ستاره های آسمان هوانوردی را بشناسید- قاصدک 24

امتیاز دهید:
10 کاربر امتیاز داده اند | امتیاز: 4.8 از 5 ستاره های آسمان هوانوردی را بشناسید- قاصدک 24

در تاریخ کوتاه هوانوردی و از زمانی که بشر برای تحقق رؤیای پرواز خود، دست به تلاش زد، نام های زیادی به این عرصه حیات بخشیده اند. هوانوردانی که نامشان به دلایل مختلف از پروازهای سریع تا پروازهای طولانی بی وقفه به دور جهان برجسته شده است. قاصدک 24 شما را با نامداران تاریخ هوانوردی جهان آشنا می کند.


10. ژان فرانکوئیس پیلاتره دی رویزر Jean-Francois Pilatre de Roizer و برادران مونت گلفایر (1754-1785)تعیین این موضوع که نخستین انسانی که پرواز کرد، چه کسی بود، امری دشوار است. به باور برخی، این فرد یک مسلمان اسپانیایی به نام عباس فیرناس بود که در نیمه قرن نهم میلادی یک گلایدر را بر فراز برجی در کوردوبای اسپانیا به پرواز درآورد. به عقیده برخی دیگر نیز این افتخار از آنِ یک راهب مسیحی به نام اِیلمِر از منطقه مالمِسبوری بود که در قرن یازدهم هجری یک گلایدر را از بالای کلیسایی به پرواز درآورد. هیچ یک از این ادعاها تا کنون به اثبات نرسیده و همچنان این سئوال باقی می ماند که چه کسی نخستین بار بال به آسمان گشود؟

ستاره های آسمان هوانوردی را بشناسید
اگرچه تقریبا بیشتر مورخان اطمینان دارند که نخستین هوانورد عصر مدرن یک مرد فرانسوی به نام ژان فرانکوئیس پیلاتره دی رویزر است که به خاطر پرواز با یک بالون بر فراز پاریس در نوامبر 1783 به شهرت رسید. شاید اندکی گیج کننده به نظر برسد اما اولین هوانوردی که پرواز با بالون را تجربه کرد، پیلاتره نبوده است. در حقیقت پیلاتره این کار را پس از یک مرد فرانسوی دیگر به نام مونت گلفایر انجام داد؛ یکی از دو برادری که در اصل بالون پیلاتر را طراحی کرد.

9. لوئیس بلریوت Louis Blerio سال 1872-1936


نقش بلریوت برای فرانسه مانند نقش برادران رایت برای آمریکاست. هر چند که بلریوت چیزی بیشتر از یک خلبان با چند شروع پرافتخار در رزومه خود بود؛ او یک طراح و مهندس درجه اول هم بود. بلریوت که پیشتر به خاطر طراحی چراغ های جلوی ماشین به شهرت رسیده بود، از سود حاصل از این کار برای تأمین بودجه تلاش هایش برای ساخت نخستین هواپیمایی با سرنشین استفاده کرد. هر چند که وی نتوانست زودتر از برادران رایت پرواز کند، اولین کسی بود که در اروپا پرواز کرد.

ستاره های آسمان هوانوردی را بشناسید
جالب ترین نکته در مورد بلریوت این بود که او در سال 1909، نام خود را به عنوان نخستین کسی ثبت کرد که بر فراز کانال انگلیس به پرواز درآمد. پروازی که به خاطر شرایط بد جوی و نبود تکنولوژی های پیشرفته، به عنوان یکی از خطرناک ترین پروازهای تاریخ هم ثبت شد. بلریوت سپس در سال 1936 شروع به ساخت یک هواپیما برای فرانسه کرد؛ کاری که او را به یکی پیشگامان طراحی هواپیما تبدیل کرد.


8. بارون مانفرد وون ریخت هوون Baron Manfred Von Richthoven سال 1892-1918


بارون مانفرد که به واسطه رنگ قرمز هواپیمای فوکر سه بال خود به نام بارون سرخ شناخته شده بود، مشهورترین جنگجوی آلمانی جنگ جهانی اول بود. مانفرد شهرت خود را به خاطر سرنگون کردن هواپیماهای بیشمار بر فراز فرانسه قبل از مرگش کسب کرده بود؛ شهرتی که امروز نیز درست به اندازه یک قرن پیش پابرجاست. اما آنچه نام او را بر سر زبان ها انداخت، نه مهارتش در پرواز بلکه مهارت خارق العاده اش در تیراندازی بود.

ستاره های آسمان هوانوردی را بشناسید

7. جان گلن John Glen سال 1921-تا کنون


به غیر از نیل آرمسترانگ هیچ فضانوردی شهرت جان گلن را کسب نکرده است. مردی اهل اوهایوی آمریکا و خلبان جنگی ای که بعدها به فضا نورد و سناتور تبدیل شد. اما شهرت جان گلن از کجا آمد؟ گلن نه نخستین انسانی بود که نامش در عرصه فضانوردی درخشید (چنانچه یوری گاگارین بود) و نه حتی نخستین فضانورد آمریکایی (چنانچه آلن شپرد بود). او حتی تا زمانی که برای نخستین بار به عنوان یک مسافر سوار بر شاتل فضایی دیسکاوری در سال 1998 به فضا سفر کرد، هرگز قدم به فضا نگذاشته بود. بعد از این سفر بود که گلن در 77 سالگی به عنوان پیرترین فردی که به فضا پرواز کرده بود، به شهرت رسید.

ستاره های آسمان هوانوردی را بشناسید
جان گلن نخستین آمریکایی بود که به دور زمین پرواز کرد و این کار را 3 بار پیاپی در مدت زمان 5 ساعت در فوریه 1962 انجام داد. هر چند کار گلن امروزه چیز شگفت انگیزی تلقی نمی شود، در زمان خود یک دستاورد مهم به شمار می رفتف به خصوص وقتی هیچ اطمینانی از منفجر نشدن شاتل وجود نداشت.


6. چاک یگر Chuck Yeager سال 1923-تا کنون


در عرصه هوانوردی تنها شمار اندکی از شهامت کافی برای ایفای نقش یک خلبان آزمایشی به ویژه در سال های 40 و 50 میلادی برخوردار بودند. اما چاک یگر نخستین کسی بود که با سرعت مافوق صوت در سال 1947 پرواز کرد. هر چند از نگاه برخی این امر دستاورد چندانی به حساب نمی آید، یادآوری این موضوع که پیش از او، چندین نفر در تلاش برای انجام این کار جان خود را از دست داده بودند، بر اهمیت کار او می افزاید. جالب تر اینکه یگر توانست این کار را با دو دنده شکسته انجام دهد؛ حادثه ای که روز قبل از پرواز در اثر سقوط از اسب رخ داده بود. پس از این کار هم یگر به شکستن رکوردهای سرعت و ارتفاع ادامه داد. وی توانست نخستین آمریکایی ای لقب بگیرد که با یک فروند میگ 15 ساخت شوروی بر فراز کره جنوبی پرواز کرده بود.

ستاره های آسمان هوانوردی را بشناسید

5. جیمی دولیتل Jimmy Doolittle سال 1896-1993


دولیتل که یک مخترع بود و در سال های دهه 30 میلادی رکوردهای سرعت زیادی را در عرصه هوانوردی ثبت کرده بود، بیشتر به خاطر یک حمله هوایی به توکیو در سال 1942 شناخته شده است. دولیتل هدایت پرواز یکی از بمب افکن هایی را بر عهده داشت که عازم یک مأموریت یکطرفه به آسمان ژاپن بود. اگرچه این حمله خسارات مادی اندکی به ژاپنی ها وارد آورد، توانست روحیه آمریکایی ها را در روزهای تاریک جنگ جهانی دوم تقویت کند. پس از این حمله دولیتل نشان افتخار کنگره را نیز دریافت کرد. اگرچه حمله دولیتل مشهورترین دستاورد او بود، مهم ترین خدمت او به دنیای هوانوردی در دهه 20 میلادی اتفاق افتاد. در این سال ها او به پیشرفت ابزارهای پروازی کمک کرد، ابداعی که امروزه نقش مهمی در ایمنی پروازها دارد.

ستاره های آسمان هوانوردی را بشناسید

4. استیو فوست Steve Fossett سال 1944-2007


اگرچه نام فوست بیشتر در صنعت خدمات مالی می درخشد، او چندین رکورد جهانی را در کارنامه خود دارد. از جمله رکوردهای او می توان به 116 رکورد در 5 ورزش مختلف اشاره کرد که 60 تای آنها تا زمان مرگ او در سال 2007 همچنان به قوت خود باقی بودند. وی همچنین رکورد 5 بار گردش بی وقفه به دور زمین را نیز به نام خود به ثبت رسانده است. علاوه بر این، فوست نخستین کسی بود که یک گردش بدون توقف را با یک بالون پر از هلیوم انجام داد. کاری که حتی با استانداردهای امروزی نیز دشوار بود و پیش از دستیابی به آن بارها شکست را تجربه کرده بود. او همچنین رکورددار نخستین سفر به دور جهان در یک هواپیمای بدون نیاز به سوخت گیری بود که در سال 2005 به آن دست یافت.

ستاره های آسمان هوانوردی را بشناسید


3. برادران رایت: ویلبر 1867-1912، اورویل 1871-1948


این امکان که نام های دیگری در لیست نخستین کسانی باشد که پرواز کنترل شده با سرنشین را انجام دادند، هنوز مورد بحث های فراوان است. اما امروز کسی نمی تواند تأثیر این دوچرخه سازان اهل اوهایو بر دنیای هوانوردی را انکار کند. در واقع مشهورترین تصویری که وجود دارد ویلبر رایت را در حال تلاش برای پرواز در یک فاصله کوتاه و بر روی یک کایت نشان می دهد. این پرواز کوتاه در کارولینای شمالی در دسامبر 1903، عصر جدیدی در دنیای هوانوردی را گشود. هر چند که برادران رایت به عنوان خلبان های درجه اول شناخته نمی شوند، شهرت آنها بیشتر در حوزه طراحی و بازاریابی است. بدون تردید آنها پایه ای را بنا نهادند که برای آیندگان مبنای بسیاری از اتفاقات مهم بود.

ستاره های آسمان هوانوردی را بشناسید


2. آملیا ارهارت Amelia Earhart سال 1897-1937


هیچ هوانورد زنی در تاریخ به شهرت لیدی لیندی نیست؛ آملیا ارنهارت که به خاطر دستاوردهای مشابه و نیز شباهت فیزیکی اش به چارلز لیندبرگ؛ هوانورد مشهور؛ به این نام معروف شده بود. بی تردید ارنهارت نه نخستین فضانورد زن تاریخ بود و نه حتی بهترین خلبان زن زمان خود. شهرت او بیشتر به این خاطر بود که وی نخستین زنی بود که به تنهایی بر فراز آتلانتیک در سال 1932 پرواز کرد. به علاوه پرواز بدون توقف او در سال 1935 از هونولولو به اوکلند نام او را به شهرت رساند.

ستاره های آسمان هوانوردی را بشناسید
نام ارنهارت با آخرین پرواز او به یک افسانه تبدیل شد. ارنهارت و همراه او، فرد نونان، در حال تلاش برای سفر به دور جهان در سال 1937 جایی بر فراز اقیانوس آرام در نزدیکی جزیره هاولند ناپدید شده و هرگز دیده نشد. مرگی که نام او را بیشتر از زمان حیاتش در عرصه هوانوردی برجسته کرد.


1.چارلز لیندبرگ Charles Lindbergh سال 1902-1974


بی تردید هیچ هوانوردی در تاریخ به نامداری لیندی خوش شانس نیست؛ نخستین مردی که در سال 1927 با پرواز از نیویورک به پاریس به تنهایی از فراز اقیانوس اطلس عبور کرد. لیندبرگ یکی از مخالفان سرسخت ورود آمریکا به جنگ جهانی دوم بود اما پس از حمله به بندر پرل هاربور به یکی از حامیان جنگ تبدیل شد و حتی در بیش از 50 مأموریت جنگی بر فراز اقیانوس اطلس نیز حاضر شد. یکی از افتخارات لیندبرگ را سرنگون کردن یک هواپیمای ژاپنی در نزدیکی جزیره کِرام در سال 1944 می دانند.
لیندبرگ در سال های آخر عمرش به یک فعال دو آتشه محیط زیست تبدیل شد و همزمان نیز یکی از عاشقان تکنولوژی باقی ماند. وی در سال 1967 مقاله ای در مجله لایف نوشت و حاصل تجربیات خود را در یک جمله خلاصه کرد: آینده بشر بستگی به توانایی ما برای ترکیب دانش علم با خرد وحشی دارد.

ستاره های آسمان هوانوردی را بشناسید

منبع: toptenz.net


مقالات مرتبط:


آشنایی با مشاغل مرتبط با هواپیما

ایمن ترین شرکت های هوایی دنیا