در جدیدترین گزارش مجمع جهانی اقتصاد، اسپانیا با بالاترین شاخص رقابت پذیری، در صدر سایر کشورها در عرصه گردشگری و سفر قرار گرفت.

در جدیدترین گزارش مجمع جهانی اقتصاد، اسپانیا با بالاترین شاخص رقابت پذیری، در صدر سایر کشورها در عرصه گردشگری و سفر قرار گرفت.

به گزارش قاصدک24؛ بر اساس این گزارش که هر دو سال یک بار توسط مجمع جهانی اقتصاد منتشر می شود، شاخص رقابت پذیری در عرصه گرشگری و سفر بر اساس مجموعه ای از فاکتورها و سیاست هایی تعیین می شود که به رشد پایدار صنعت گردشگری و سفر کمک می کند.

در گزارش اخیر این مجمع، پس از اسپانیا که برای دومین بار پیاپی در صدر رتبه بندی شاخص رقابت پذیری گردشگری و سفر قرار دارد، در رتبه های دوم تا دهم کشورهای فرانسه، آلمان، ژاپن، بریتانیا، آمریکا، استرالیا، ایتالیا، کانادا و سوئیس جای گرفته اند.

در میان کشورهای آسیایی، ژاپن، بهترین عملکرد را به نام خود ثبت کرده و پس از آن کشورهای هنگ کنگ، سنگاپور و چین به ترتیب در جایگاه های یازدهم، سیزدهم و پانزدهم قرار دارند و ایران نیز در در رتبه بندی جهانی جایگاه 93 را دارد.

نیجریه، مالی، سیرالئون، موریتانی، کنگو، چاد و یمن نیز از جمله کشورهایی هستند که نازل ترین رتبه ها را در میان 136 کشور جهان به خود اختصاص داده اند.

در این میان کشورهایی قرار دارند که بیشترین رشد را از سال 2015 تا کنون در گزارش جهانی رقابت پذیری گردشگری و سفر به خود اختصاص داده اند. کشور ژاپن با رتبه جهانی 4 و با پنج پله صعود نسبت به دو سال پیش، در رتبه نخست قرار گرفته و کشورهای آذربایجان و تاجیکستان نیز با رتبه های جهانی 71 و 107 و رشد 13 و 12 پله ای نسبت به سال 2015 در مکان دوم و سوم کشورهای جهان با بیش ترین رشد در این زمینه قرار دارند.

از دیگر کشورهایی که رشد قابل ملاحظه ای را در این زمینه طی دو سال اخیر به ثبت رسانده اند می توان به ویتنام، الجزایر، بوتان، گابُن، کره جنوبی، مصر، پرو، هند، مکزیک، چاد و آلبانی اشاره کرد.

در خاورمیانه و آفریقا، امارات متحده عربی با قرار گرفتن در رتبه جهانی بیست وچهارم، بهترین عملکرد را از لحاظ رقابت پذیری گردشگری و سفر داشته است. زیرساخت های فن آوری اطلاعات و ارتباطات، قیمت های پائین، بهبود نسبی از لحاظ فضای باز بین المللی و همچنین پرداختن بیش تر به مقوله میراث فرهنگی از جمله دلایلی هستند که کشور امارات متحده عربی توانسته به واسطه آن ها شرایط بهتری برای توسعه صنعت گردشری و سفر مهیا کرده است. با این وجود بهره برداری نکردن از منابع فرهنگی و از سوی دیگر فضای نسبتا امنیتی از جمله مهم ترین مشکلات این کشور هستند. پس از امارات نیز کشورهای قطر و بحرین جایگاه دوم و سوم را در اختیار دارند و ایران نیز بالاتر از لبنان، کویت و یمن و پس از عربستان، عمان و اردن در جایگاه هشتم قرار گرفته است.

در رتبه بندی این گزارش، فاکتورهای مختلفی نظیر فراهم سازی محیط مناسب اقتصادی برای رشد گردشگری نیز در نظر گرفته شده است که در این شاخص کشور هنگ کنگ در رتبه اول جهانی قرار دارد و پس از آن سنگاپور، سوئیس، بریتانیا، امارات، قطر، لوکزامبورگ، نیوزلند، فنلاند و نروژ در رتبه های دوم تا دهم قرار دارند. ایران نیز پس از مصر و بالاتر از اسلواکی رتبه 79 را در این بررسی در اختیار دارد.

فنلاند، امارات و ایسلند سه کشوری هستند که دارای بهترین شرایط امنیتی و ایمنی برای توسعه گردشگری هستند و عمان، هنگ کنگ، سنگاپور، نروژ، سوئیس، رواندا و قطر نیز دیگر کشورهایی هستند که این حیث بهترین شرایط برای رشد و توسعه صنعت گردشگری و سفر دارند و ایران نیز در رتبه 87 است.

از نقطه نظر سلامت و بهداشت آلمان، لیتوانی و اتریش بهترین شرایط ممکن را برای توسعه گردشگری دارند و جایگاه اول تا سوم فاکتور منابع انسانی و بازار کار نیز در اختیار کشورهای ایسلند، سوئیس و دانمارک قرار دارد و ایران نیز رتبه 105 را داراست.

اما از لحاظ اولویت سفر و گردشگری کشورهای مالت، سنگاپور، ایسلند، موریس، اسپانیا، جامائیکا و جمهوری دومنیکن بالاترین رتبه ها را در میان 136 کشور جهان در اختیار دارند و ایران نیز 117 است و با توجه به فاکتور زیرساخت خدمات گردشگری نیز اتریش، اسپانیا، آمریکا، پرتغال، کرواسی و سوئیس صدرنشین هستند (رتبه ایران 116).

همچنین کانادا، آمریکا، امارات، استرالیا و هنگ کنگ در صدر کشورهایی قرار دارند که دارای مناسب ترین زیرساخت های حمل ونقل هوایی برای توسعه گردشگری هستند (رتبه ایران 89) و از لحاظ زیرساخت های بنادر و راه های زمینی نیز هنگ کنگ، سنگاپور، هلند، سوئیس، آلمان، بلژیک و فرانسه صدرنشین هستند (رتبه ایران 75).