محمدتقی رهنمایی، عضو انجمن علمی گردشگری ایران اعلام کرد: " حادثه تروریستی تهران، تاثیری در گردشگری نخواهد داشت و جای هیچ نگرانی ندارد".

محمدتقی رهنمایی، عضو انجمن علمی گردشگری ایران اعلام کرد: " حادثه تروریستی تهران، تاثیری در گردشگری نخواهد داشت و جای هیچ نگرانی ندارد".

به گزارش قاصدک24؛ رهنمایی افزود: "حادثه تروریستی تهران، در مقیاسی که چهارشنبه گذشته اتفاق افتاد تاثیری در گردشگری نخواهد داشت و جای هیچ نگرانی ندارد، چون ایران به لحاظ تاریخی و فرهنگی مقصدی بدون جایگزین است".

رهنمایی، یکی از نخستین مدرسان گردشگری در ایران، در ادامه خاطر نشان کرد: " محل حوادث رخ داده، متفاوت با موارد مشابه این چنینی در دنیا است، چرا که این حوادث، مثل هند در هتل رخ نداده و یا فرودگاه و پایانه هایی را که محل ورود و خروج مسافران است، مانند ترکیه هدف نگرفته و یا در مرکز گردشگری مانند تایلند اتفاق نیفتاده است. در واقع هیچیک از دو محلی که در آن امروز تیراندازی شد، ماهیت گردشگری نداشته که جای نگرانی داشته باشد".

وی همچنین افزود: " تردیدی نیست از منظر آسیب شناسی یکی از خطرهایی که گردشگری را تهدید می کند، درگیریها و نا آرامیهایی از قبیل حوادث تروریستی است. بر همین پایه بارها تاکید شده کشورها و مناطقی که درگیر نا آرامیها هستند، هیچ وقت مقصد خوبی برای گردشگری نبوده اند. با این حال، ایران کشور وسیعی است و با کشورهای کوچکی که در عرض یکی دو ساعت می توان آنها را طی کرد، فرق می کند. در چنین کشور گسترده ای هم برقراری امنیت کار مشکلی است و هم مختل کردن آن. به هر حال این حادثه تروریستی برگرفته از الگوی زمانه در پرخاشگری، در تهران رخ داده اما در این مقیاس، تاثیر چندانی بر گردشگری نخواهد داشت".

رهنمایی با اشاره به تلاش رسانه های بیگانه برای نا امن جلوه دادن تهران، افزود: " رسانه ای مثل BBC، بلافاصله پس از وقوع حادثه تهران، برنامه ویژه ای را به این موضوع اختصاص داده و مدام درحال تکرار و پرداختن به این واقعه است، در حالیکه از این دست حوادث، شبیه «پل لندن» زیاد رخ می دهد، اما رسانه های خارجی تا این حد به آنها نپرداختند که نشان می دهد محافل بیرونی، از این جریانها بدشان نمی آید. نخست آنکه سوژه خبری پیدا می کنند، دیگر آنکه این حادثه در کشوری مثل ایران رخ داده، حالا هر چقدر کشته داشته باشد، اصلا برایشان مهم نیست که روزانه چند برابر این آمار در جهان کشته می دهیم، مساله این است که در ایران چنین حادثه ای رخ داده است".

وی در رابطه با تاثیرگذاری این رسانه ها بر روی مخاطبان نیز گفت: " میزان اثرگذاری پیام این رسانه ها به میزان حساسیت مخاطب بستگی دارد، اما تردیدی نیست اشخاصی که می خواهند به ایران سفر کنند، انگیزه فرهنگی قویتری دارند که باعث می شود در تصمیمگیری به نسبت مسافران تفریحی، استوارتر عمل کنند".

رهنمایی در ادامه، با اشاره به حوادث مشابه در ترکیه افزود: " جاذبه های فرهنگی و تاریخی این کشور با آنکه زیاد است، اما بیشتر به دوران رم بیزانس تعلق دارد و به نوعی اروپایی محسوب می شود، درحالیکه جاذبه های ایران ریشه ای درونی دارد و هویت آن کاملا منحصر به همین کشور و تمدن است، بنابراین وقتی اروپاییها به ترکیه می روند بیشتر اهداف تفریحی را دنبال می کنند که این دسته از گردشگران معمولا هنگامی که در مقصد دچار مشکلی می شوند با توجه به امکاناتی که در اختیار دارند، سریع مقصد دیگری را جایگزین می کنند، همان سرنوشتی که امروز ترکیه دچارش شده است".

دکتر رهنمایی در پایان، با ابراز تاسف از حادثه تروریستی تهران، اعلام کرد: " در ایران وضعیت متفاوت است، ما با کشوری روبرو هستیم که به واسطه تاریخ و فرهنگی که دارد کمتر قابل جایگزین شدن است. هرچند ممکن است آنهایی که تصمیم گرفته اند به ایران سفر کنند تحت تاثیر وقایع تروریستی رخ داده، دغدغه پیدا کنند، اما اصلا اعتقاد ندارم که برنامه خود را تغییر دهند و یا کلا از آمدن به ایران منصرف شوند، چون ایران مقصدی بدون جایگزین است و وقوع یک حادثه تروریستی در این کشور پهناور، هیچ جای نگرانی ندارد".