روسیه قرارداد فروش 20 فروند هواپیمای مسافربری سوخو سوپرجت 100 و ام سی 21 را که پیشنهاد تحویل آنها و همچنین برنامه ریزی ساخت مشترک قطعات را به ایران داده است، در نمایشگاه هوافضای مکس 2017 مسکو با کشورهای مختلف به امضا رساند.

روسیه قرارداد فروش 20 فروند هواپیمای مسافربری سوخو سوپرجت 100 و ام سی 21 را که پیشنهاد تحویل آنها و همچنین برنامه ریزی ساخت مشترک قطعات را به ایران داده است، در نمایشگاه هوافضای مکس 2017 مسکو با کشورهای مختلف به امضا رساند.

به گزارش قاصدک24؛ نمایشگاه هوافضای مکس 2017 مسکو روز یکشنبه و با حضور صدها شرکت هواپیمایی از 40 کشور دنیا به پایان رسید. روسیه در این نمایشگاه با فروش هواپیما و تولیدات صنایع هوافضا خود، موفق به امضای قراردادهایی به ارزش شش میلیارد و 700 میلیون دلار شد.

بنا به گزارشات اولیه اعلام شده پس از اتمام نمایشگاه، روسیه توانست 20 فروند هواپیمای سوخو سوپرجت 100 را به مشتریان جدید بفروشد. فروش 16 فروند هواپیمای مسافربری ام.اس-21 که هنوز پرواز تجاری خود را آغاز نکرده اند نیز از دیگر دستاوردهای این نمایشگاه دو سالانه برای روسیه بود.

گفتنی است هواپیماهای به فروش رفته روسیه، از جمله هواپیماهای پیشنهادی این کشور به ایران است که رسیدن به توافق در این زمینه را پیگیری می کند.

چندی پیش آلکساندر نوواک وزیر انرژی روسیه از برنامه جمهوری اسلامی ایران برای خرید 12 فروند هواپیمای مسافربری سوخو سوپرجت-100 خبر داده بود.

وی در این خبر اظهار داشت: "مسکو علاقه مند به راه اندازی خط تولید قطعات و تجهیزات هواپیماهای روسی در ایران است و اگر پیشنهاد طرف ایرانی را دریافت کنیم، آماده بررسی هستیم".

دنیس مانتوروف وزیر صنعت و تجارت روسیه نیز در این خصوص عنوان می کند: "ما به تحویل هواپیمای مسافربری SSJ-100 و همچنین مشارکت موسسات مرتبط ایرانی برای تولید قطعات هواپیمای میان برد ام سی 21 علاقه مندیم که تهران مدتی بعد می تواند این هواپیما را خریداری کند".

جالب است بدانید سوپر جت 100، نخستین هواپیمای صد نفره دنیاست که به صورت «FLY-BY-WIRE» هدایت می شود که هیچ تفاوتی با هواپیماهای مدرن ایر باس ندارد و سطوح فرامین آن توسط فرمانهای الکترونیکی هدایت می شود و در نتیجه با کمترین میزان فشار بر خلبان، بیشترین دقت را دارد.

روسیه بهره برداری از این نوع هواپیما را هفت سال پیش آغاز کرد که تا کنون سفارش ساخت 197 فروند آن را دریافت کرده و 49 فروند را نیز تحویل داده است.

هواپیمای МС-21 نیز که با هدف افزایش سهم اندک روسیه در بازار هوایی جهان طراحی شده، نسبت به دیگر هواپیماهای مسافری ساخت این کشور مانند توپولف، جایگاه کیفی و فنی بالاتری دارد و قرار است بهره برداری از نوع MC-21-200 آن سال آینده میلادی آغاز شود.