ایرلاین های چینی به دنبال سقوط دو هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ مکس در عرض شش ماه، پرواز این مدل از هواپیما را به صورت موقت در خطوط هوایی این کشور تعلیق کردند.

به گزارش قاصدک 24؛ به دنبال سقوط دو هواپیمای بوئینگ 737 مکس در اندونزی و اتیوپی در عرض شش ماه پرواز این مدل از هواپیما به صورت موقت تعلیق شد.

یک منبع آگاه چینی در این زمینه گفت: "این تصمیم پس از آن گرفته شد که ۸ تبعه چینی در میان ۱۴۹ مسافر هواپیمای اتیوپی بودند که روز گذشته به دلایل نامعلوم سقوط کرد و تمام ۱۵۷ مسافر و خدمه آن کشته شدند. این هواپیما از آدیس آبابا عازم نایروبی بود."

در ماه اکتبر گذشته یک فروند هواپیمای بوئینگ 737 در اندونزی به دلیل نقص فنی دقایقی پس از پرواز سقوط کرد. از این رو پرواز یکشنبه اتیوپی دومین سقوط این مدل هواپیما در شش ماه گذشته بود. ایرلاینهای چینی که ده ها فروند هواپیمای بوئینگ 737 مکس را در اختیار دارند به منظور بررسی فنی مسائل مربوط به نقص احتمالی این هواپیماها و کنترل سیستم ناوبری آنها، فعلا پرواز آنها را تعلیق کرده اند.

به گفته برخی کارشناسان سقوط این دو هواپیما شبیه هم بوده و بیم آن می رود که همه هواپیماهای مکس مدل ۸ دارای نقایص مشابهی باشند.

رویترز گزارش داد: "سخنگوی شرکت بوئینگ از پاسخ به این مسئله خودداری کرده است. این در حالی است که در صورت اتخاذ تصمیمات مشابه از سوی شرکتهای هواپیمایی جهان که از این مدل هواپیما استفاده می کنند، ممکن است شرکت آمریکایی بوئینگ با بحران بی سابقه ای روبرو شود."