رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری از برنامه توسعه روابط دو جانبه با کشورها در حوزه گردشگری خبر داد.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری از برنامه توسعه روابط دو جانبه با کشورها در حوزه گردشگری خبر داد.

به گزارش قاصدک 24، علی اصغر مونسان، معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری عصر روز سه شنبه ۱۹ دی ۹۶ در دیدار با شریف انیس، سفیر سریلانکا در تهران، با ابراز امیدواری نسبت به حصول نتایج مثبت برای دو کشور اعلام کرد: "زمینه توسعه گردشگری بین ایران و سریلانکا وجود دارد و با افزایش روابط در این حوزه، شاهد ارتقاء روابط دو کشور در بخشهای دیگر نیز خواهیم بود."

وی تصریح کرد: "دولت جمهوری اسلامی ایران برنامه های بسیار زیادی برای توسعه گردشگری در دستور کار دارد که باید در این دوره اجرایی شود، در حال حاضر ایران میزبان ۵ میلیون گردشگر خارجی است و باید در آینده این رقم به ۲۰ میلیون برسد."

معاون رئیس جمهوری اضافه کرد: "ایران کشوری با تاریخ و تمدن بسیار کهن است. جاذبه های طبیعی کم نظیری نیز در کشور ما وجود دارد که مورد توجه گردشگران قرار می گیرد. دو دریا در شمال و جنوب کشور ما وجود دارد. همچنین در ایران کویر و جنگل برای علاقه مندان به این جاذبه های طبیعی وجود دارد. هر شهر ایران دارای جاذبه های منحصر بفردی است و جزایر متعددی در خلیج فارس وجود دارد که هر سال میزبان گردشگران بسیار زیادی است."

مونسان تشریح کرد: "گسترش روابط با کشورها در حوزه گردشگری به صورت دو جانبه از جمله برنامه های ما در این حوزه است. ایران و سریلانکا می توانند به شکل دو طرفه روابط خود را در حوزه گردشگری ارتقاء دهند. با توجه به اینکه در چند سال اخیر سفر ایرانیان به سریلانکا رشد داشته است، باید برنامه ریزی ها به صورتی باشد که گردشگران دو کشور به طور متوازن به ایران و سریلانکا سفر کنند."

وی با اشاره به سفر رئیس جمهوری سریلانکا به کشورمان در ماه های آتی تصریح کرد: "این سفر فرصت خوبی برای تبادل سند همکاری ایران و سریلانکا در حوزه گردشگری است. چند ماه باقی مانده به این سفر فرصت مناسبی است تا راهکارهای افزایش همکاری در این حوزه بررسی و پیش نویس سند تفاهم همکاری آماده امضای مقامات ارشد دو کشور شود."

معاون رئیس جمهوری افزود: "یازدهمین نمایشگاه بین المللی گردشگری تهران، فرصت مناسبی است که شرکتهای خدمات گردشگری سریلانکا می توانند با جاذبه های گردشگری ایران آشنا شوند و همچنین ظرفیتهای این کشور را در این نمایشگاه در معرض دید بازدیدکنندگان قرار دهند."

او تصریح کرد: "برگزاری برنامه های فرهنگی و جشنواره هایی با رویکرد معرفی آئینها و غذاهای محلی در دو کشور نیز از دیگر راهکارهای معرفی ایران و سریلانکا به مردم این کشورها است."

شریف انیس، سفیر سریلانکا در تهران نیز در این دیدار با اشاره به سفر رئیس جمهوری این کشور به ایران بیان کرد: "این سفر می تواند نقطه آغازی برای توسعه روابط دو کشور در حوزه گردشگری باشد. سریلانکا در سال ۲۰۱۶ میزبان ۲ میلیون گردشگر بوده است که از این تعداد، ۹ هزار نفر ایرانی بوده اند."

وی افزود: "راه اندازی پرواز مستقیم بین تهران و کلمبو یکی از مهمترین مواردی است که می تواند رشد و رونق گردشگری بین دو کشور را در پی داشته باشد. کشور سریلانکا برای توسعه گردشگری عزمی راسخ دارد و مقامات این کشور علاقمند به استفاده از تجربیات کشورهای مختلف در این حوزه هستند."

شریف انیس با اشاره به سفرهای خود به شهرهای مختلف ایران، تصریح کرد: "ایران کشوری تاریخی و شگفت انگیز است. ایران و سریلانکا روابط دیپلماتیک طولانی دارند و امروز فرصت و ظرفیت افزایش روابط دو کشور در حوزه های فرهنگی، گردشگری و اقتصادی فراهم است."