ایران پس از برجام خیز بلند و مهمی برای نوسازی ناوگان حمل و نقل هوایی خود برداشت تا امنیت مسافران را تامین کند و به کورس رقابت شرکتهای هوایی بازگردد.

ایران پس از برجام خیز بلند و مهمی برای نوسازی ناوگان حمل و نقل هوایی خود برداشت تا امنیت مسافران را تامین کند و به کورس رقابت شرکتهای هوایی بازگردد.

به گزارش قاصدک24؛ ۷۲-۶۰۰ ATR که برای خرید توسط ایران انتخاب شده است، توانایی طی کردن مسافت بین ۱۵۰۰ تا ۱۶۰۰ کیلومتر را دارد از این رو می تواند در پروازهای داخلی میان فرودگاههای کوچک ایران مورد استفاده قرار گیرد.

در حقیقت ای.تی.آرها قرار است در خطوط هوایی داخلی جایگزین برخی از فرسوده ترین هواپیماهای موجود در جهان نظیر انواع فوکر و MD شوند که سالهاست در خطوط پروازی داخلی مشغول رفت و آمد هستند.

از جمله مشخصات عملکردی سری ATR 600 می توان به سرعت کروز 509 کیلومتر در ساعت، بُرد پروازی 1500 کیلومتر و نیاز به مسافت 1333 متری جهت انجام پرواز اشاره کرد که استفاده از این هواپیما را در مسیرهای درون شهری و فرودگاههای نسبتا کوچک شهرهای کشور به گزینهای مناسب بدل می کند.

سری 600 ای.تی.آر از تجهیزات امنیتی و رفاهی بیشتری نسبت به مدلهای گذشته این شرکت برخوردار است و به لطف موتورهای PW127M در حدود 5 درصد توان کششی بیشتری را در زمان تیک آف از روی باند پرواز در اختیار خلبان قرار می دهد.

با اینکه ساختار ملخی پیشرانه های توربوپراپ، ظاهر ATR 72 را کمی غیر مدرن جلوه می دهد اما باید گفت که در طول قریب به 30 سال تولید سری 72 توسط ATR، تعداد اندک حوادث منجر به سقوط، این هواپیما را در زمره ساخته های ایمن و قابل اطمینان صنعت هوانوردی قرار داده است.

این مدل نسبت به مدلهای قبلی خود، سوخت کمتری مصرف می کند و تغییرات محسوسی در میزان هزینه های نگهداری آن رخ داده است که سبب می شود از لحاظ اقتصادی به صرفه تر شود و شرکتهای هواپیمایی تمایل بیشتری برای به کارگیری آن داشته باشند.

گفتنی است شرکت ایتالیایی- فرانسوی ATR، سومین کمپانی هواپیماسازی است که پس از امضای برجام به طرف قردارد کشورمان برای نوسازی ناوگان فرسوده خطوط هواپیمایی تبدیل شده است و می توان آن را بزرگترین کمپانی تولید هواپیماهای منطقه ای تا سقف 90 صندلی برشمرد.

ATR تا کنون بیش از 1500 هواپیما فروخته است و بیش از 200 اپراتور در بیش از 100 کشور دنیا دارد. هر 8 ثانیه یک بار، یک فروند ATR در جایی از دنیا فرود می آید و ٢٠٠ شرکت هواپیمایی در سراسر دنیا از این نوع هواپیما استفاده می کنند.

ای.تی.آر ۷۲، یک هواپیمای دو موتوره توربوپراپ میانبرد منطقه ای است که توسط شرکت هواپیماسازی فرانسوی-ایتالیایی ای. تی. آر تولید می شود. این هواپیما نوع تکامل یافته ای. تی.آر ۴۲ است که تولید آن از سال ۱۹۸۹ آغاز شد و معمولاً برای حمل و نقل منطقه ای توسط شرکتهای مسافربری انتخاب می شود.

ای.تی.آر ۶۰۰-۷۲، اولین بار در سال ۱۳۸۵ با نام تجاری ای.تی.آر ۲۱۲A-۷۲ به بازار معرفی شد و تولیدکنندگانش تاریخ عرضه آن را سال ۱۳۸۸ اعلام کردند. این مدل مجهز به موتور کانادایی PW127M است که با ۵٪ افزایش توان به برخاست راحتتر کمک می کند. تولیدکنندگان با اضافه کردن چندین صفحه نمایش کامپیوتر در کابین پرواز این هواپیما، کمک بسزایی به افزایش امنیت پرواز نمودند و با تغییر مدل صندلیها و سبکتر کردن وزن آنها ظرفیت مسافران را به ۷۴ تا ۷۸ رساندند.

موتور هواپیماهای ATR، توسط یک غول کانادایی به نام Pratt and Whitney تولید می شود که یکی از معروفترین، ایمنترین و مدرنترین موتورهای هواپیماست که فناوری و طراحی را در مدل PW127M، به حد اعلی رسانده است.