روز گذشته، سران چهار کشور عربستان سعودی، امارات متحده عربی، بحرین و مصر در اقدامی عجیب اعلام کردند تمام روابط سیاسی و اقتصادی خود را با قطر متوقف می‌کنند. روابطی که به نظر می‌رسد در آینده‌ای نه چندان دور تاثیراتی جدی در تبادلات اقتصادی منطقه از خود نشان خواهد داد.

روز گذشته، سران چهار کشور عربستان سعودی، امارات متحده عربی، بحرین و مصر در اقدامی عجیب اعلام کردند تمام روابط سیاسی و اقتصادی خود را با قطر متوقف می کنند. روابطی که به نظر می رسد در آینده ای نه چندان دور تاثیراتی جدی در تبادلات اقتصادی منطقه از خود نشان خواهد داد.

به گزارش قاصدک24؛ در کنار منابع غنی نفت و گاز قطر، این کشور در طول سالهای گذشته، در دو حوزه دریایی و هوایی نیز عملکرد قابل دفاعی داشته است که حال با محدود شدن تردد کشتی ها و هواپیماهای این کشور در منطقه احتمالا مشکلات جدی برای مدیریت آنها به وجود خواهد آمد.

برای ارتباط با کشورهای شمالی و غربی، بهترین مسیر از لحاظ جغرافیایی برای قطر، آسمان عربستان سعودی و سپس مصر است که به نظر می رسد با توقف ارتباطات اقتصادی هواپیماهای این کشور می بایست مسیر دیگری را برای تردد انتخاب کنند.

طبق برآوردهای صورت گرفته در حال حاضر، شرکت هواپیمایی قطر ایرویز با داشتن بیش از ۲۰۰ هواپیمای فعال و سفارش حدود ۲۰۰ فروند هواپیمای جدید به عنوان یکی از بزرگترین ایرلاینهای جهان فعالیت می کند و به ۱۵۰ مقصد بین المللی تردد دارد که بخش قابل توجهی از آنها به اروپای غربی و ایالات متحده آمریکا مربوط می شود. محدودیتهای جدی ایجاد شده در مسیر تردد هواپیماهای قطری، آسمان ایران را به بهترین و در عین حال تنها راه عبوری هواپیماهای این کشور بدل می کند. هرچند که در این بین آسمان عراق نیز برای قطری ها در دسترس است اما مشکلات سیاسی و ناامنی هایی که در این کشور وجود دارد ترجیح مسئولان اقتصادی قطر را به سمت ایران خواهد آورد. موضوعی که در عین حال که برای کشور منابع مالی جدید به وجود می آورد نفوذ ایران را نیز در عرصه اقتصادی منطقه بالا خواهد برد.

علاوه بر این، عبور کشتی ها و نفت کشهای قطری نیز در منطقه با محدودیتهایی مواجه خواهد شد. هرچند عبور از آبهای آزاد برای این کشور ممکن است اما همکاریهای تجاری و اقتصادی با بنادر منطقه در حال حاضر جزو گزینه های قطر نخواهد بود و از این رو ایران می تواند در حوزه ترانزیت و ترانشیب دریایی به عنوان محور تعامل اقتصادی قطر در منطقه خود را معرفی کند.

دولت قطر ضمن محکوم کردن اقدام 4 کشور عربی در قطع روابط با این کشور تاکید کرد: " آنها می خواهند دوحه را تحت سلطه و قیمومیت خود دربیاورند".

هرچند قطر هنوز موضع جدید اقتصادی خود را اعلام نکرده، اما پیش بینی ها حاکی از آن است که در هر برنامه ای که مطرح شود نام ایران به عنوان یکی از اصلی ترین شرکای تجاری و منطقه ای دوحه مطرح خواهد شد.