محسن نظافتی، مدیر کل عتبات سازمان حج و زیارت با بیان اینکه صدور ویزای اربعین از ۲۰ شهریور ماه آغاز می‌شود، گفت: " پیش‌بینی شده امسال دو تا دو و نیم میلیون ایرانی برای شرکت در مراسم اربعین راهی عراق شوند".

محسن نظافتی، مدیر کل عتبات سازمان حج و زیارت با بیان اینکه صدور ویزای اربعین از ۲۰ شهریور ماه آغاز می شود، گفت: " پیش بینی شده امسال دو تا دو و نیم میلیون ایرانی برای شرکت در مراسم اربعین راهی عراق شوند".

به گزارش قاصدک24، نظافتی افزود: " ثبت نام اربعین در سامانه سماح، از اول شهریور ماه آغاز شده و همچنان ادامه دارد. سقفی برای اعزامها درنظر گرفته نشده اما پیش بینی می شود، امسال دو تا دو نیم میلیون نفر از ایران در این مراسم شرکت کنند".

وی درباره کاهش هزینه ویزای عراق در اربعین، اظهار کرد: " عراق همچنان روی ۴۰ دلار برای ویزا تاکید دارد، درست است که دولت این کشور برای کاهش آن هزینه اقدام نکرده اما جای امیدواری دارد که این نرخ را افزایش نداده است".

مدیر کل عتبات سازمان حج و زیارت، همچنین درباره تدابیر اتخاذ شده برای جلوگیری از خروج بدون ویزا و حتی گذرنامه، از مرزهای ایران وعراق و تکرار حوادث سالهای پیش و معطلی و ازدحام زائران در مرزها و باز ماندن از مراسم، گفت: " طبق اعلام ستاد اربعین، هماهنگی میان نیروی انتظامی ایران و مرزبانی عراق صورت گرفته که امسال هیچ زائری بدون گذرنامه و ویزا از مرز خارج نشود. این محدودیت همچنین شامل افرادی می شود که در سامانه سماح ثبت نام نکرده اند".

به گفته نظافتی، صدور ویزای اربعین از ۲۰ شهریور تا اوایل مهرماه در ۴ کنسولگری تهران، مشهد، کرمانشاه و اهواز انجام می شود و از اوایل مهر ماه به بعد به منظور تسهیل و تسریع در صدور ویزای زائران، ۱۲ دفتر کنسولگری موقت در سراسر کشور فعال می شود.