همانطور که می دانید راه‌ آهن قزوین - رشت به ‌عنوان یک پروژه‌ ملی از اهمیت زیادی برخوردار است. حال این طرح مهم که از سال 85 آغاز شده است در آستانه بهره‌ برداری قرار دارد.

به گزارش قاصدک 24، علی اکبر مردی، مدیر ساخت این پروژه در خصوص اتمام این پروژه گفت: " 99 درصد کار زیرسازی این پروژه انجام شده و اوایل هفته آینده کار زیرسازی به اتمام خواهد رسید. عملیات روسازی نیز در حدود 5.4 کیلومتر باقی مانده که 3 کیلومتر آن همین هفته پایان می یابد و 5.1 کیلومتر باقی مانده که روی پل سد منجیل است کمی زمانبر است، اما با وجود این، طبق برنامه نخستین قطار ما در هفته دولت به رشت خواهد رسید."

وی افزود: "طول محور راه آهن قزوین - رشت 164 کیلومتر است که 22 کیلومتر آن در قالب 52 تونل است. همچنین 62 پل خاص در این مسیر وجود دارد که طول آن 8 هزار و 900 متر را شامل می شود و 630 پل غیر خاص نیز از جمله پل های آبرو و کوچک در مسیر تعبیه شده است. 22 میلیون متر مکعب عملیات خاکی انجام شده و نزدیک به یک هزار و500 میلیارد تومان هم تاکنون هزینه شده است. دراین پروژه با یکی از مناطق زمین شناسی خیلی سخت در منطقه رودبار مواجه بودیم که مشکلات اجرایی فراوانی به خصوص در تونل ها ایجاد کرده بود و ریزش های زیاد، کار را سخت کرده بود که با تلاش سرسختانه توانستیم آنها را به سرانجام برسانیم. این پروژه از نظر فنی و اجرایی یکی از پیچیده ترین پروژه ها بعد از راه آهن شمال و لرستان است و به همین دلیل 10 سال کار روی این پروژه به طول انجامید. لازم به ذکر است که تمام کار اجرایی و مطالعات مهندسی - فنی این پروژه توسط کارشناسان ایرانی صورت گرفته است. یکی از ویژگی های این طرح بزرگترین پل ریلی کشور به طول یک هزار و 430 متر است که از روی سد و شهر منجیل عبور می کند."

مردی در پاسخ به این سوال که «آیا یک خطه بودن این پروژه ضعف آن محسوب نمی شود؟»، گفت: "طبق پیش بینی ها 7 میلیون تن بار در سال از این محور ترانزیت می شود که در حال حاضر در بندر آستارا چنین باری وجود ندارد و این برای چشم انداز 20 ساله در نظر گرفته شده و حتی با تمهیداتی می توان حدود 50 درصد نیز به این حجم بار اضافه کرد."

وی همچنین عنوان کرد: "علاوه بر حمل و نقل بار، پیش بینی جابه جایی مسافر نیز در این محور شده و برای سال نخست یک میلیون و 100 هزار نفر و چشم انداز ما تا سال بیستم بهره برداری چیزی در حدود 2 میلیون و 800 هزار نفر در سال است. به همین دلیل ایستگاه هایی در مناطق کوهین، رودبار، لوشان، منجیل، رستم آباد، امامزاده هاشم و رشت در نظر گرفته شده است."

مدیر ساخت راه آهن قزوین – رشت، ضمن اشاره به عدم قابلیت این محور جهت برقی شدن، گفت: "البته اگر در آینده نیاز به این کار باشد با پیشرفت تکنولوژی که در این حوزه شاهد هستیم چنین امکانی دور از تصور نیست با وجود این سرعت قطار مسافربری 160 و قطار باری نیز 120کیلومتر در ساعت خواهد بود."

مردی در خصوص اتصال این محور به سایر محورها نیز یادآور شد: "یکی از اهداف اصلی اجرای این پروژه تشکیل کریدور شمال به جنوب و اتصال به راه آهن کشورهای همسایه است و این محور در واقع حلقه مفقوده این کریدور بود. هم اکنون کشور آذربایجان شدیداً دنبال اتصال ریل خود به این محور است و حتی حاضر شده برای تکمیل محور رشت - آستارا با اختصاص وام مشارکت کند تا بتواند از طریق ترانزیت بار خود به کشورهای حاشیه خلیج فارس، شرق آسیا از جمله هند و آسیای میانه استفاده کند. حتی کشور هند نیز پیگیر این اتصال و تشکیل کریدور است."