی نبودند. تنها کاری که جنرال موتورز انجام داده بود این بود که چند اتوبوس ساخت خود را روی یک شاسی قطار در کنار یکدیگر قرار داده بود.

قطارهای عجیبی که به دل تاریخ پیوستند
با وجود این قطارهای جنرال موتورز سبک و سریع بودند و در هنگام پر بودن نیز نصف وزن قطارهای بخار معمول را داشتند. شرکت ابتدا دو نمونه اولیه را طراحی کرده و در اختیار شرکت های ریلی قرار داد. اما در کمال تعجب شرکت ها در مورد موتورهای آن ابراز نارضایتی کردند. از نظر آنها این موتورها برای رسیدن به حداکثر سرعت قدرت لازم را نداشتند. علاوه بر این قطارهای جنرال موتورز به قدری سبک بودند که مسافران آنها را با کامیون مقایسه می کردند.

آئرو ترین ژان برتین (Jean Bertin)


آئرو ترین ژان برتین در دهه 60 میلادی، هاور کرفت دنیای قطارها بود. این قطار که توسط دولت فرانسه و برای جایگزینی با قطارهای معمولی طراحی شده بود، از طریق ایجاد محفظه هوا روی یک تک ریل حرکت می کرد. قطار فوق راحت، سبک، سریع و بی صدا بود و نمونه آزمایشی آن نیز می توانست تا سرعت 420 کیلومتر در ساعت حرکت کند. به علاوه ریل های آن نیز ارزان بوده و ساخت آنها آسان بود. مهم تر از همه اینکه به اندازه ریل های معمولی نیاز به دقت و نگهداری نداشتند.

قطارهای عجیبی که به دل تاریخ پیوستند
در حدود 20 کشور به استفاده از این قطارها ابراز تمایل کردند. ژان برتین نیز اعلام کرد که این قطارها تا پایان سال 2000 در سراسر جهان موجود خواهد بود. با این حال پس از آنکه برتین نمونه کامل را به دولت فرانسه تحویل داد، آنها با این استدلال که این قطارها منجر به نابودی خطوط دولتی ریلی می شوند، پروژه را متوقف کردند. برتین که در اثر این اتفاق شکست سختی را متحمل شده لود، سال بعد فوت کرد.


قطارهای آمتراک؛ فاتح ریل های سرزمین فرصت ها

قطارهای پانورامیک؛ سفر به دل کوه های آلپ


قطار هولمن (Holman)


قطار هولمن اگرچه در سال های 1887 و 1897 ساخته شد، برای بهبود سفرهای ریلی طراحی نشده بود. این قطار در حقیقت برای کلاهبرداری از مردمی که به سختی پول در می آوردند، ساخته شده بود! تنها تفاوت قطار هولمن و دیگر قطارهای بخار زمان خود این بود که این قطار چند چرخ داشت که روی یکدیگر جاسازی شده بودند. البته این چرخ ها هم هیچ کار خاصی انجام نمی دادند، اما مخترعان آنها ادعا داشتند که آنها حرکت قطارها را سریع تر می کنند.

قطارهای عجیبی که به دل تاریخ پیوستند
طرح فریبکارانه شرکت به قدری پیچیده بود که حتی تا مرحله انجام سفرهای آزمایشی نیز رسید. از این رو شرکت دیگری نیز برای نظارت بر پیشرفت این قطارها تأسیس شد. شرکت تلاش کرد تا با فروش سهام تقلبی ارزش سرمایه خود را تا 10 میلیون دلار افزایش دهد. افراد بسیاری نیز در دام این کلاهبرداری گرفتار آمده و پول خود را از دست دادند.

مونوریل برنان (Brennan)


مونوریل برنان که با استفاده از برق کار می کرد، توسط لوئیس برنان در اوایل قرن بیستم اختراع شد. این قطار را می توان موتورسیکلت دنیای قطارها نامید چرا که تنها یک مجموعه چرخ داشت و روی یک ریل نیز حرکت می کرد. از دیگر ویژگی های مونوریل برنان این بود که با وجود یک مجموعه چرخ حتی با متوقف شدن هم واژگون نمی شد. چرا که دو چرخش نما قطار را در درجه ای ثابت می کردند که می توانست ثابت مانده و به حرکت خود ادامه دهد.

قطارهای عجیبی که به دل تاریخ پیوستند
برنان در واقع این مونوریل را اختراع کرد تا جایگزین قطارهای معمولی شود که در هنگام دور زدن در سرعت بالا از ریل خارج می شد. اما متأسفانه مونوریل های برنان هرگز جایگزین قطارهای معمولی نشد. دلیل آن هم این بود که درست عمل نکردن حتی یکی از چرخش نماها می توانست منجر به از ریل خارج شدن و حادثه شود. به علاوه این قطار مقرون به صرفه نبود زیرا قادر به حمل واگن های دیگر نبود.


طولانی ترین ریل های دنیا از کدام کشورها می گذرند؟

بهترین سیستم های قطار شهری در جهان


هواپیمای ریلی بنی (Bennie)


هواپیمای ریلی بنی در سال 1930 توسط جرج بنی اختراع شد. این نوع قطار که برای جایگزینی با قطارهای بخار طراحی شده بود، روی ریل های مخصوصی حرکت می کرد که بنی آنها را بالای ریل های قطار معمولی طراحی کرده بود. این قطار شباهت زیادی به واگن های کابلی مدرن تر داشت با این تفاوت که دو پره آن نیروی خود را از موتور می گرفتند. چرخ های واقع شده در بالای قطار نیز به آن امکان حرکت در امتداد ریل های فوقانی را می دادند.

قطارهای عجیبی که به دل تاریخ پیوستند
بنی مدعی بود که این قطار می تواند تا سرعت 190 کیلومتر در ساعت حرکت کند. با این حال ریل های آزمایشی برای رسیدن به چنین سرعت بالایی بسیار کوتاه بودند. وی نتوانست برای قطار خود سرمایه گذاری پیدا کند چرا که دنیا هنوز درگیر بحران اقتصادی پس از جنگ جهانی دوم بود. به همین دلیل بنی در سال 1957 ریل آزمایشی خود را فروخت و یک سال بعد نیز دچار ورشکستگی شده و از دنیا رفت.


آشنایی با قطار شب رو


قطارهای سریع السیر؛ سفر با سرعت باد


قطار شینن زپلین (Schienenzeppelin)


شینن زپلین حاصل تلاش یک آلمانی برای ساخت قطاری سریع السیر در سال 1930 بود. این قطار آزمایشی نیروی خود را از موتور یک هواپیما می گرفت که در قسمت عقب به یک پروانه بزرگ متصل شده بود. سرعت قطار که ساده و سبک وزن بود در طول تست های آزمایشی به 225 کیلومتر در ساعت نیز رسید. رکوردی که برای 23 سال شکسته نشد.

قطارهای عجیبی که به دل تاریخ پیوستند
شینن زپلین هرگز حتی از مرحله آزمایشی هم فراتر نرفت. چرا که این ترس وجود داشت که پروانه های بزرگ منجر به زخمی شدن یا حتی مرگ افرادی شود که در ایستگاه قطار نزدیک ریل ایستاده اند. به علاوه موقعیت این پروانه ها مانع از تغییر مسیر قطار، کشیدن واگن های دیگر و حتی حفظ تعادل در هنگام بالا رفتن بود. البته در آن زمان در مورد توانایی ریل ها برای تحمل این قطار نیز تردیدهایی وجود داشت. این قطار سرانجام در طول جنگ جهانی دوم از بین رفت تا از قطعات آن برای ساخت هواپیما استفاده شود.


واقعیت های تاریخی جالبی که باید در مورد قطارها بدانید

آشنایی با مشاغل مرتبط با قطار


منبع: listverse.com