جلیل بالایی، مدیر کل میراث فرهنگی استان کرمانشاه: طی زلزله‌ اخیر بناهای تاریخی دژ منیژه، قلعه یزدگرد، عمارت خسرو، کاروانسرای شاه عباسی و چهارقاپی آسیب دیده‌اند اما خوشبختانه بیستون سالم است.

جلیل بالایی، مدیر کل میراث فرهنگی استان کرمانشاه: طی زلزله اخیر بناهای تاریخی دژ منیژه، قلعه یزدگرد، عمارت خسرو، کاروانسرای شاه عباسی و چهارقاپی آسیب دیده اند اما خوشبختانه بیستون سالم است.

به گزارش قاصدک24، بالایی افزود: "برخی از بناهای تاریخی غرب کشور به دلیل وقوع زلزله اخیر آسیب دیده اند. دژ منیژه در سرپل ذهاب، قلعه یزدگرد در دالاهو، عمارت خسرو، کاروانسرای شاه عباسی و چهارقاپی در شهرستان قصرشیرین جزو بناهای آسیب دیده معرفی شده اند؛ خوشبختانه هیچ اسمی از بیستون در میان بناهای آسیب دیده آورده نشده است".

وی گفت: "از اول صبح کارشناسان فنی اداره را به شهرستان قصر شیرین و سرپل ذهاب فرستاده ایم تا میزان خسارتهای وارده به بناهای تاریخی برآورد ریالی و حجم خسارت را گزارش کنند. تاکنون طبق آنچه که به ما اطلاع داده شده، سه بنای تاریخی در قصر شیرین مانند کاروانسرای شاه عباسی، چهارقاپی و عمارت خسرو دچار آسیب شده است".

به گفته بالایی ، زلزله در شهرستان سرپل ذهاب نیز به بنای تاریخی دژ منیژه و به قلعه یزدگرد در شهرستان دالاهو آسیب زده است.

مدیر کل میراث فرهنگی استان کرمانشاه در ادامه افزود: "ما دقیقا نمی دانیم این میزان خسارتها چقدر است، اما حدس میزنیم حدود ۳۰ تا ۴۰ درصد آسیب به بناها وارد شده باشد. با این وجود امروز این میزان خسارتها بررسی و اطلاع رسانی می شود. خوشبختانه هیچ مشکلی برای بناهای دیگر از جمله طاق بستان به وجود نیامده است".

بنا به اظهارات وی، همه کارمندان اداره میراث فرهنگی استان سالم هستند؛ به جز دو تا از فرزندان رئیس اداره میراث فرهنگی سر پل ذهاب که صدمه جزئی دیده اند، ولی اکنون حالشان خوب است.

پیمان نعمتی، مدیر دو مجموعه تاریخی بیستون و طاق بستان کرمانشاه نیز تأکید کرد: "این دو مجموعه به طور کامل آسیب شناسی شده اند و خوشبختانه هیچ مشکلی برای آنها به وجود نیامده است. اما هنوز از وضعیت محور ساسانی در سرپل ذهاب خبری در اختیار نداریم".

عبدالمالک شنبه زاده، مدیر اداره کل میراث فرهنگی استان ایلام نیز از ایجاد ستاد بحران در استان خبر داد و گفت: "تیمهای بررسی در نقاط مختلف شهرستانها در حال بررسی اوضاع هستند و با توجه به پراکنده بودن نقاط هنوز برای اعلام نتیجه نهایی زود است، باید بررسی های بیشتر انجام شود".

وی موزه باستان شناسی «دره شهر» را یکی از بناهایی اعلام کرد که دچار ترک خوردگی شدید شده به اندازه ای که بخشی از فضای موزه نیز دچار فرورفتگی شده و گفت: "خوشبختانه ویترینها و آثار درون این موزه هیچ آسیبی ندیده اند و مسئولان موزه با بررسی شرایط موجود، اقدامات اولیه را برای حفاظت و نگهداری از آثار انجام داده اند".

مدیر اداره کل میراث فرهنگی استان ایلام همچنین با بیان اینکه موزه «فلاحتی» در شهر ایلام، وضعیتی مشابه موزه باستان شناسی دره شهر پیدا کرده است، افزود: "تقریبا دیوارها دچار ترک خوردگی های شدید شده اند، همچنین «کاخ والی» در شهرستان کرداول نیز دچار آسیب شده است".

شنبه زاده با بیان اینکه بر اثر اعلام کارشناسان استان تاکنون، بیشترین آسیبها ترک خوردگی بناهای تاریخی بوده است، تاکید کرد: "تیمهای یگان حفاظت و کارشناسان میراث فرهنگی اداره کل برای بررسی میزان تخریب آثار تاریخی به مناطق مختلف استان اعزام شده اند و بعد از اطلاع از میزان خسارات وارده اقدامات اولیه برای جلوگیری از آسیب بیشتر آثار تاریخی انجام می شود".

وی با تأکید بر اینکه آسیبهای وارد شده به بناهای تاریخی در استان ایلام بیشتر ترک خوردگی دیواره هاست، گفت: "ساختمان اداره میراث فرهنگی کرداول آسیبهایی دیده است، به اندازه ای که در حال حاضر امکان استقرار در این بنای تاریخی وجود ندارد".