ایرباس در پروژه‌ای مشترک با چند دانشگاه آلمانی، نمونه‌ای از یک هواپیمای بی سرنشین را آزمایش کرد. یکی از ویژگیهای این هواپیما، قابلیت پرواز به صورت وارونه است.

ایرباس در پروژه ای مشترک با چند دانشگاه آلمانی، نمونه ای از یک هواپیمای بی سرنشین را آزمایش کرد. یکی از ویژگیهای این هواپیما، قابلیت پرواز به صورت وارونه است.

به گزارش قاصدک24؛ یک نمونه کوچک از هواپیمای بی سرنشین ایرباس، نخستین پرواز آزمایشی خود را انجام داد. این هواپیما در مسیری از پیش تعیین شده به مدت ۷ دقیقه پرواز کرد.

ایرباس این هواپیما را که "Sagitta" نام دارد، با همکاری دانشگاه نیروی هوایی فدرال آلمان در مونیخ، دانشگاه علوم کاربردی، دانشگاه فنی کمینتز، دانشگاه علوم کاربردی اینگولزاشتات و مرکز هوافضای آلمان ساخته است. در حال حاضر نمونه آزمایشی، یک چهارم هواپیمای واقعی با طول ۳ متر و وزن ۱۵۰ کیلوگرم است.

یکی از نکات قابل توجه در Sagitta قابلیت پرواز به صورت وارونه می باشد. این هواپیما فاقد هرگونه لبه های تیز و گوشه دار است و تمام بخشهای آن به استثنای ترمز، از کامپوزیت فیبر کربنی ساخته شده است و سیستمهای پرواز آن به وسیله محرکهای الکترومکانیکی کنترل می شود.

گفتنی است تمام ویژگیهای گفته شده در این هواپیما، برای کاربردهای نظامی اهمیت ویژه ای دارد. این هواپیماها برخلاف هواپیمای معمولی، بدون به خطر انداختن جان انسان، قادر به انجام ماموریتها و فعالیتهای خود می باشند از این رو هر روز به تعداد هواپیماهای بی سرنشین در حوزه نظامی افزوده می شود.