همانطور که می دانید صنعت گردشگری تا حد زیادی تحت تاثیر مسائل بین‌المللی و سیاسی است. از این رو نوسانات اخیر در بازار ارز و خروج آمریکا از برجام نیز می تواند تاثیر بسزایی بر گردشگری ایران داشته باشد.

قاصدک 24 به نقل از تجارت نیوز به بررسی نظرات حمید دیهیم، اقتصاددان و عضو هیئت علمی دانشگاه تهران در خصوص نوسانات بازار ارز بر گردشگری ایران می پردازد.

دیهیم در پاسخ به این سوال که «نوسانات ارزی اخیر چگونه می تواند بر صنعت گردشگری کشور تاثیرگذار باشد؟»، می گوید: "اکنون با کاهش ارزش پول ملی، ایران به یکی از ارزانترین مناطق جهان برای گردشگران تبدیل شده است. از طرفی این موضوع باعث می شود تا تعداد گردشگرانی که از ایران به سایر کشورها سفر کنند، کاهش پیدا کند. اما متاسفانه به لحاظ بین المللی تنش هایی برای ایران به وجود می آید که باعث کاهش ورود گردشگران خارجی به کشور می شود. اگر در راستای کاهش این تنش ها گام برداریم و تبلیغات در زمینه ایرانگردی را افزایش دهیم، تعداد بیشتری از افراد تمایل پیدا می کنند تا به ایران سفر کنند.
تا قبل از نوسات ارزی اخیر، وضعیت به نحوی بود که مسافرت به خارج از کشور ارزانتر از اکنون تمام می شد. به همین دلیل مشاهده می کردیم برخی از گردشگران ایرانی بیان می کردند که سفر به برخی از کشورها خصوصا ترکیه و ارمنستان، نسبت به مسافرت در داخل کشور ارزانتر است. در سطح جهانی علیه ایران تبلیغ می شود که بیشتر مربوط به مسائل سیاسی است. این موضوع تاثیر کاملا منفی بر میزان ورود گردشگران به کشور دارد."

وی در رابطه با این سوال که «علاوه بر نوسانات ارزی، به نظر شما سایر پارامترهای تاثیرگذار در صنعت گردشگری مانند صنعت حمل و نقل، بنادر و هتلها چه نقشی در وضعیت کنونی صنعت گردشگری کشور داشته اند؟»، توضیح می دهد: "تمام این موارد تاثیرگذار است. به عنوان مثال، یکی از مسائل مهم در این زمینه، ساخت هتل های با کیفیت است. دولت باید از ساخت هتل های با کیفیت در ایران حمایت کند. بنده خودم به عنوان یک ایرانی، در سفر به برخی از مناطق کشور برای یافتن یک هتل مناسب با مشکل مواجه می شوم. به علت کمبود هتل در سطح کشور، قیمت برخی از آنها بسیار سرسام آور است. اما مهمتر از این موارد امنیت یک کشور برای گردشگران است. درست است که ما در یک کشور امن زندگی می کنیم، اما تبلیغات کافی در این زمینه برای گردشگران نداریم. همچنین باید گفت در بسیاری از کشورهای دیگر امنیت ایران را کاملا برعکس توصیف می کنند که در این زمینه رسانه ها تاثیر بسیار منفی دارند. در واقع تصور جهانی که از ایران ترسیم شده، باعث می شود تا گردشگران خارجی سفر به ایران را یک سفر بسیار پر ریسک تلقی کنند. از طرفی محدودیت هایی را نیز برای گردشگران وضع کرده ایم. در حالی که نباید ما محدودیت های مذهبی خود را بر گردشگران تحمیل کنیم. اکنون ترکیه همسایه ما در آمد سرسام آوری از گردشگری دارد. این در حالی است که ایران پتانسیل بیشتری از این کشور دارد که تا حد زیادی به علت سیاست های غلط دولت ها در ایران این پتانسیل مغفول مانده است."

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران این سوال که «به نظر شما خروج آمریکا از برجام می تواند تاثیر منفی بر صنعت گردشگری کشور داشته باشد؟»، اینگونه پاسخ می دهد: " بله. به نظرم این موضوع می تواند تاثیر منفی بر روی صنعت گردشگری کشور داشته باشد. هر چند که ممکن است خروج آمریکا از برجام باز هم منجر به نوسانات ارزی و کاهش ارزش پول ملی شود. یعنی با این وضعیت همانطور که گفتم باید گردشگران بیشتری به ایران بیایند. اما خروج آمریکا از برجام تنشهای سیاسی را افزایش می دهد."