طبق قوانین سعودی، هر زائر هنگام ورود به عربستان می‌تواند حداکثر ۵۰۰۰ ریال سعودی همراه خود داشته باشد.

طبق قوانین سعودی، هر زائر هنگام ورود به عربستان می تواند حداکثر ۵۰۰۰ ریال سعودی همراه خود داشته باشد.

به گزارش قاصدک24، هم زمان با آغاز اعزام حجاج به عربستان سعودی، سازمان حج و زیارت توصیه هایی را جهت عبور از گیت امنیتی فرودگاه مبدأ و مقصد زائران ارائه کرده است. در این توصیه ها از حجاج خواسته شده تا حتی المقدور از همراه آوردن لپ تاپ، تبلت و لوازم جانبی از جمله کارت حافظه و همچنین مدارکی چون کارت ملی، شناسنامه و کارتهای بانکی و اعتباری خود، پرهیز نمایند.

طبق اعلام این سازمان در سال جاری، بار زائران ۴۸ ساعت قبل از ورود آنها، به فرودگاه منتقل خواهد شد و هیچ باری هنگام سوار شدن به هواپیما تحویل گرفته نمی شود.

- چمدانها باید از طرف نمایندگان کاروانها تهیه شود و به یک اندازه باشد. هر حاجی تنها می تواند دو چمدان به ابعاد ۳۰×۴۰×۶۵ و ۲۵×۳۵×۶۰ همراه خود داشته باشد؛ مشخصات زائر و کاروان می بایست روی هر چمدان درج شود.

- وزن هر چمدان نباید بیش از ۲۰ کیلوگرم باشد.

- از قرار دادن کارت واکسن مننژیت در چمدانها خودداری شود.

- تحویل بار هنگام پرواز توسط حاجی امکانپذیر نیست. زائران فقط می توانند ساک دستی به ابعاد ۲۰×۳۰×۳۵به وزن ۵ کیلوگرم با خود به داخل هواپیما ببرند.

- حرکت به سمت فرودگاه کاروانی انجام می شود، زمان و مکان نیز از قبل توسط مدیر کاروان اعلام خواهد شد. هر کاروان چهار ساعت قبل از پرواز باید در فرودگاه حاضر باشد.

- از آوردن چمدانها و بسته های اضافی خودداری شود؛ شرکتهای هواپیمایی به هیچ عنوان آنها را حمل نخواهند کرد.

- از حمل وسایل قیمتی، طلا و جواهرات، اوراق بهادار، گواهینامه، شناسنامه، کارتهای ملی و اعتباری، خوراکی ها و لوازم بهداشتی غیرضروری و کتابهای نامرتبط خودداری شود. بردن بسته های اضافی، نایلون، پتو و مایعات نیز به داخل هواپیما ممنوع است.

- زائران هر کاروان پس از ورود به فرودگاه مقصد، در محلی که مدیر از قبل مشخص کرده منتظر بمانند و گذرنامه، بلیت، برگه ویزا و کارت ورود به عربستان (بطاقة الدخول) را از مدیر کاروان دریافت کنند.

- بانوان با حجاب کامل و همراه با شالی که مزین به آرم سازمان حج و زیارت ایران است در عربستان حاضر شوند تا مسئولان کاروان، قادر به شناسایی زائران خود را در بین انبوه جمعیت باشند.

- هنگام ورود به عربستان، کارت شناسایی مربوط به هر حاجی باید همراه وی باشد؛ در صورت نبود این کارت، پلیس عربستان مانع ورود زائر به این کشور می شود.

- طبق قوانین عربستان، هر زائر می تواند حداکثر ۵۰۰۰ ریال سعودی یا معادل آن را همراه داشته باشد؛ از همراه داشتن مبلغی بیش از این اجتناب شود.

گفتنی است در سال جاری، ۸۶ هزار و ۵۰۰ زائر ایرانی به عربستان اعزام می شوند.