با نزدیک شدن به آستانه سال نو و ایام نوروز تعداد متقاضیان برای خرید بلیت هواپیما پروازهای داخلی و خارجی افزایش می یابد از این رو پیش بینی می شود با کاهش ظرفیت‌ها در روزهای آینده، تقاضا برای خرید بلیت به حداکثر میزان خود برسد.

با نزدیک شدن به آستانه سال نو و ایام نوروز تعداد متقاضیان برای خرید بلیت هواپیما پروازهای داخلی و خارجی افزایش می یابد از این رو پیش بینی می شود با کاهش ظرفیت ها در روزهای آینده، تقاضا برای خرید بلیت به حداکثر میزان خود برسد.

این در حالی است که از حدود دو سال قبل و با دستورالعمل رسمی وزارت راه و شهرسازی، طرح آزادسازی نرخ بلیت هواپیما آغاز شده و اختیار قیمت گذاری نهایی به شرکت های هواپیمایی واگذار شده است. با این وجود به دلیل بالا رفتن نرخ بلیط هواپیما در این ایام، سازمان هواپیمایی ترجیح می دهد با همکاری ایرلاین ها، شرایطی را برای کنترل این افزایش قیمت های توجیه ناپذیر پدید آورد که این موضوع در نوروز پیش رو نیز اجرایی خواهد شد.

در کنار موضوع رسیدگی به قیمت بلیط های هواپیما، چگونگی خرید بلیت و اعتبارسنجی آن نیز مسئله قابل توجهی است که از مدت ها قبل در دستور کار سازمان هواپیمایی کشوری قرار دارد. البته چندی است که سامانه های اینترنتی فروش بلیت هواپیما نیز وارد این عرصه شده اند اما همچنان حرف نهایی را در این حوزه، نهادهای رسمی خواهند زد.

مقصود اسعدی سامانی، دبیر انجمن شرکت های هواپیمایی درباره چگونگی استفاده مسافران از این قبیل سامانه ها، می گوید: " طبق برنامه ریزی های صورت گرفته متقاضیان امکان آن را خواهند داشت که به دفاتر رسمی فروش بلیت در سراسر کشور که مجوز بند «الف» را از سازمان هواپیمایی کشوری دریافت کردهاند مراجعه کرده و خرید خود را به شکل رسمی نهایی کند".

وی با اشاره به فعالیت برخی از سامانه های فروش بلیت هواپیما در ایام نوروز، افزود: " مسافرانی که از این سامانه ها بلیت تهیه می کنند باید نسبت به اعتبارسنجی بلیت های خود اقدامات لازم را انجام داده و مطمئن شوند بلیت به فروش رفته با برنامه ریزی های شرکت های هواپیمایی منطبق است، زیرا در غیر این صورت این مسافران خواهند بود که زیان می بینند".

اسعدی سامانی همچنین به شفاف سازی شرکت های هواپیمایی داخلی در پروازهای ایرانی اشاره کرد و گفت: " طبق برنامه ریزی های صورت گرفته تمام ایرلاین ها اطلاعات دقیقی از کلاسهای پروازی خود و همچنین قیمت های ارائه شده در برنامه ها را ارائه کردند. با استفاده از این امکانات مسافران هم شرایط آن را خواهند داشت که انتخاب دقیقی صورت دهند و هم امکان افزایش غیرقابل توجیه قیمت را در سفرهای نوروز وجود نخواهد داشت".

به گزارش قاصدک24؛ سازمان هواپیمایی کشوری در نظر دارد تا با همکاری ایرلاین های داخلی در برنامه ای از پانزدهم اسفندماه تا پانزدهم فروردین ماه، سفرهای نوروزی را مدیریت کند. این جریان از دو سال پیش و پس از تجربه تلخ افزایش غیرقابل کنترل قیمت ها در بازار بلیت های نوروزی آغاز شد تا از این پس قیمت هایی از سوی آژانسها و دفاتر فروش رسمی بلیط هواپیما ارائه شود که از سوی سازمان هواپیمایی کشوری مورد تایید قرار گرفته اند.