با وجود شوک‌های ناگهانی و فزاینده‌ای که در اثر اتفاقات سیاسی-اجتماعی یا حوادث طبیعی در سال‌های اخیر به صنعت گردشگری در مقیاس جهانی وارد شده است، این صنعت همچنان رشد خود را حفظ کرده و از تاب‌آوری بالایی برخوردار بوده است.

با وجود شوکهای ناگهانی و فزاینده ای که در اثر اتفاقات سیاسی-اجتماعی یا حوادث طبیعی در سالهای اخیر به صنعت گردشگری در مقیاس جهانی وارد شده است، این صنعت همچنان رشد خود را حفظ کرده و از تاب آوری بالایی برخوردار بوده است.

به گزارش قاصدک 24، سیدمحسن طباطبایی مزدآبادی، نایب رئیس انجمن علمی اقتصاد شهری ایران در پژوهشگاه میراث فرهنگی عنوان کرد: "گردشگری برای ششمین سال متوالی سریعترین رشد را در بین بخش ‎های مختلف اقتصاد جهانی داشته و رونق بخش زندگی میلیونها نفر از طریق ایجاد شغل و کاهش فقر و ترویج توسعه بوده است."

وی با بیان اینکه این صنعت توانسته است اشتغال پایدار را رقم بزند و با نزدیک کردن اقوام و فرهنگها به هم به صلح بین المللی کمک کند، یادآور شد: "گردشگری فقط در سال ۲۰۱۶، بیش از ۳ درصد رشد در GDP داشته و ۶ میلیون شغل ایجاد کرده است."

طباطبایی مزدآبادی افزود: "این صنعت در سال گذشته میلادی ۱۰ درصد از تولید ناخالص جهانی را تولید کرده است. از کل اشتغال جهانی یک دهم را به خود اختصاص داده است. همچنین ۶٫۶ درصد صادرات کل جهان و ۳۰ درصد صادرات بخش خدمات در این بخش شکل گرفته است."

وی همچنین افزود: " در سال ۲۰۳۰ قریب به ۲ میلیارد گردشگر بین المللی وجود خواهد داشت. پیش بینی ها نشان می دهد تا پنج سال آینده از هر ۱۰ نفر شاغل در دنیا یک نفر در حوزه گردشگری مشغول به فعالیت خواهد بود."

طباطبایی مزدآبادی با تأکید بر اینکه در کشور ما با وجود جاذبه های فراوان و با وجود آنکه بر مبنای شاخصهای یونسکو جزو ده کشور پر جاذبه جهان هستیم اما به لحاظ شاخص رقابت پذیری در زمینه گردشگری در سال ۲۰۱۷ در رتبه ۹۳ جهان قرار داریم، خاطرنشان کرد: "تولید ناخالص داخلی کشور از این بخش حدود ۱۰ میلیارد دلار بوده و ۲/۲ درصد اشتغال کشور در این بخش است. این در حالی است که قرار است بر مبنای چشم انداز ۱۴۰۴ به ۲۰ میلیون گردشگر بین المللی برسیم و درآمد ۲۵ میلیارد دلاری از این بخش داشته باشیم."

نایب رئیس انجمن علمی اقتصاد شهری ایران تشریح کرد: "برای کشور ما که موضوع اشتغال یک امر حیاتی است و در حال حاضر نرخ بیکاری ۱۲ درصد را تجربه می کنیم و بخش کشاورزی کشور در اثر تغییرات اقلیم و خشکسالی در مرز بحران قرار دارد، موضوع گردشگری بسیار پراهمیت است."

وی در پایان تأکید کرد: "متأسفانه در زمینه اولویت بخشی به بخش گردشگری، ایران در رتبه نازل ۱۱۷ قرار دارد و این نشان می دهد باور و عزم جدی برای تقویت توریسم با وجود واقف بودن به اهمیت آن در بین سیاست گذاران و برنامه ریزان کمتر وجود دارد."