سرپرست ناحیه ۴ دادسرای عمومی و انقلاب مشهد: طبق ماده ۵۸۳ قانون، حبس مردم در هواپیما غیرقانونی است.

سرپرست ناحیه ۴ دادسرای عمومی و انقلاب مشهد: طبق ماده ۵۸۳ قانون، حبس مردم در هواپیما غیرقانونی است.

بارش سنگین و بی سابقه برف در مشهد، این شهر را چنان سفیدپوش کرد که مشکلات فراوانی گریبانگیر تردد هواپیماهای فرودگاه شهید هاشمی نژاد مشهد شد. این فرودگاه، دومین فرودگاه پرتردد کشور پس از فرودگاه مهرآباد است و به طور میانگین روزانه 180 پرواز در آن صورت می پذیرد.

به گزارش قاصدک24؛ یکی از مهمترین مشکلاتی که در پی این جریان در فرودگاه مشهد ایجاد شد، انتقال چند باره مسافران به داخل برخی هواپیماها و حبس چند ساعته آنها داخل پرواز بود که البته این مساله از سوی نهادهای قضایی بعدا مورد پیگرد قرار گرفت.
به دنبال وقوع اتفاقاتی که در خصوص پرواز 1034 مشهد – تهران و تاخیر 12 ساعته آن روی داد، بازپرس ویژه فرودگاه مشهد با حضور شبانه در فرودگاه به تحقیق و بررسی پیرامون حوادث مذکور پرداخت. در پی اعتراض های مسافران و اعلام شکایت آنان مبنی بر نگهداری و توقیف غیرقانونی حدود 500 مسافر در هواپیما، پرونده ای در این باره تشکیل شد.

به دستور قاضی غلامعلی صادقی، دادستان مرکز خراسان رضوی و با توجه به اهمیت موضوع و بروز مشکلات حادی برای مسافران این پرواز، تحقیقات گسترده ای برای جلوگیری از تضییع حقوق شهروندان، توسط بازپرس محمد حسن اصولی صفار آغاز شد و خلبان پرواز 1034 به همراه برخی مدیران و مسئولان مرتبط با این حوادث به شعبه 410 مجتمع قضایی شهید بهشتی مشهد احضار شدند.

پس از احضار خلبان پرواز مذکور به دادسرا و بازپرسی 4 ساعته از وی، خلبان به دفاع از خود پرداخت و در پاسخ به اتهام توقیف غیرقانونی چندین ساعته مسافران در هواپیما گفت: " این اتهام را قبول ندارم چرا که مسافران آزاد بودند و هر زمان که اراده می کردند، از هواپیما خارج می شدند و هیچ گونه مشکلی نیز برای خروج آنان وجود نداشت."

در عین حال بازپرس پرونده با توجه به اسناد و مدارک موجود و همچنین مشاهدات عینی به هنگام حضور در فرودگاه بین المللی مشهد، دستور بازداشت خلبان را صادر کرده و بدین ترتیب خلبان پرواز 1034 مشهد - تهران با صدور قرار قانونی روانه زندان شد.

در همین حال معاون دادستان مشهد با تائید خبر بازداشت خلبان هواپیما گفت: " با توجه به اسناد و مدارک قانونی و بازبینی برخی تصاویر دوربین ها و همچنین حضور مقام قضایی در محل حادثه و مشاهدات عینی بازپرس ویژه فرودگاه، خلبان این پرواز بازداشت شده است."

قاضی سید جواد حسینی در این خصوص خاطرنشان کرد: " اگرچه این پرونده روند قانونی خود را با دقت و سرعت طی می کند اما دولتمردان و مسئولان امر برای جلوگیری از تضییع حقوق مسافران طبق قوانین کشور باید چاره ای بیندیشند؛ چرا که تاخیر های زیاد و لغو برخی از پرواز ها به یک معضل حاد در فرودگاه ها تبدیل شده است و بسیاری از مردم از این وضعیت گلایه مند هستند."

البته یک روز پس از بازداشت خلبان پرواز 1034 هواپیمای 747 شرکت ماهان، وی پس از سپردن قرار تامین به دادسرا آزاد شد. هرچند اعلام شد، پرونده وی در حال رسیدگی است تا تمام جوانب این پرونده روشن شود.

پس از این ماجرا مدیرعامل شرکت هواپیمایی ماهان نیز جهت پرسش های تکمیلی به دادسرا احضار شد و توضیحات لازم را به بازپرس پرونده ارائه کرد. همچنین طبق اعلام مقامات قضایی، مدیرعاملان دو شرکت هواپیمایی آتا و معراج هم به همراه یکی از خلبانان خود به علت حبس غیرقانونی مردم در هواپیما به دادسرا احضار شدند.

سرپرست ناحیه ۴ دادسرای عمومی و انقلاب مشهد با اشاره به اینکه طبق ماده ۵۸۳ قانون حبس مردم در هواپیما غیرقانونی است، گفت: " مدیرعامل فرودگاه های استان نیز احضار شده تا توضیحات لازم را در این خصوص ارایه دهد".
چندی پیش نیز معاون دادستان مشهد، از بازداشت مدیرکل فرودگاه های خراسان رضوی خبر داد، موضوعی که به نظر می رسد به زودی زوایا و دلایل حبس غیرقانونی مردم در چند پرواز فرودگاه شهید هاشمی نژاد مشهد را روشن خواهد کرد.