شورای فدرال روسیه قصد دارد، در قالب تصویب قانون جدید در پاسخ به تحریم‌های آمریکا، صادرات تیتانیوم به آمریکا برای شرکت هواپیما‌سازی بوئینگ را متوقف کند.

شورای فدرال روسیه قصد دارد، در قالب تصویب قانون جدید در پاسخ به تحریم های آمریکا، صادرات تیتانیوم به آمریکا برای شرکت هواپیماسازی بوئینگ را متوقف کند.

به گزارش قاصدک 24، به نقل از راشاتودی، سرگی ریابوخین، یکی از نمایندگان دومای روسیه اعلام کرد: "مجلس فدرال این کشور قصد دارد در قالب قوانین جدید، تحریم های علیه این کشور را پاسخ دهد که احتمالاً در قالب این طرح صادرات قطعات تیتانیومی به آمریکا و به مقصد شرکت هواپیماسازی بوئینگ را متوقف کند."

این مقام روس تأکید کرد: "تیتانیوم یکی از عناصر کمیاب در جهان است که روسیه به آمریکا صادر می کند و در چرخه تولید هواپیمای بوئینگ بسیار مهم هستند."

ریابوخین گفت: "روسیه همچنین می تواند صادرات موتورهای RB180 به آمریکا را که از سوی ناسا و پنتاگون مورداستفاده قرار می گیرند، را تحریم کند".

وی ادامه داد: "این موتورهای موشک نه تنها توسط ناسا استفاده می شوند، بلکه در ماهواره های وزارت دفاع آمریکا نیز مورد استفاده قرار می گیرند. به عبارت دیگر آمریکا برای پرتاب ماهواره های نظامی خود از این موشک استفاده می کند."

مقامات روسیه همچنین از برنامه خود برای پاسخ متناسب به تحریم های آمریکا علیه این کشور خبر دادند. بنا به اعلام ایوان ملنیکوف، معاون مجلس دومای روسیه، این تحریم ها شامل پایان دادن به همکاری روسیه با آمریکا در حوزه صنعت هسته ای، ساخت هواپیما و ماهواره می شوند.

پیتر پوشکاروف، کارشناس مؤسسه تله ترید معتقد است روسیه می تواند از طریق توقف کامل یا محدود کردن قابل توجه همکاری با آمریکا در حوزه فضایی و یا توقف صادرات قطعات تیتانیومی به بوئینگ، آمریکا را عصبانی کند.

بنا به طرح ارائه شده از سوی دولت روسیه، در صورت تصویب، آمریکا و متحدان این کشور از حضور در توافقات بخش خصوصی در روسیه نیز منع خواهند شد. هم اکنون بانک هایی نظیر گلدمن ساکس، جیپی مورگان، کردیت سوئیس، مورگان استنلی، بیامپی پاریباس، یوبیاس و سیتی به همراه برخی دیگر از بانکهای خارجی اجازه سرمایه گذاری در بخش خصوصی روسیه را دارند.