بر اساس فرضیه جدید کارشناسان صنعت هوانوردی، علت مفقود شدن هواپیمای مسافربری مالزیایی « ام اچ ۳۷۰»، در چهار سال پیش خودکشی خلبان این هواپیما، سقوط عمدی و شیرجه مرگ وی در آب‌های اقیانوس آرام بوده است.

به گزارش قاصدک 24، یک گروه از کارشناسان بین المللی صنعت هوانوردی دوشنبه گذشته در یک برنامه تلویزیونی شبکه سی بی اس نیوز استرالیا در خصوص سقوط هواپیمای مالزیایی، فرضیه ای بر این اساس مطرح ساختند؛ ناپدید شدن MH۳۷۰ توسط خلبان این هواپیما کاپیتان «زهری احمد شاه» اقدامی عمدی بوده است!

لری ونس، بازرس ارشد سابق هیئت امنیت حمل و نقل کانادا و پژوهشگر صنعت هوانوردی گفت: "بررسی شواهد و مدارک نشان می دهد کاپیتان این هواپیما خودکشی کرد و به همراه خود ۲۳۹ نفر از مسافران و سرنشینان هواپیما را که دو نفر از آنها اتباع ایرانی بودند در آبهای اقیانوس غرق کرد."

سایمون هاردی، خلبان و تربیت کننده بوئینگ ۷۷۷ نیز در این خصوص اظهار داشت: "کاپیتان هواپیما با برنامه ریزی در امتداد مرز مالزی و تایلند پرواز کرد تا از رادارها پنهان بماند و سرانجام پس از عبور از فراز زادگاه خود، شیرجه مرگ به اعماق آبهای اقیانوس آرام زد."

هنری هارتولدت، تحلیلگر حمل و نقل هوایی و رئیس گروه تحقیقات اتمسفری استرالیا گفت: "فرضیه خودکشی و سقوط عمدی هواپیما توسط خلبان به نظر صحیح می رسد، زیرا شواهدی مبنی بر دخالت عوامل طبیعی یا فنی در این سقوط به دست نیامده و این مساله از شگفت آورترین اقدامات در تاریخ هوایی بوده است."

جالب است بدانید این نخستین باریست که گروهی از متخصصان خودکشی خلبان را علت سقوط این هواپیما می دانند. این فرضیه در حالی مطرح شده است که محققان هنوز به دنبال لاشه ام اچ ۳۷۰هستند و یافته های آنها می تواند موجب تائید یا رد این اظهارات گردد.

در این بین شرکت آمریکایی مسئول عملیات جستجو این هواپیما نیز اعلام کرده به رغم جستجوی بیش از ۸ هزار کیلومتر مربع در اعماق اقیانوس هند هنوز اثری از ام اچ ۳۷۰ به دست نیامده است. پیش بینی می شود در صورت ادامه داشتن این وضعیت، علمیات جستجو در اواسط ماه ژوئن سال جاری میلادی (تیر ۹۷) همزمان با چهارمین سالگرد سقوط اسرار آمیز ام اچ ۳۷۰ به پایان برسد.

سال گذشته دولت پیشین مالزی، قراردادی به ارزش ۷۰ میلیون دلار با شرکت آمریکایی «ابدیت اقیانوس» جهت یافتن اثری از هواپیمای گمشده مالزیایی که در حال حاضر به یکی از مهمترین اسرار هوانوردی جهان، تبدیل شده است، امضا کرد.

گفتنی است ام اچ 370 در هشتم مارس ۲۰۱۴ (اسفند ۱۳۹۲) با ۲۳۹ سرنشین، ساعتی پس از ترک فرودگاه کوالالامپور به مقصد پکن ناپدید شد و تلاشهای حدود ۳۰ کشور دنیا برای یافتن بقایا یا ردی از آن، تاکنون بی نتیجه مانده است.