شرکت قطار رجا

قاصدک 24

ایران به دلیل موقعیت استراتژیک خود همواره پلی ارتباطی میان شرق و غرب دنیا به شمار می رفته است. برای قرن های متوالی، کاروان های تجاری از جاده های معروفی چون ابریشم یا مروارید گذر می کردند تا کالاهای خود را به مقصد برسانند. بدون شک بهره برداری از چنین فرصتی، نیازمند توسعه راه های ارتباطی می بود. ضرورتی که در سال 1306 هجری شمسی، کلنگ اولین راه آهن دولتی ایران را به زمین زد. از آن پس توسعه حمل و نقل ریلی، با جدیت دنبال شد تا در سال 1376 شمسی که فعالیت های حمل بار و مسافر به طور کامل از یکدیگر جدا شدند؛ سالی که شرکت حمل و نقل رجا در آن متولد شد.


درباره شرکت قطار رجا


همانطور که پیشتر گفته شد، خدمات حمل بار و مسافر در ایران در ابتدا بصورت یکجا و زیرنظر شرکت راه آهن ایران انجام می شد. ولی در سال 1376 و مطابق مصوبه شورای عالی اداری، فعالیت های حمل مسافر از راه آهن جدا شده و به شرکت حمل و نقل ریلی رجا واگذار شد. ازین رو رجا در ابتدا یک شرکت با سهام صددرصد دولتی بود که در سال 1388 با پرداخت تمام دیون خود به دولت به بخش خصوصی واگذار شد. گفتنی است رجا با 1100 نفر نیروی کار خود، 65 درصد از سهم بازار جابجایی مسافر را در اختیار دارد و اصلی ترین شرکت خدمات مسافری ریلی کشور به شمار می رود.با قطارهای شرکت رجا آشنا شوید


خدماتی که شرکت رجا به مسافران خود ارائه می دهد را می توان در قالب های زیر دسته بندی کرد:

• قطارهای چهار تخته: این نوع قطارها، به قطارهای کلاس ویژه (زندگی سیمرغ و سبز)، کلاس 1 (غزال و بلور سبز)، کلاس 2 (لوکس چهار تخته و البرز) و کلاس 3 (خلیج فارس) تقسیم بندی می شوند. باید بدانید که قطارهای چهارتخته از پرطرفدارترین قطارها از لحاظ امکانات و سطح کیفی خدمات هستند. ازین رو بهترین گزینه برای سفرهای خانوادگی به شمار می روند.• قطارهای صندلی/ سالنی: این دسته، به قطارهای کلاس ویژه(تندروی پردیس)، کلاس 1(صبای ویژه)، کلاس 2(صبا و ارم) و کلاس 3( اتوبوسی، دو طبقه مترویی و معمولی صندلی) تقسیم بندی می شوند. گفته می شود که این نوع قطارها از نظر قیمت، ارزان ترین در ناوگان حمل و نقل رجا به شمار می روند. اگرچه از نطر کیفیت و خدمات ارائه شده، در سطح خوبی ارزیابی می شوند. نکته جالب اینکه، ساعت حرکت قطارهای سالنی عمدتا روز است لذا برای سفرهای گروهی و تورگردانی مناسب تر است.

• قطارهای شش تخته: قطارهای شش تخته به قطارهای کلاس 1( میلاد)، کلاس 2( پارسی و زاگرس) و کلاس 3(شش تخته تبدیلی) تقسیم می شوند. این نوع قطارها، در کنار سطح مطلوب خدمات از قیمت مناسب بلیت برخوردار هستند. ازین رو مسافران آنها را را در ردیف اقتصادی ترین قطارها قرار می دهند. به نظر می رسد که قطارهای شش تخته برای سفرهای جمعی گروه های دانشجویی سازمانی هیئت های مذهبی و ... مناسب تر باشند.

• قطار مجلل زندگی: این قطار در واقع، جدیدترین قطار وارد شده به ناوگان ریلی کشور است. همانطور که از نام آن پیداست، از نظر تسهیلات رفاهی و خدماتی در کلاس بالاتری نسبت به سایر قطارهای موجود در ناوگان ریلی کشور قرار دارد. از جمله امکاناتی که مسافران قطارهای مجلل زندگی از آنها بهره مند خواهند شد می توان به کوپه های چهار تخته و نیز مهمانداران تحصیلکرده و آموزش دیده اشاره کرد. برای نمونه، در هر واگن یک مهماندار آموزش دیده برای پاسخگویی به تقاضاهای مسافران وجود دارد. مسافران به محض ورود به قطار با چای و دسر مورد پذیرایی قرار می گیرند. اما بد نیست بدانید برای سالمندان یا افراد معلول، امکان ثبت سفارش در داخل کوپه هم در نظر گرفته شده است.

یکی دیگر از امکانات قطارهای زندگی، رستوران های دوطبقه آن است که غذاها، پیش غذاها و دسرهای متنوع ایرانی و فرنگی در آنها سرو می شود. اگرچه امکان سرو غذا برای یکصد مسافر به صورت همزمان در این رستوران پیش بینی شده است اما پذیرایی در سه نوبت انجام می شود.

گفتنی است که قطار زندگی در مسیر تهران به مشهد و بالعکس به صورت یک روز در میان عصرها از مبدأ حركـت می کند و با طی مسیر دوازده ساعت، صبح روز بعد به مقصد می رسد. اما طبق آخرین اخبار به زودی حرکت این نوع قطارها در مسیر مشهد روزانه خواهد شد و قطار مشابهی هم در مسیر تهران به شیراز و برعکس به ناوگان رجا اضافه می شود.
خدمات حمل خودرو با قطار رجا


شرکت رجا برای آن دسته از مسافرانی که تمایل دارند خودروی خود را همراه خود ببرند، این امکان را فراهم کرده است. لذا مسافران با رعایت شرایط و ضوابطی می توانند از این امکانات بهره مند شوند. برای مثال مسافران باید این نکته را در نظر داشته باشند که جهت حفظ ایمنی، ميزان بنزين موجود در باك خودروها نبايد بيشتر از يك چهارم حجم باك باشد. همچنین امكان حمل خودرو با ارتفاع بيش از 158سانتي متر و همچنين عرض بيش از 180سانتي متر وجود ندارد.


روش‌های خرید بلیط قطار رجا


برای مسافرانی که می خواهند از قطارهای این شرکت برای سفرهای خود استفاده کنند، امکانات متنوعی برای خرید بلیط قطار فراهم شده است.

خرید بلیت قطار رجا از دفاتر فروش: رجا، مراکز فروشی در تهران و شهرستانها دارد که به صورت حضوری اقدام به فروش بلیط قطار رجا و ارائه خدمات به مسافران می کنند. تعداد این نمایندگی ها به بیش از 1600 نمایندگی در سراسر ایران می رسد که مسافران می توانند در صورت همراه داشتن کد ملی و تاریخ تولد خود، اقدام به تهیه بلیت رجا کنند.

خرید بلیت قطار رجا از اپلیکیشن موبایل و سایت رجا: نرم افزار شرکت رجا با قابلیت نصب بر روی سیستم عامل های اندروید وios این امکان را به مسافران می دهد که مشخصات بلیط را وارد کرده، بلیط را خریده و سپس چاپ کنند. دیگر راه های خرید بلیط قطار رجا نیز مراجعه به سایت رجا و خرید تلفنی از طریق سامانه 1539 است که امکان خرید غیرحضوری را برای مشتریان فراهم می کند.

برای خرید بلیت رجا می توانید به قاصدک24 سر بزنید.


آشنایی با ایستگاه قطار رجا


ایستگاه ها در واقع برای مسیرهایی تعبیه شده است که در آنها مسافران برای ادای فریضه نماز چاره ای جز خروج از قطار ندارند. بنابراین قطار در ایستگاه هایی که از قبل مشخص شده، بیست دقیقه توقف می کند. این ایستگاه ها مجهز به امکاناتی چون وضوخانه، نمازخانه، صندلی ویژه نماز جهت معلولین و ... است. لازم به ذکر است که قبل از رسیدن قطار به ایستگاه، مهماندار، مسافران را مطلع می کند تا در صورت لزوم آماده شوند.
اگر تجربه سفر با قطار رجا را داشته اید حتما افراد مختلف با لباس های گوناگونی را دیده اید که در ایستگاه به ارائه خدمت می پردازند. آشنایی با این افراد و کمکی که می توانند به شما برسانند، خالی از فایده نخواهد بود.

رئيس و معاون سالن ايستگاه: این فرد در واقع بر حسن ارائه خدمات مناسب به مسافران نظارت می کند. همچنین مسافران، پیمانکاران و نیز کارکنان ایستگاه در صورت مشاهده هر نوع مشکلی می توانند به او مراجعه کنند. از سوی دیگر، کلیه تجهیزات ایستگاه نیز زیر نظر او بوده و او مسئول نظارت بر عملکرد آنها می باشد.

متصدي کنترل بليت: متصدی کنترل بلیت چنانکه از نام آن بر می آید، مسئول کنترل بلیط مسافران است. وی موظف است از ورود مسافران بدون بلیت یا با بلیت معتبر به سکوها جلوگیری کند. افزون بر اینکه در حین انجام وظایف خود، برخورد محترمانه ای با مسافران داشته باشد.

متصدي اطلاعات: متصدی اطلاعات در حقیقت فردی است که باید به سئوالات مراجعان پاسخ دهد. به علاوه، اعلام آخرين وضعيت قطارهاي مسافري از طريق سيستم صوتي ‏و نیز اعلام موارد افراد گمشده و يا پيدا شده از طريق سيستم صوتي از دیگر وظایف او محسوب می شود.

پزشك و بهيار واحد خدمات ويژه: بهیاران قطار رجا موظف اند مسافران ناتوان را با ويلچر از قطار تا وسيله نقليه جهت خروج ‏جابجا کنند. علاوه بر این، ارائه خدمات رايگان امدادي به مسافران، مستقبلين و كاركنان و نیز جابه جايي مصدومين قطار توسط آمبولانس «بصورت رايگان» به نزديكترين بيمارستان ‏در حیطه مسئولیت های آنها قرار دارد.

متصدي واحد اشياي جامانده مسافران در قطار و ايستگاه هاي مسافري: مسئولیت هایی که این اشخاص موظف به انجام آنها می باشند عبارتند از: دريافت اشياي جامانده از مسافران در قطار و ايستگاه هاي مسافري، از مهمانداران قطار رجا، كاركنان ايستگاه يا مسافران و دادن رسيد اشيا به تحويل دهنده، پيگيري براي پيداشدن اشياي جا مانده و پاسخ به مسافراني كه اشياي خود را گم كرده اند و نیز تحويل اشياي جا مانده مسافران به صاحبان آنها در قبال اخذ رسيد.


امکانات قطارهای رجا برای مسافران


همانگونه که مسافران در تمام سفرهای خود موظف به رعایت اصول و قوانین خاصی هستند، شرکت های حمل و نقل ریلی نظیر رجا نیز در قبال مسافران، مسئولیت هایی دارند. این مسئولیت ها تحت عنوان حقوق مسافر شناخته می شود. آشنایی با برخی از این حقوق ممکن است برای شما نیز مفید باشد:
 1. مفقود شدن بليت مسافر: مسافران در صورت مفقود شدن بلیت رجا خود می توانند در زمان اداري به ايستگاه های راه آهن مجهز به سيستم فروش بليت آنلاين مراجعه کرده و بليت مجدد دريافت نمايند. گفتنی است که زمان اين مراجعه نبايد کمتر از 45 دقيقه مانده به حرکت قطار بوده و بلیت هم نباید مسترد شده باشد.
 2. تأخير حركت قطار از مبدأ: در صورتی که قطار مسافرانی که از باجه كنترل بليت عبور کرده و در سكو يا داخل قطار قرار گرفته اند، تأخير داشته باشد، خسارت این تأخیر به آنها پرداخت خواهد شد.
 3. تاخير بيش از حد مقرر قطار اكسپرس يا سريع در رسيدن به مقصد: تأخیر بیش از حد مجاز که ناشی از قصور راه آهن یا شرکت حمل مسافر باشد، مشمول پرداخت خسارت خواهد شد. به این صورت که پنجاه درصد بهاي بليت رجا، بعد از كسر خدمات ايستگاهي و پذيرايي حداكثر تا يك ماه پس از تاريخ حركت مسافر پرداخت مي شود. ضمناً در صورت گذشتن از وعده غذايي (صبحانه: 8صبح، نهار: 13ظهر، شام: 8شب) يك وعده پذيرايي رايگان نيز انجام مي شود.
 4. تأخير قطار كه منجر به جا ماندن مسافر از قطار بعدي شود: در صورت تأخير قطار بيش از زمان معين كه منجر به جاماندن مسافر از قطار بعدي شود، دو گزینه پیش روی مسافر خواهد بود. اگر فاصله بين ورود قطار قبلي و حركت قطار بعدي بيش از 3 ساعت و هر دو بليت رجا هم به نام مسافر باشد، وجه كامل بليت قطار بعدي پرداخت يا مسافر با قطارهاي بعدي اعزام مي شود. در صورت اقامت مسافر در شب، هزينه اقامت و غذا به عهده رجا مي باشد. همچنین اگر اعزام با قطار درجه پايين تر صورت گیرد، مابه التفاوت بليت رجا به مسافر پرداخت ميشود. اما اعزام با قطار درجه بالاتر، به دریافت مابه التفاوت از مسافر منجر نميشود.
 5. تأخير قطار و جاماندن مسافر از ساير وسایل نقلیه (كشتي، هواپيما و اتوبوس): پرداخت خسارت به مسافر در صورت این تأخیر، منوط به شرایط زیر می باشد: تأخير بيش از سه ساعت بوده، ناشي از حوادث طبيعي نباشد، طبق برنامه فاصله بين رسيدن قطار و حركت وسيله ي بعدي، بيش از چهار ساعت بوده و هر دو بليت به نام مسافر باشد.
 6. انصراف مسافر قبل از شروع سفر به علت تأخير حركت قطار در مبادي حركت: در صورتی که تأخير بيش از يك ساعت باشد و اطلاع رساني لازم نیز به مسافران صورت گرفته باشد، وجه كامل بليت رجا در همان روز و در ايستگاه مبدأ پرداخت مي شود. البته این در شرایطی است که باجه فروش بليت ايستگاه باز بوده و بليت نیز تا قبل از حركت قطار، استفاده نشده باشد.
 7. ابطال بليت رجا: باطل کردن بلیت قطار رجا در صورت وجوب شرایط زیر ممکن است: حداكثر يك ساعت از صدور بليت رجا گذشته باشد، قطار حركت نکرده باشد و مركز فروش نیز باز باشد. ضمنا ابطال بليت فقط در همان مركز صادر كننده با پرداخت وجه كامل آن امكانپذير است. باید این نکته را هم اضافه کرد که مقررات ابطال براي بليت هاي اينترنتي و خريداري شده از كيوسك وجود ندارد و اين دسته از بليت ها فقط طبق قوانين استرداد، قابل برگشت هستند.
 8. لغو برنامه حركت قطار رجا: در صورت لغو برنامه حرکت قطار، وجه كامل بليت رجا، تا يك ماه پس از تاريخ حركت در كليه مراكز فروش به مسافر پرداخت مي شود. در غیر اینصورت ميتواند بليت براي قطارهاي بعدي تهيه كند.
 9. لغو برنامه رفت قطار رجا براي دارندگان بليت رفت و برگشت: در صورت لغو برنامه رفت قطار برای دارندگان بلیت رفت و برگشت، شرایط زیر قابل اعمال است. چنانچه بليت رفت و برگشت يكسان و همنام باشد، وجه كامل بليت رفت حداكثر تا يكماه پس از تاريخ حركت در كليه مراكز فروش به مسافر پرداخت ميشود. در غیراینصورت صدور بليت قطارهاي بعدي اولويت خواهد داشت. اگر مسافر تمایل داشته باشد، وجه كامل بليت برگشت نيز پرداخت مي شود. باید افزود که حداكثر زمان استرداد بليت برگشت 3 ساعت قبل از حركت قطار ميباشد.
 10. لغو حركت قطار در حين سفر و بازگشت مسافران به ايستگاه مبدأ: در این شرایط وجه کامل زمانی به مسافر پرداخت خواهد شد که بليت قطار رجا به نام مسافر باشد. این امر در کلیه مراکز فروش و حداکثر تا یک ماه پس از تاریخ حرکت صورت خواهد گرفت.
 11. لغو حركت قطار در حين سفر و اعزام مسافران به مقصد با ساير وسایل نقليه: چنانچه توقف ناشي از قصور شرکت باشد و رسيدن مسافران به مقصد با تأخيري بيش از زمان معين همراه شود، نیمی از بهاي بليت رجا بعد از كسر خدمات پذيرايي و ايستگاهي حداكثر تا يك ماه پس از تاريخ حركت پرداخت مي شود.
 12. از كار افتادن كامل تهويه: در صورت رخ دادن این اتفاق، نیمی از بهاي بليت رجا بعد از كسر خدمات پذيرايي و ايستگاهي حداكثر تا يكماه پس از تاريخ حركت تحت شرايطي پرداخت مي شود.
 13. تغيير اجباري جاي مسافر به دليل انفصال واگن در ميان راه: چنانچه مسافر مجبور شود در طول مسیر به کوپه ای دیگر با درجه مشابه نقل مکان کند، نیمی از بهاي بليت بعد از كسر هزينه پذيرايي و خدمات ايستگاهي به او برگردانده می شود. اما در صورت انتقال به كوپه اي با درجه پايين تر يا رستوران و غيره، کل بهای بلیت پس از كسر هزينه پذيرايي و خدمات ايستگاهي به مسافر حداكثر تا يكماه پس از تاريخ حركت پرداخت مي شود.

گردش در راه آهن با قطارهای رجا


برای آنهایی که سیر در راه آهن را نیز یکی از زیبایی های سفر می دانند، شاید هیچ گزینه ای به اندازه قطار گردشگری جالب نباشد. شرکت رجا در این برنامه تلاش کرده تا زیبایی های راه آهن را به مسافران علاقه مند نشان دهد. ازین رو ایستگاه هایی تحت عنوان ایستگاه گردشگری برای خط آهن سراسری تهران به پل سفید تعریف کرده است. مسافران در طول مسیر با عبور از جلگه حاصلخیز ورامین، گرمسار و حبله رود در اولین ایستگاه پیاده می شوند. این ایستگاه در حقیقت، از نخستین ایستگاه های تدارکاتی سال های اولیه تولد راه آهن در ایران است. پس از پشت سر گذاشتن ایستگاه اول، قطار مسیر خود را از میان مناظر دیدنی کبوتر دره، سیمین دشت و زرین دشت پشت سر می گذارد و در ایستگاه ده شوراب توقف می کند. در ادامه نیز در ایستگاه های ورسک و سوادکوه توقف خواهد کرد تا به انتهای مسیر که پل سفید می باشد، برسد. جالب است بدانید که در ایستگاه ها مسافران با خط آهن و نحوه ساخت آنها نیز آشنا می شوند.
دستاوردهای شرکت رجا


شرکت رجا در طول بیست سال فعالیت خود در زمینه های مختلف، دستاوردهایی کسب کرده است. بعضی از این دستاوردها عبارتند از:
 • گواهی نامه تعالی سازمانی از اولین و سومین دوره جایزه ملی بهره وری در سال های 82 و 84
 • دستگاه نمونه ملی در محور جلب مشارکت مردمی و کاهش تصدی گری دولت در سال 80
 • استقرار استاندارد ISO در واحدهاي مختلف شركت
 • دستگاه برگزيده ملي در تجارت الكترونيك در سومين همايش ملي تجارت الكترونيك (سال1384)
 • دريافت تنديس و لوح تقدير يازدهين همايش بين المللي صنعت حمل و نقل ريلي (آبان 1388)
 • تنديس غرفه برتر در نمايشگاه سفر و گردشگري استان اردبيل و نمايشگاه تعطيلات (1386)
 • كسب تنديس خدمات رساني و پاسخگويي به عنوان پاسخگوترين سازمان تابعه دولتي در چهارمين دوره جشنواره خدمت رساني و پاسخگويي در سال 1386


پرترددترین مسیر‌های قطارسوالات متداول در مورد گرفتن بلیط قطار رجا

از آنجایی که شرکت رجا قطارهای متعددی را در ناوگان حمل و نقل خود به کار گرفته است بلیط های این شرکت با بازه نرخی متفاوتی به مسافران ارائه می‌شوند. از این رو مسافر می‌توان از ارزانترین تا گران ترین بلیط قطار را در این مجموعه خریداری نماید. با این حال باید بگوییم که قیمت بلیط قطار رجا در اغلب مسیرها نسبت به تعرفه بلیط سایر شرکت های ریلی، مقرون به صرفه و مناسب تر است.
در حال حاضر امکان کنسلی آنلاین انواع بلیط سفر در قاصدک 24 مهیا است. از این رو برای کنسلی بلیط قطار رجا تنها کافی است به پنل کاربری خود در قاصدک 24 مراجعه نموده و مراحل کنسلی بلیط خود را دنبال کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص به صفحه راهنمای استرداد بلیط قطار در فوتر قاصدک 24 مراجعه نمایید.
برای خرید بلیط قطار رجا ابتدا به قاصدک 24 مراجعه نمایید، سپس مبدا، مقصد و تاریخ سفر خود را تعیین نموده و بلیط خود را جستجو کنید. حال فهرست نتایج را با قطارهای رجا فیلتر کرده و بلیط مورد نظر خود را انتخاب و آن را به صورت آنلاین خریداری نمایید.
شرکت رجا از جمله بزرگترین کارگزاران ریلی کشور است که انواع قطار سالنی و کوپه ای را در ناوگان حمل و نقل خود به کار گرفته است. از این رو شما پس از خرید بلیط قطار با توجه به مسیر سفر و نوع بلیط انتخابی خود با یکی از قطارهای سالنی، 6 تخته و یا 4 تخته این مجموعه سفر خواهید کرد که قطارهای مختلفی از جمله زندگی، سیمرغ، غزال، امید، سریر، خلیج فارس و غیره را در برمی‌گیرد.
شرکت حمل و نقل ریلی رجا تمامی مسیرها کشور را پوشش می‌دهد. از این رو بلیط قطار رجا به مقصد اغلب شهرهای ایران به ویژه در مسیرهای پر تردد قابل خرید است.