شرکت هواپیماسازی سوخو روسیه: با وجود از سرگیری تحریم های یک طرفه آمریکا علیه ایران، به همکاری خود با شرکت های هواپیمایی ایران در چارچوب توافق امضا شده در زمینه فروش مدل جدید هواپیمای مسافربری سوخو سوپرجت 100 ادامه خواهیم داد.

به گزارش قاصدک 24 به نقل از ریانووستی، مقامات این شرکت روسی عنوان کردند: "سوخو به همکاری های خود با ایران در چارچوب توافق های اولیه حاصل شده در نمایشگاه هوایی «ایرشو اورآسیا» که در ترکیه برگزار شده بود، ادامه خواهد داد."

بر اساس این توافقات، طرفین در حال بررسی جزئیات ارسال نمونه به روز رسانی شده هواپیماهای مسافربری SSJ100R هستند. توافقات یاد شده در اوایل اردیبهشت ماه سال جاری در حاشیه نمایشگاه هوایی ایرشو اورآسیا در ترکیه به انجام رسید و شرکت هواپیماسازی سوخو با دو شرکت هواپیمایی ایرانی بر سر فروش 40 فروند هواپیمای مسافربری جدید سوخو سوپرجت 100 توافق کردند. بر این اساس قرار است این هواپیماها تا سال 2022 به ایران تحویل داده شوند.

گفتنی است شرکت هواپیماسازی بوئینگ آمریکا پس از اعلام خروج این کشور از برجام و بازگردانی تحریم ها علیه ایران، اعلام کرد که تابع قوانین و مقررات دولت واشنگتن خواهد بود. شرکت اروپایی ایرباس نیز در حال بررسی وضعیت قرارداد فروش هواپیمای خود به ایران است.