گرمای شدید هوا بر تیک آف هواپیماها موثر است و پروازها را دچار اختلال می‌کند.

گرمای شدید هوا بر تیک آف هواپیماها موثر است و پروازها را دچار اختلال می کند.

به گزارش قاصدک24؛ گرمای فوق العاده شدید در فونیکس ایالت آریزونای آمریکا، 20 پرواز از خطوط هوایی مختلف را لغو کرد. این پروازها که قرار بود از فرودگاه بین المللی اسکای هاربر این شهر به انجام برسد براساس دستورالعمل خطوط هوایی آمریکا، لغو شد.

شرکتهای مختلف هوایی در آمریکا می توانند برای پروازهای محلی خود از هواپیماهای بمبردیر مدل سی.آر.جی استفاده کنند. با توجه به اینکه دمای عملیاتی این مدل از هواپیماها 118 درجه فارنهایت است و پیش بینی دمای هوا در این شهرها برای عملیات موتور هواپیماها تا 120 درجه فارنهایت می رسد، این مدل هواپیماها در عرض سه ساعت یعنی ساعت 3 تا 6 عصر نمی توانند پرواز داشته باشند. مشتریان پروازهای لغو شده یا باید شرکت هوایی خود را تغییر دهند یا بلیط خود را پس بگیرند.

هوای گرم اگرچه سنگینی کمتری نسبت به هوای سرد دارد، اما موتور هواپیما در دماهای بالاتر باید انرژی بیشتری صرف کند تا نیروی لازم در تیک آف را پیدا کند و از سوی دیگر ممکن است باند فرودگاه به اندازه کافی برای بلند شدن هواپیما طولانی نباشد.

شرکتهای هوایی آمریکا روز شنبه، نسبت به ورود موج جدید گرما هشدار داده و به مسافران توصیه کرده بودند به گونه ای ساعت پرواز خود را تنظیم کنند که در سه ساعت ذکر شده در روزهای دوشنبه، سهشنبه و چهارشنبه نباشد. تغییر پروازها در این ایام نیز رایگان بود.

گفتنی است گرمای 50 درجه هوا در شهر فونیکس در 26 ژوئن 1990 نیز، بسیاری از هواپیماها را زمینگیر کرد.