فرهاد پرورش: "ایران ایر از لیست تحریم پروازی خارج شده، اما مشکلات سوختی آن در ژنو هنوز برطرف نشده است".

فرهاد پرورش: "ایران ایر از لیست تحریم پروازی خارج شده، اما مشکلات سوختی آن در ژنو هنوز برطرف نشده است".

به گزارش قاصدک24؛ فرهاد پرورش، مدیرعامل اسبق شرکت هواپیمایی ایران ایر اظهار داشت: "قریب به 8 سال پیش اولین مشکل تراشی های کمیسیون اروپایی برای این شرکت بود که ابتدا برای بررسی در حوزه فنی عملیات و ایمنی پرواز به کشور آمدند و کوچکترین مسائل را با ابعاد بزرگ در گزارشات خود درج می کردند. قطع نامه تحریم سوخت و عدم اجازه فرود در فرودگاههای اروپایی قسمت بعدی مشکلاتی بود که در ابتدای کار با آن مواجه شده بودیم".

وی افزود: "قطعنامه های مکرر و تحریم سوخت، سختترین تحریمها برای ایران ایر بود. در سال 2010 میلادی مدیرکل یاتا اظهار کرد؛ تمام حسابهای ایران مسدود می شود. به این ترتیب 35 حساب( B.S.P) بسته شد و بلافاصله تحریمهای بانکی اعمال شد که حدود 50 حساب ما را بسته و پس از آن تحریم سوخت را اجرا کردند".

پرورش در ادامه گفت: " براساس نامۀ یکی از کارمندان سابق ایران که بازنشسته شده به بنده اعلام شد، چند فرودگاه اروپایی سوخت رسانی به ایران ایر را متوقف کرده اند".

وی با اشاره به مشکلات مالی این شرکت، افزود: "ایران ایر فقط یک فرودگاه پراگ با 20 پرواز به این قاره در اروپا داشت".

پرورش همچنین به نامه رسمی وزارت امور خارجه اشاره کرد و یادآور شد: " بر اساس این نامه که 5 سال از آن گذشته سفیر آمریکا به شرکت سوخت رسان پی پی تی تایلند رفته و گفته بود اگر به ایران ایر سوخت بدهید، سهام خودمان را از این شرکت (پی پی تی) بیرون می کشم. یا در موردی دیگر در گزارش محرمانه وزارت امور خارجه سفیر آمریکا به فرودگاه بلگراد گفته که اگر به ایران ایر سوخت بدهید، نمی گذارم پرواز بلگراد- واشنگتن انجام شود".

مدیر عامل اسبق ایران ایر همچنین خاطرنشان کرد: " 4 هزار و 500 نشست و برخاست اضافی، گاهاً بدون مسافر به منظور خروج از تحریم کمیسیون اروپایی انجام شد و بلافاصله بعد از توافق سیاسی با کمیسیون اروپایی مذاکره شد و سرانجام ایران ایر از لیست تحریم پروازی خارج شد، اما مشکلات سوختی ایران ایر در ژنو هنوز برطرف نشده است".

وی با اشاره به سه قرارداد بزرگ خرید هواپیما برای نوسازی و توسعه ناوگان ایران ایر، گفت: " برای هر نشست و برخاست پرواز حدود 20 هزار دلار هزینه میشد تا بر تحریمها فائق شویم".

پرورش در پایان افزود: " هزینه های جاری و پرداخت حقوق بازنشستگان و کارکنان از مهمترین دغدغه ها و مشکلات ایران ایر است".