دولت ترکیه بنا دارد در همکاری با آمریکا، آلمان و اوکراین و همچنین با سرمایه گذاری ۱.۵ میلیارد دلاری، تا سال ۲۰۱۹ هواپیمای مسافربری بسازد.

دولت ترکیه بنا دارد در همکاری با آمریکا، آلمان و اوکراین و همچنین با سرمایه گذاری ۱.۵ میلیارد دلاری، تا سال ۲۰۱۹ هواپیمای مسافربری بسازد.

به گزارش قاصدک24؛ بر اساس اعلام دولت ترکیه این کشور قصد دارد با سرمایه گذاری ۱.۵ میلیارد دلاری تا سال ۲۰۱۹ یک هواپیمای منطقه ای را بر پایه هواپیمای دورنیر ۳۲۸ با همکاری یک شرکت خصوصی آمریکایی تولید کند.

در همین راستا و برای تکمیل زنجیره فناوری در حوزه هوایی، ترکیه و اوکراین به توافقنامه ای دست یافتند که در طی آن قصد دارند به صورت مشترک بر روی ساخت دوباره هواپیمای مسافری آنتونف سرمایه گذاری کنند. این توافق پس از تصمیم ترکیه برای ساخت هواپیمای مسافربری تحت لیسانس دورنیر آلمان صورت پذیرفته است.

بر اساس این تصمیم ترکیه به همکاری با شرکت آمریکایی که صاحب امتیاز هواپیماهای دورنیر است، اقدام کرده و توانسته است پروژه ساخت اولین هواپیمای جت مسافربری را در این کشور آغاز کند. طبق خبرهای اعلام شده، قرار است در گام نخست تا سال ۲۰۱۹ یک هواپیمای منطقه ای ۳۲ نفره بر پایه هواپیمای دورنیر ۳۲۸ تولید شود. این هواپیما در دو نسخه توربوپراپ و توربوفن به تولید خواهد رسید.

به گفته مقامات ترکیه ای، در فاز بعدی پروژه قرار است کلاس جدیدی از این هواپیما که ظرفیتی ۶۰-۷۰ نفره دارد تولید شود. پیمانکار اصلی این پروژه در ترکیه شرکت فناوری های دفاعی STM است که قرارداد همکاری با شرکت SNC امریکا دارد. این شرکت ترکیه ای در حال حاضر در زمینه توسعه فناوری های دفاعی برای ناتو و دولت ترکیه فعالیت می کند و یکی از معروفترین شرکتهای توسعه دهنده فناوری های هوافضایی در ترکیه به حساب می آید.

گفتنی است در این پروژه موتورهای این مدل هواپیما تقویت خواهند شد ازاین رو ترکیه می بایست طبق قوانین بین المللی حاکم اقدام به دریافت مجدد گواهینامه پروازی کند. بنابراین طبق توافق با دورنیر قرار است ابتدا ۲ نسخه از این هواپیما در آلمان تولید و پس از دریافت گواهینامه پروازی خط تولید کارخانه به ترکیه منتقل شود.

پس از توافق ترکیه با شرکت آلمانی دورنیر، این کشور در گام بعدی برای تکمیل فناوری صنایع هوایی خود اقدام به مشارکت با شرکت هواپیمایی آنتونف کرد. بر اساس این توافق که توسط وزیر دفاع ترکیه و معاون نخست وزیر اوکراین در حاشیه دهمین اجلاس همکاری های اقتصادی- تجاری ترکیه و اکراین صورت پذیرفت، دو کشور در زمینه صنایع هوایی و تکنولوژی های مرتبط با یکدیگر همکاری خواهند کرد.

شایان ذکر است ساخت مشترک هواپیمای مسافربری An-158 در ترکیه، یکی از توافقات صورت پذیرفته در این زمینه بود. گفته می شود ترکیه قصد دارد در فاز بعدی هواپیمای An-178 را توسعه دهد و از آن به عنوان هواپیمای لجستیک باری استفاده کند.