اولین کافه سلامت کیش، درون یک هواپیما و با هدف ترویج سبک زندگی سالم و به دور از آسیب ها و ناهنجاری های اجتماعی در نوار ساحلی این جزیره و محل استقرار کشتی یونانی آغاز به کار کرد.

اولین کافه سلامت کیش، درون یک هواپیما و با هدف ترویج سبک زندگی سالم و به دور از آسیب ها و ناهنجاری های اجتماعی در نوار ساحلی این جزیره و محل استقرار کشتی یونانی آغاز به کار کرد.

به گزارش قاصدک24؛ این طرح با حمایت شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر کیش و با هدف استفاده از جاذبه های گردشگری، آموزش، فرهنگ سازی و پیشگیری از آسیب های اجتماعی در حوزه دخانیات و موادمخدر، گفتگوی اجتماعی، افزایش مشارکت و مسئولیت اجتماعی دانش آموزان و ایجاد محیطی آرام جهت گفتگوی خانواده ها در جزیره زیبای کیش شروع به فعالیت کرده است.

این طرح با تمرکز بر آموزش مسافران و گردشگران، کارکنان ادارات، ارگان ها و سازمان های دولتی وغیر دولتی، دانش آموزان، دانشجویان و عامه مردم در مکان هایی که استعمال هرگونه مواد دخانی در آنها ممنوع است صورت می پذیرد.

محمدحسن جهان، دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر کیش در حاشیه راه اندازی این کافه، با اشاره به ضرورت پیشگیری از مصرف دخانیات گفت: " استعمال دخانیات از جمله سیگار زمینه ساز گسترش دامنه آسیب های اجتماعی در کشور است. نتایج مطالعات علمی مشخص کرده هر چقدر نوجوانان در سنین پایین تر استعمال سیگار یا قلیان را آغاز کنند، احتمال بیشتری وجود دارد که در سنین بزرگسالی به یک سیگاری حرفه ای تبدیل شوند".

وی همچنین افزود: "بر اساس آمارها تجربه اولین نخ سیگار، در اوایل نوجوانی و جوانی، یعنی فاصله سنی 12 تا 19 سال رخ می دهد از این رو در این کافه استعمال هرگونه مواد دخانی ممنوع است. کلیه میهمانان و گردشگران با کتب و جزواتی که در زمینه پیشگیری از اعتیاد در اختیارشان قرار می گیرد و درج پیام ها و توصیه های پیشگیرانه در مانیتوری که بر روی هر میز این کافه تعبیه شده است، با پیامدها و خطرات انواع موادمخدر و آسیب های دخانیات آشنا می شوند".

جهان خاطر نشان کرد: "تلاش داریم تا با همکاری اداره آموزش و پرورش جزیره کیش، موضوع پیشگیری از مصرف مواد دخانی را در میان دانش آموزان و آینده سازان ایران اسلامی نهادینه کنیم و برخی از اردوهای تفریحی دانش آموزان را در حاشیه نوار ساحلی و استفاده از این کافه با تسهیلات ویژه با هدف آموزش و تفریح نوجوانان و جوانان برنامه ریزی کنیم".

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر کیش، همچنین خانواده ها را به استفاده از مراکز تفریحی سالم توصیه کرد و افزود: "نظر به اینکه انتخاب شیوه زندگی سالم منافع بیشتری برای هر یک از افراد به همراه دارد و با توجه به اینکه هرکس در قبال زندگی خود مسئول است، نوجوانان باید از تاثیر مثبت زندگی سالم بر سلامت جسم و روح خود آگاه باشند و والدین نیز آنها را هوشیارانه در این راه حمایت کنند".

شایان ذکر است هواپیمایی که این کافه در آن استقرار یافته، یکی از هواپیماهای از رده خارج شده ناوگان هوایی کشور است که آخرین پرواز خود را در بهمن ماه سال 89 در مسیر تهران – کیش به انجام رسانده است.
از این هواپیما در حال حاضر به منظور ایجاد یک جاذبه گردشگری جدید در نوار ساحلی این جزیره و در محل استقرار کشتی یونانی به عنوان رستوران و کافی شاپ استفاده می شود.