ناوگان هوایی ایران که در طول چند دهه گذشته به دلیل تحریم‌های دوجانبه‌، عملاً توان خرید هواپیماهای نوساز را از دست داده و نسبت به انجام مذاکرات ناتوان شده بود، در طول 20 ماه آینده میزبان سی و دو فروند هواپیمای جدید خواهد بود.

ناوگان هوایی ایران که در طول چند دهه گذشته به دلیل تحریمهای دوجانبه، عملاً توان خرید هواپیماهای نوساز را از دست داده و نسبت به انجام مذاکرات ناتوان شده بود، در طول 20 ماه آینده میزبان سی و دو فروند هواپیمای جدید خواهد بود.

به گزارش قاصدک24؛ پس از اجرایی شدن برجام و لغو تحریمهای هوایی ایران، شرایط برای ایرلاینهای ایرانی فراهم شد تا بتوانند به طور مستقیم با هواپیماسازان بزرگ جهان مذاکره کنند.

چندی پیش ایران ایر به عنوان نخستین ایرلاین ایرانی، توانست مذاکرات خود را با سه شرکت ایرباس، بوئینگ و ATR به پایان برساند تا روند تحویل هواپیماهای جدید به کشور پس از مدتها توقف از سرگرفته شود.

این موضوع براساس گفته های مدیرعامل ایران ایر، صرفاً آغاز روندی طولانی است که در طول ۲۰ ماه آینده، یعنی ماههای باقی مانده از سال ۲۰۱۷ و ۱۲ ماه سال ۲۰۱۸ ادامه پیدا خواهد کرد. انتظار می رود در طول این مدت، ایران بتواند حدودا ۳۲ فروند هواپیما از این سه شرکت بزرگ هواپیماساز جهان تحویل بگیرد.

طبق آخرین گزارشات، 9 فروند هواپیمای جدید تا پایان سال جاری میلادی تحویل ایران ایر خواهند شد؛ بدین ترتیب که شرکت ATR، پنج فروند هواپیمای دیگر را با هدف توسعه و تجهیز ناوگان کوتاه برد ایران، به ایران ایر تحویل می دهد و ایرباس نیز تحویل چهار فروند هواپیما از خانواده ۳۲۰ را در دستور کار خود قرار خواهد داد.

در سال ۲۰۱۸ تعداد هواپیماهای تحویلی به ایران، به عدد ۲۳ خواهد رسید. در این سال طبق توافقات صورت گرفته ایرباس به ایران پنج فروند هواپیمای ۳۲۱ و چهار فروند هواپیمای ۳۳۰ تحویل خواهد داد.

قرارداد نهایی با شرکت ATR نیز حاکی از تحویل 11 فروند هواپیما، تا پایان سال 2018 میلادی به ایران است. علاوه بر اینها شرکت هواپیماسازی بوئینگ، نخستین هواپیمای بوئینگ 777 سفارشی ایران را در آوریل 2018 به ایران ایر تحویل میدهد و تا پایان سال آتی میلادی، تعداد هواپیمای تحویل شده به ایران را به سه فروند خواهد رساند.

بدین ترتیب پیش بینی می شود، در ۲۰ ماه آینده ۳۲ هواپیمای نو وارد ناوگان هوایی کشور شوند که می توانند سن ناوگان ایران را به شکل قابل توجهی کاهش دهند.