زمانی‌ که سخن از سفر خارجی به میان می‌آید، بدون تردید دیدنی‌های جذاب و شاید هزینه‌های گزاف آن به ذهن همه خطور ‌کند اما آنچه در یک سفر خارجی بیش از هر چیز دیگری دارای اهمیت است دریافت ویزا می‌باشد.

زمانی که سخن از سفر خارجی به میان می آید، بدون تردید دیدنی های جذاب و شاید هزینه های گزاف آن به ذهن همه خطور کند اما آنچه در یک سفر خارجی بیش از هر چیز دیگری دارای اهمیت است دریافت ویزا می باشد.

به گزارش قاصدک 24، ویزا یا روادید یکی از مهمترین ملزوماتی است که قبل از هر سفر خارجی باید برای تهیه آن اقدام شود. در واقع، ویزا سندی است که توسط نمایندگان قانونی دولت هر کشور مانند سفارتخانه یا کنسولگری برای شهروندان سایر کشورها صادر می شود و طبق آن درخواست اتباع خارجی برای ورود، عبور یا اقامت در کشور متبوع آن سفارت به تائید رسیده است. البته باید در نظر داشت که افسران مهاجرت می توانند به دلایل مختلف این تقاضاها را رد کنند. همچنین، صدور ویزا از جانب سفارتخانه ها یا کنسولگری ها منوط به ارائه مدارک و پرداخت وجه به منظور بررسی درخواست متقاضی است.


تفاوت ویزا و پاسپورت


گذرنامه یکی از اوراق هویتی است که از جانب دولت هر کشوری برای شناسایی هویت و ملیت شهروندان خود در سطح بین المللی صادر می شود و شامل اطلاعاتی مانند عکس، نام، تاریخ تولد، جنسیت و سایر اطلاعات فیزیکی است. در حالی که ویزا به مجوز ورود، عبور یا اقامت برای مدتی معین در کشوری دیگر گفته می شود که از طرف مراجع قانونی برای دارنده پاسپورت صادر شده و در یکی از صفحه های آن درج می شود.

انواع کشورها از نظر صدور ویزا


کشورهای جهان بر اساس سیاست خارجی، روابط بین المللی و... شرایط متفاوتی را برای صدور ویزا وضع می کنند. به عبارت دیگر، شرایط ویزا برای سفر به كشورهای خارجی دو صورت است؛ كشور مزبور از شهروندان سایر کشورها درخواست ویزا می كند یا به موجب قراردادهای فی مابین، شهروندان كشورهای طرف تفاهم نامه از دریافت ویزا معاف یا ملزم به اخذ مجوز ورود و روادیدی جامع هستند.
برای مثال، سالها قبل تفاهم نامه ای (در زمان آتاتورک و رضاخان) میان دو کشور ایران و ترکیه به امضا رسیده که طبق آن شهروندان دو کشور برای ورود به خاک یکدیگر نیازی به دریافت ویزا ندارند. همچنین، کشورهای اروپایی تحت پیمانی با همین نام، قوانین یکپارچه ای در راستای فعالیتها و مقررات مرزی و مسافرتی خود، وضع کرده اند که طبق آن تمامی مردم کشورهای خارج از این اتحادیه برای سفر و اقامت در این مناطق، موظف به اخذ مجوز ورود و روادیدی جامع و واحد موسوم به ویزای شینگن هستند.

مدارک مشترک برای درخواست ویزا


معمولا سفارتخانه ها بنا بر قوانین داخلی خود مدارک متفاوتی را از متقاضیان برای صدور ویزا درخواست می کنند، ولی تعدادی از موارد لیست مدارک درخواستی تقریبا برای همه کشورها مشترک است؛ برای مثال، گذرنامه دارای اعتبار (حداقل شش ماه)، تکمیل فرم تقاضا، مدارک مالی (پرینت گردش حساب بانکی)، عکس، مدارک شغلی (جواز کسب، گواهی اشتغال به تحصیل و...)، بلیط رفت و برگشت، واچر هتل و بیمه مسافرتی.

انواع ویزا بر اساس نوع سفر


طبقه بندی های متفاوتی در کشورهای مختلف برای ویزاها وجود دارد، ولی به طور معمول ویزاها را بر اساس هدف سفر می توان به گروههای زیر تقسیم کرد.

* ویزای ترانزیت: دارندگان این ویزا می توانند از کشور ثالث (یا میانجی) به منظور رسیدن به مقصد اصلی عبور کنند. این ویزا دارای اعتباری محدود (از چند ساعت تا ۱۰ روز) بسته به طول مسیر در کشور واسطه است. این ویزا اغلب توسط خدمه ناوگان حمل و نقل (هواپیما، کشتی و...)، رانندگان، قایق های ماهیگیری و... استفاده می شود.

* ویزای اقامت کوتاه مدت یا ویزای توریستی که در بسیاری از کشورها بنا به دلایل مختلف به گروههای زیر طبقه بندی می شود.

- ویزای توریستی یا به عبارتی روادید گردشگری: ویزای توریستی یکی از متداولترین روشهای سفر و پر تقاضاترین انواع ویزا است که برای مدتی محدود به منظور گردش در کشور مقصد صادر می شود و دارندگان این ویزا مجاز به کار یا ادامه تحصیل در کشور مقصد نیستند.

- ویزای اختصاصی: این ویزا به وسیله ارسال دعوتنامه از طریق یکی از شهروندان کشور مقصد برای بازدید صادر می شود.

- ویزای پزشکی یا درمانی: این نوع ویزا برای بیمارانی است که برای ادامه درمان به خارج از کشور اعزام می شوند.

- ویزای تجاری/ بازرگانی: این نوع از ویزا برای انجام مبادلات تجاری صادر می شود.

- ویزای کار در تعطیلات یا ویزای تبادل فرهنگی : این نوع از ویزا در موراد خاصی برای کار (یا در برخی مواقع برای تحصیل) به منظور تامین هزینه های سفر صادر می شود. این نوع از ویزا اغلب توسط جوانان اهل سفر و جهانگردی مورد استفاده قرار می گیرد و هدف از آن تشویق به سفر و تبادل فرهنگی میان کشورهای امضاکننده تفاهم نامه است.

- ویزای زیارتی: این ویزا برای انجام سفرهای زیارتی و انجام مناسک مذهبی در کشورهایی مانند عربستان، عراق و ایران صادر می شود. ویزای حج و ویزای اربعین نمونه های این نوع ویزا هستند.

* ویزاهای بلند مدت: این ویزاها نسبت به ویزاهای کوتاه مدت از مدت اعتبار بیشتری برخوردار هستند، ولی ویزای اقامت دائم محسوب نمی شوند.

- ویزای تحصیلی: برای ادامه تحصیل دانشجویان در کشوری دیگر صادر می شود. ویزای تحقیقاتی نیز زیر مجموعه ویزای تحصیلی محسوب می شود و دارندگان آن می توانند برای انجام کارهای تحقیقاتی در مدتی معین در کشور مقصد اقامت کنند.

- ویزای کار موقت: دریافت این نوع ویزا مشکل است، ولی نسبت به ویزای تجاری از مدت اعتبار بیشتری برخوردار است. نکته قابل توجه اینکه ویزای خبرنگاری نیز زیر مجموعه ویزای کار موقت محسوب می شود و دریافت آن از جانب سازمانهای مربوطه برای کارکنانی که برای ماموریت به برخی کشورها اعزام می شوند، الزامی است.

- ویزای اقامت: این نوع ویزا برای اقامت طولانی مدت در کشور میزبان صادر می شود.

* ویزاهای مهاجرتی: ویزای مهاجرتی ویژه افرادی است که با هدف تغییر محل زندگی قصد مهاجرت به کشور دیگری را دارند؛ ازدواج با شهروند تابعه کشور مقصد نیز زیر دسته ویزای مهاجرتی است.

* ویزاهای رسمی: ویزای رسمی یا ویزای دیپلماتیک ویژه مقامهای رسمی و افرادی است که برای انجام ماموریتهای دیپلماتیک عازم کشورهای خارجی می شوند.

انواع ویزا بر اساس تعداد ورود و خروج


- ویزای یکبار ورود یا سینگل: اعتبار این ویزا پس از یکبار ورود و خروج به کشور مقصد حتی در صورت وجود تاریخ و اعتبار از بین می رود.

- ویزای دوبار ورود یا دابل: دارنده این ویزا می تواند تا زمانی که ویزا از نظر تاریخ دارای اعتبار است، دوبار به کشور مقصد وارد و خارج شود.

- ویزای چندبار ورود یا مالتیپل: دارنده این ویزا می تواند تا زمانی که ویزا از نظر تاریخ دارای اعتبار است به دفعات مکرر به کشور مقصد وارد و خارج شود.

- ویزای صفربار ورود یا ترانزیت فرودگاهی: بعضی از کشورها برای تعویض هواپیما در فرودگاه آن کشور نیز درخواست ویزا می کنند. دارنده این ویزا حق خروج از فرودگاه را حتی برای چند دقیقه ندارد و در حقیقت، این ویزا مجوز خارج شدن از هواپیما، رفتن به سالن ترانزیت و سوار شدن به هواپیما به مقصد کشور بعدی است.

انواع ویزا بر اساس روش درخواست


کشورها بر اساس مراحل صدور ویزا نیز به گروههای مختلفی تقسیم می شوند.

- کشورهای معاف از ویزا کشورهایی هستند که برای سفرهای توریستی نیازی به دریافت ویزا وجود ندارد.

- کشورهایی که پیش از سفر به آنها باید برای تهیه ویزا اقدام کرد. اغلب کشورهای جهان برای شهروندان ایرانی در این دسته قرار دارند و پیش از سفر به آنها باید با مراجعه به سایت سفارت لیست مدارک مورد نیاز را تهیه کرده و سپس برای دریافت ویزا و نوبت اقدام کرد.

- کشورهای صادرکننده ویزا در بدو ورود که برای دریافت آن نیازی به تعیین وقت یا مراجعه حضوری به سفارت وجود ندارد و صرفا در زمان ورود به کشور مقصد ضمن پرداخت وجه (بعضی از کشورها نیاز به یک سری مدارک نیز دارند) مهر یا برچسب ویزا در پاسپورت درج می شود.

- کشورهای صادرکننده ویزای الکترونیک، در این نوع ویزا کلیه اطلاعات از طریق شماره گذرنامه دریافت شده و تمامی مراحل صدور ویزا به صورت اینترنتی انجام می شود. همچنین، تا پیش از سفر هیچ گونه برچسب یا مهری در گذرنامه درج نمی شود.