فعالیت دو شرکت بزرگ هواپیمایی ایرفرانس و لوفتهانزا در پی اعتصاب کارکنان فرودگاه‌های دو کشور آلمان و فرانسه مختل شد.

فعالیت دو شرکت بزرگ هواپیمایی ایرفرانس و لوفتهانزا در پی اعتصاب کارکنان فرودگاه های دو کشور آلمان و فرانسه مختل شد.

به گزارش قاصدک24، شرکت هواپیمایی لوفتهانزا مجبور شد بیش از ۸۰۰ پرواز خود از مبدا فرودگاه های فرانکفورت، مونیخ، کلن و برمن را لغو کند. لغو این تعداد سفر که نیمی از پروازهای روزانه این شرکت را شامل می شود، برنامه سفر نزدیک به ۹۰ هزار مسافر را مختل کرد.

با وجود آنکه روز دوشنبه خبر لغو پروازها به آگاهی مسافران رسیده بود، شماری از مسافران روز سه شنبه به فرودگاه ها آمدند تا شاید برای ادامۀ سفر خود راه حلی بیابند.

در فرودگاه فرانکفورت بزرگترین فرودگاه کشور، اعتصاب در ساعت ۵ بامداد سه شنبه آغاز شد و تا ۶ بعدازظهر نیز ادامه دارد. این اعتصاب کارکنان تمام بخشها از جمله کارکنان بخش امنیت و بخشهای بلند شدن و فرود هواپیما را نیز شامل می شود.

به دلیل اعتصاب کارمندان بخش امنیت، بسیاری از گیت های بازرسیِ مسافران پیش از سوار شدن آنها به هواپیما بسته شده است. به همین دلیل آن دسته از مسافرانی که پروازشان لغو نشده نیز امکان عبور از گیتهای کنترل و ورود به هواپیما را ندارند و این مشکل باعث ایجاد صفهای طولانی مقابل معدود گیت های بازرسی شده است که همچنان فعال هستند.

در فرودگاه مونیخ دومین فرودگاه بزرگ آلمان، نیمی از پروازها یا لغو شده اند یا با تاخیر انجام می شوند. علاوه بر کارکنان فرودگاه ها، در برخی از شهرهای آلمان کارکنان بخش حمل و نقل عمومی، مهد کودکها، همچنین شرکتهای جمع آوری زباله نیز به این اعتصاب پیوسته اند.

این اعتصابها به دلیل اختلاف با کارفرمایان بر سر افزایش دستمزدها برگزار شده است. اتحادیه کارکنان خدمات عمومی آلمان خواستار افزایش ۶ درصدی دستمزد ۲٫۳ میلیون نفر از کارکنان این بخش هستند.

قرار است سومین دور مذاکرات با کارفرمایان طی روزهای ۱۵ و ۱۶ آوریل برگزار شود. در کشور فرانسه نیز طی روزهای ۹ تا ۱۵ آوریل اعتصاب های متعددی در بخشهای حمل و نقل عمومی (هوایی و ریلی) برگزار خواهد شد.

اعتصاب بخش حمل و نقل هوایی در روز سه شنبه منجر به لغو ۲۵ درصد از پروازهای شرکت ایرفرانس و همچنین بسیاری از پروازهای داخلی در این کشور، از مبدا پاریس یا به مقصد این شهر شد. این ششمین اعتصاب کارکنان با هدف افزایش دستمزدها از ماه فوریه تاکنون است.

کارکنان شرکت حمل نقل ریلی در فرانسه «SNCF» نیز در چهارچوب برنامه اعلام شده خود مبنی بر برگزاری ۳۶ روز اعتصاب تا ژوئن ۲۰۱۸ میلادی، این هفته برای چند روز اعتصاب خواهند کرد.