اعترافات یک خلبان!- قاصدک 24

امتیاز دهید:
21 کاربر امتیاز داده اند | امتیاز: 3.5 از 5 اعترافات یک خلبان!- قاصدک 24

 

 

خلبانی یکی از محبوب ترین مشاغل دنیا و رؤیای بسیاری بوده است. خلبان ها هم معمولا افرادی هستند که علاقه به سفر و هیجان آنها را به پشت فرمان هواپیما کشانده است. بدون شک این شغل تلخی ها و شیرینی های خود را دارد. اعترافات یک خلبان به بخشی از واقعیت هایی پرداخته که هم به شغل و ماهیت کار خلبانان مربوط می شود و هم واقعیت هایی در مورد پروازهای هوایی. قاصدک 24 شما را به شنیدن این واقعیت های جالب دعوت می کند.


این اتوپایلوت است که تقریبا همه کارها را انجام می دهد


در این نکته تردیدی وجود ندارد که بخش اعظم کارها در یک هواپیما را خلبان انجام می دهد. در حقیقت در یک پرواز معمولی اتوپایلوت یا سیستم کنترل خودکار پرواز 90 درصد از پروسه پرواز را هدایت می کند. خلبان ها معمولا پروسه فرود را هدایت می کنند، اما بسیاری از هواپیماها و فرودگاه های مدرن حتی یک سیستم فرود خودکار هم دارند که گاهی حتی در مه غلیظ نیز عمل می کند. سیستم فرود خودکار به این صورت است که خلبان ها برای فرود حتی نیاز به دیدن باند فرود ندارند؛ آن هم درست پیش از نشستن در فرودگاه هایی مانند هیثرو لندن که از امکانات پیشرفته ای نیز برخوردار است.


اعترافات یک خلبان!

خلبان ها درآمد خوبی دارند


اگر شنیده اید که خلبان ها در سایر کشورهای جهان سالیانه 140 هزار یورو درآمد دارند، درست است. انجمن خلبانان خطوط هوایی بریتانیا در سال 2016 این خبر را تأیید کرده است. این انجمن همچنین اعلام کرده که شروع درآمد از 36 هزار یورو بوده و ظرفیت افزایش به 140 هزار دلار را نیز دارد. با در نظر گرفتن این نکته که خلبان ها باید برای حاضر شدن در دوره های خلبانی 80 هزار یورو هزینه کنند و اینکه آنها روزانه مسئول جان هزاران نفر هستند، این مبلغ به نظر منصفانه می رسد.


اعترافات یک خلبان!

خلبان ها از مزایای سفر برخوردار می شوند


به طور معمول همه کارمندان تمام وقت و خانواده های نزدیک آنها مشمول استفاده از هر گونه امکانات حمل و نقل و نیز استفاده از صندلی های فرست یا بیزینس کلاس در صورت خالی بودن صندلی ها خواهند بود. به علاوه توافق های دوجانبه بین شرکت های حمل و نقل، کارمندان یک ایرلاین به اضافه اعضای خانواده درجه یک آنان این اجازه را دارند که از یک امکانات دیگر تحت عنوان نرخ هزینه های زِد ZED بهره مند شوند. زد در واقع همان Zone Employee Discount یا تخفیف منطقه ای ویژه کارکنان است که یک توافق چند جانبه است. بر اساس این توافق شرکت های هوایی موافقت می کنند تا یکی از سه سطح هزینه کم، متوسط و بالا هزینه های مربوط به حمل و نقل و سایر امکانات را برای کارمندان شرکت های هوایی متقبل شوند.

اعترافات یک خلبان!

تمام مواردی که به آنها اشاره شد، به نظر یک معامله عالی به نظر می رسد. اگر قرار باشد که از بانکوک به سئول با خطوط هوایی کره یا تای ایرویز سفر کنید، تنها هزینه پرداختی 70 دلار خواهد بود. این در حالیست که سفر با خطوط هوایی کی ال ام از نیویورک به آمستردام هزینه ای در حدود 100 دلار خواهد داشت.


خلبان ها در طول سفر برای اینستاگرام خود دنبال عکس می گردند!


تعداد زیادی از خلبانان خطوط هوایی تجاری در پرواز به گرفتن عکس و اشتراک آن در شبکه های اجتماعی می پردازند. برای نمونه می توان به عکس فوق العاده ای اشاره کرد که یکی از خلبانان به نام سانتیاگو برجا در تابستان سال 2017 گرفت. اگرچه این موضوع در مورد تمام خلبانان و در کل طول پرواز موضوعیت ندارد. ممکن است برای بسیاری این سئوال پیش آید که آیا این کار قانونی است؟ پاسخ اینست که گرفتن عکس توسط یک خلبان در حقیقت به زمان گرفته شدن عکس بستگی دارد. قانونگذاران بریتانیایی و آمریکایی معتقدند که خلبان ها باید از تمام فعالیت های غیرضروری در طول مراحل حساس پرواز به ویژه در ارتفاع زیر 10 هزار پا اجتناب کنند.

اعترافات یک خلبان!


استفاده از تلفن همراه باعث سقوط هواپیما نخواهد شد


همانطور که می دانید از مسافران در هنگام برخاستن و نشستن هواپیما خواسته می شود تا تلفن های همراه خود را خاموش کرده یا در حالت فلایت مود قرار دهند. فرض کلی اینست که سیگنال تلفن های همراه با ابزارهای مسیریابی در هواپیما تداخل پیدا کرده و می تواند منجر به سقوط هواپیما شود. اما توضیحات یک خلبان را بشنوید:
"ابزارهای الکترونیکی هواپیما با در نظر گرفتن پیش فرض های ذهن ما طراحی شده اند. تا امروز هم هیچ موردی وجود نداشته است که ثابت کند تلفن همراه تأثیر نامطلوبی بر نتایج یک پرواز داشته باشد. حداقل تمام تلفن های همراه خواه از روی عمد، خواه تنبلی در تمام طول پرواز روشن هستند. اگر این تلفن ها نگرانی بزرگی برای پرواز به شمار می رفتند، بی شک سیاست های سختگیرانه تری بر آنها اعمال می شد".

اعترافات یک خلبان!

خلبان ها گاهی چرت می زنند!


پس از آنکه آژانس امنیت پرواز اروپا تغییراتی را در ساعت کار خلبان ها اعمال کرد، مسافران دریافتند که مطابق تحقیق این آژانس، تقریبا نیمی از خلبان ها در کابین خلبان خوابشان می برد. یک خلبان ناشناس در سال 2013 طی مصاحبه ای با ریدرز دایجست گفت:

"در واقع ما خسته می شویم. قوانین کاری ما به ما اجازه می دهد بدون استراحت، 16 ساعت بر سر کار باشیم. این ساعت بسیار بیشتر از ساعات کار یک راننده کامیون است. بر خلاف یک راننده کامیون که می تواند در میانه راه توقف داشته باشد، ما نمی توانیم تا ابر بعدی استراحت کنیم"!

اعترافات یک خلبان!


خلبان ها عاشق یک فرود هیجان انگیز هستند


وبسایت تلگراف تراول در اوایل ماه جاری میلادی نظرسنجی ای را از خلبان ها در مورد فرودگاه های مورد علاقه آنها برای فرود به انجام رساند. فرودگاه ناپل، مادِیرا، اینسبروک و گیبرالتار فرودگاه های مورد علاقه خلبان ها بوده اند و البته یک نقطه مشترک بین آنها وجود دارد: این فرودگاه ها همه در بین فرودگاه های هیجان انگیز اروپا قرار دارند. فرودگاه هایی که خلبانان برای فرود آمدن در آنها نیاز به گذراندن دوره های آموزشی خاص دارند.

اعترافات یک خلبان!

شما احتمالا در جریان هر اتفاقی که در هواپیما بیفتد، قرار نمی گیرید


به گفته خلبان ها هر آنچه که نیاز به دانستن آنها باشد، به مسافران گفته می شود. اما اتفاقاتی که ممکن است مسافران را بترساند، به آنها گفته نمی شود. بنابراین بدون شک شما به عنوان یک مسافر هرگز از یک خلبان نخواهید شنید که بگوید:"خانم ها و آقایان! ما در حال حاضر یک مشکل در موتور هواپیما داریم". در حقیقت صراحت بیش از حد در مورد هر مشکل جزئی، باعث نگرانی های بیهوده می شود.

اعترافات یک خلبان!

در صورت شنیدن یک گفته ترسناک از سوی خلبان هم، تعجب نکنید


اگرچه خلبان ها تمام تلاش خود را می کنند تا باعث ایجاد رعب و وحشت در مسافران نشوند، گاهی هم موفق نمی شوند. برای مثال در سال 2017 یکی از خلبان های شرکت رایان ایر، به مسافران اعلام کرد: "ما در حال حاضر یک تکه یخ در بال های هواپیما داریم. اما قطعا نمی خواهیم بمیریم". در نمونه ای دیگر یکی دیگر از خلبان های خطوط هوایی موناش در سال 2014 به مسافران گفته بود: "یک مشکل فنی در هواپیما وجود دارد که می تواند آنها را راهی یک گور خیس کند"! البته گفته های جالب دیگری هم از زبان خلبان ها شنیده شده است. مانند:

"خانم ها و آقایان! ما در حال یک فرود اضطراری در فرودگاه تامپر هستیم. هواپیما در حال آتش گرفتن است. ممنون"!

"خانم ها و آقایان! ما گرفتار یک صاعقه شده ایم".

"خانم ها و آقایان! یکی از بزرگ ترین تکه های ابری که من در عمرم دیده ام، در حال حاضر در مقابل ما قرار دارد. لطفا کمربندهای خود را ببندید. خدمه کابین! لطفا به صندلی های خود برگردید"!

"صبح بخیر! حتما متوجه شده اید که باد در مقابل ماست. ما نیاز به برخاستن با یک شیب تند داریم و این کار سختی خواهد بود. اما روی صندلی های خود بنشینید. امشب من به یک عروسی دعوت هستم و باید به موقع سر قرار حاضر شوم"!

اعترافات یک خلبان!

خلبان ها همواره تحت فشار هستند تا حداقل میزان سوخت را حمل کنند


قطعا شرکت های هوایی این موضوع را انکار خواهند کرد، اما گزارش سال 2013 ریدرز دایجست خلاف این موضوع را ثابت می کند. یک خلبان ناشناس به این مجله گفته:" من به طور مداوم تحت فشار هستم تا سوخت کمتری از آنچه نیاز هست، حمل کنم. شرکت های هوایی همیشه به کف نگاه می کنند. گاهی اگر شما سوخت کافی حمل کنید، به طوفان برخورد کنید یا تأخیر داشته باشید؛ ناگهان درمی یابید که سوخت ندارید و مجبور به فرود در یک فرودگاه جایگزین هستید".

اعترافات یک خلبان!

فرود اضطراری همیشه اتفاق می افتد


آخرین آمار مربوط به سال گذشته نشان می دهد که فرودگاه هیثرو به تنهایی در هفته حداقل یک فرود اضطراری را تجربه می کند. در سال 2013، 61 مورد فرود اضطراری اتفاق افتاده، 40 مورد در سال 2012، 54 مورد در سال 2011، 66 مورد در سال 2010 و 55 مورد در سال 2009 که در مجموع پنج سال به 266 مورد می رسد.

اعترافات یک خلبان!

یک فرود خوب نشان از مهارت خلبان دارد


بر اساس گفته یک خلبان بازنشسته فرود خوب قطعا مهارت خلبان را نشان می دهد. بنابراین اگر می خواهید در هنگام پیاده شدن از هواپیما چیز خوبی به او بگویید، بهترین عبارت این است:" فرود بسیار خوبی بود. واقعا ممنون"!

اعترافات یک خلبان!

شرکت های هوایی گاهی زمان پرواز را دستکاری می کنند


اگرچه این موضوع مورد تأیید شرکت های هوایی نیست، این نکته ایست که یکی از خلبانان شرکت هوایی ایر ترن در مصاحبه با ریدرز دایجست به آن اشاره کرده است. شرکت های هوایی زمان رسیدن پرواز را طوری تنظیم کرده اند که بتوانند رکورد به موقع بودن پروازها را ثبت کنند. بنابراین ایرلاین ها ممکن است طول مدت یک پرواز را دو ساعت اعلام کنند، در حالی که مدت زمان واقعی آن 1 ساعت و 45 دقیقه است.
تحقیقات اخیر نیز این ادعا را ثابت کرده است. بر اساس نتایج، زمان پروازها در سال های اخیر افزایش یافته است. برای نمونه می توان به یک پرواز کوتاه مدت از هیثرو لندن به ادینبورگ اشاره کرد. در سال 1996 هر پرواز به سمت شمال، 75 دقیقه یا حتی کمتر زمان می برد. با این حال تا سال 2015، بیشتر ایرلاین ها انتظار 85 دقیقه را داشتند.

اعترافات یک خلبان!

منبع:telegraph.co.uk

 

مقالات مرتبط:


روزهای بازنشستگی هواپیماها چگونه سپری می شود؟

با نحوه کار هواپیماها آشنا شوید

سفرهای هوایی در سال 2018 چگونه خواهند بود؟

درباره هواپیماها بیشتر بدانید

نبایدهای پرواز با هواپیما