هواپیمای مسافربری جدید " ام اس -21-300" روسیه که می تواند رقیب بوئینگ میان برد باشد، نخستین پرواز ازمایشی خود را با موفقیت سپری کرد.

هواپیمای مسافربری جدید " ام اس -21-300" روسیه که می تواند رقیب بوئینگ میان برد باشد، نخستین پرواز ازمایشی خود را با موفقیت سپری کرد.

به گزارش قاصدک24؛ چندی پیش دفتر مطبوعاتی شرکت هواپیماسازی ایرکوت، از موفقیت پرواز آزمایشی هواپیمای ام اس -21-300 خبر داد.

به گزارش دفتر مطبوعاتی کاخ کرملین، ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه در پیامی پرواز آزمایشی این هواپیما را به سازندگان آن تبریک گفت.
این هواپیما به مدت 30 دقیقه در ارتفاع یک هزار متری با سرعت 300 کیلومتر پرواز کرد و امید روسیه به فعال ساختن صنعت هواپیما سازی غیرنظامی خود که تاکنون نتوانسته است آن را همپا یا حداقل با فاصله کم از دیگر بخشهای صنعتی این کشور وارد بازارهای هوایی جهان کند، پر رنگتر ساخت.

انتظار می رود تحویل هواپیمای مسافربری جدید روسی به سفارش دهندگان داخلی از اواخر سال 2018 آغاز شود.

هواپیمای ام اس ـ21 در دو مدل ام اس ـ21 ـ 200 با گنجایش 132 تا 165 مسافر و ام اس ـ21 ـ 300 با گنجایش 163 تا 211 مسافر ساخته می شود که قابل بهره برداری در مناطق دارای آب و هوای گوناگون و در هر شرایط آب و هوایی است.

شرکت هواپیماسازی ایرکوت نخستین قرارداد فروش هواپیمای ام اس ـ21 ـ 300 را با شرکت ایروفلوت روسیه امضا کرده که بر اساس آن 175 فروند هواپیما به این شرکت فروخته می شود. ایرو فلوت هم اکنون برای پوشش مسیرهای پروازی گسترده خود به مناطق مختلف جهان به ویژه اروپا به هواپیماهای ایرباس متکی است.

بازسازی صنعت هواپیما سازی روسیه با توجه به پیشینه نه چندان مطلوب این صنعت در دوران اتحاد جماهیر شوروی و همچنین بروز سوانح متعدد و پرتلفات در کشورهای مختلف برای هواپیماهای مسافری روسی، از اولویتهای این کشور بوده که همکاری با اروپا برای تولید هواپیمای مدرن سوپر جت 100 و همچنین ساخت ام اس 21 از نتایج این اقدامها است.