فریدون الهیاری، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اصفهان: "در حال حاضر مثلث طلایی گردشگری بین سه استان اصفهان، یزد و فارس ایجاد شده است و با ثبت جهانی یزد این مثلث می‌تواند قوی‌تر در گردشگری جهان حضور یابد".

فریدون الهیاری، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اصفهان: "در حال حاضر مثلث طلایی گردشگری بین سه استان اصفهان، یزد و فارس ایجاد شده است و با ثبت جهانی یزد این مثلث می تواند قوی تر در گردشگری جهان حضور یابد".

به گزارش قاصدک24؛ الهیاری در ادامه افزود: "هر اثری در ایران که ثبت جهانی می شود موجب توسعه گردشگری کشور شده و علاوه بر اینکه ثمرات این ثبت، می تواند محل مورد نظر را متحول کند، فرصتهایی را نیز برای کشور ایجاد می کند".

وی با اشاره به ظرفیت عظیم اصفهان در گردشگری کشور، اظهار داشت: "سفر گردشگران خارجی به ایران صرفا به اصفهان یا هر شهر دیگری خلاصه نمی شود و باید برنامه ریزی شود تا همه از این مهم بهره مند شوند".

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اصفهان، ثبت جهانی یزد ارزشمند ارزیابی کرد و افزود: "در حال حاضر مثلث طلایی گردشگری بین سه استان اصفهان، یزد و فارس ایجاد شده است و رابطه گردشگری بین این سه استان بیش از پیش شده است و امروز با ثبت جهانی یزد می توانیم بگوییم که این مثلث می تواند قوی تر در گردشگری جهان حضور یابد".

وی خاطرنشان کرد: "در حال حاضر ما مثلث طلایی گردشگری ایران را به جهانیان معرفی خواهیم کرد و تورهای بین المللی با تور مثلث طلایی ایران آشنا خواهند شد. ثبت جهانی شهر یزد، و آثار ثبت شده اصفهان و آثار ثبت شده فارس موجب توسعه گردشگری بیش از گذشته خواهد شد و ظرفیتهای عظیم گردشگری را ایجاد خواهد کرد".

الهیاری همچنین تاکید کرد: "در استان اصفهان قراردادهای توسعه ای بین استان دیگری نیز منعقد شده است؛ اصفهان، مرکزی و قم و همچنین اصفهان- چهارمحال و بختیاری از نمونه های این قراردادها هستند که مطمئنا به توسعه همه جانبه گردشگری اصفهان و کشور کمک خواهد کرد".

وی در خصوص تلاشها برای ثبت جهانی اصفهان گفت: "استان اصفهان همواره در زمینه ثبت آثار جهانی و اینکه به عنوان شهر جهانی مطرح باشد در ایران پیشگام بوده و است. برای ثبت جهانی روستای ابیانه و کلیسای وانک در نشستهای آینده یونسکو این موضوع را پیگیری می کنیم".

الهیاری در پایان اضافه کرد: "محور تاریخی اصفهان از مسجد جامع تا محله جلفا نیز در دست بررسی است تا برای معرفی به یونسکو برای ثبت جهانی در نظر گرفته شود و به دلیل اینکه در حال حاضر دیدگاه کشور بحث ثبتهای جهانی است و یونسکو نیز نسبت به این ثبتها دید ویژه تری دارد، می توان گفت اولویتهای ثبت جهانی که در استان اصفهان در نظر گرفته شده دور از انتظار نیست".