دکتر علیرضا رئیسی، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا و معاون بهداشت وزارت بهداشت: با راه اندازی سیستم رهگیری هوشمند کرونا تا کنون توانسته ایم از سوار شدن 67 مسافری که تست کرونای آنها مثبت بوده به قطار جلوگیری کنیم.

به گزارش قاصدک 24؛ بر اساس گفته های رئیسی هم اکنون تمام آزمایشگاه های تشخیص کرونای کشور به هم متصل هستند و خطوط هوایی کشور و قطار رجا نیز به این بانک اطلاعاتی دسترسی دارند. بنابراین اطلاعات مسافران قبل از سوار شدن به وسایل نقلیه از این سیستم استعلام می شود و از سوار شدن کسانی که تست کرونا آنها مثبت باشد به هواپیما و قطار جلوگیری خواهد شد.

به گفته رئیسی با راه اندازی این سیستم تا تاریخ یکم آذر 67 بیمار کرونایی توسط قطار رجا شناسایی شده و از مسافرت آنها جلوگیری شده است. وی افزود این سیستم در خصوص سفرهای اتوبوسی نیز از روز دوشنبه فعال خواهد شد و تدابیری اندیشیده شده تا فروش حضوری بلیط اتوبوس تنها با ارائه کارت ملی میسر شود تا بتوان اطلاعات این افراد را نیز از طریق بانک اطلاعاتی استعلام کرد.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا در پایان اعلام کرد مسافرانی که تست کرونای آنها مثبت است تا دو هفته حق سفر ندارند. از این رو این بانک اطلاعاتی به ما کمک می کند تا در هر جایی بتوانیم سابقه ابتلای افراد را استعلام و بیماران را شناسایی کنیم. بدین ترتیب اگر به افراد بیمار خدمات داده نشود، عملاً فرد ایزوله شده و نمی تواند سفر کرده یا به جایی وارد شود.