به گزارش تسنیم، فرودگاه همدان با وجود هزینه‌های بالا دچار رکود محسوسی است که این وضعیت روز به روز وخیم‌تر شده و به مشکلات آن افزوده می‌شود.

به گزارش تسنیم، فرودگاه همدان با وجود هزینه‌های بالا دچار رکود محسوسی است که این وضعیت روز به روز وخیم‌تر شده و به مشکلات آن افزوده می‌شود.

این فرودگاه با قدمتی 8 ساله از گذشته تاکنون فراز و نشیب‌های بسیاری داشته است ولی این روزها سیر نزولی را در پیش گرفته و روزهای خوبی ندارد.

سرمایه‌گذاری 40 میلیارد تومانی برای فرودگاه همدان در سال‌های گذشته و برقراری پرواز به دبی و ترکیه سبب شد تا این فرودگاه نامی در بین فرودگاه‌های بین‌المللی پیدا کند اما این اوضاع چندان پایدار نبود و عدم استقبال از پرواز دبی و ترکیه این پروازهای را با شکست مواجه کرد و باوجود تلاش بسیاری که از سوی استاندار همدان و شرکت سیاحتی علیصدر برای برقراری پروازهای برنامه‌ای فرودگاه همدان انجام شد، عدم استقبال مردم از این پروازها و ثابت بودن نرخ بلیت‌های هواپیما در همدان سبب عدم موفقیت پروازهای برنامه‌ای در این استان شد.

برقراری پرواز تهران- همدان نیزبا توجه به اتمام آزادراه همدان- ساوه ناموفق ارزیابی شد چراکه مردم همدان معتقدند با وجود این آزادراه راحت‌تر می‌توانند خود را به تهران برسانند.

انجام چهار پرواز به صورت رفت و برگشت به مشهد و کیش از فرودگاه همدان نشان دهنده رکود فرودگاه همدان است ولی در استانی همچون کرمانشاه روزانه 5 تا 8 پرواز انجام می‌شود که وجود پروازهای خارجی به اعتبار این فرودگاه افزوده است.

بلاتکلیفی پروژه‌هایی همچون پروژه ی ساخت و تکمیل برج مراقبت و ترمینال حجاج، نبود پرواز برنامه‌ای و شکست پروازهای خارجی نیز از دیگر عوامل رکود این روزهای فرودگاه همدان است.

همچنین این فرودگاه در ماه‌های اخیر دچار حواشی جدیدی شده است که مباحث پروازی و عمرانی آن را تحت‌الشعاع قرار می دهد، از زمانی که نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس اعلام کرد برخی تخلفات مالی در فرودگاه همدان رخ داده است، فرودگاه همدان وارد فاز جدیدی از رکود شد.

طبق خبرهای رسیده، اطلاعات سپاه استان همدان در ماه‌های گذشته نسبت به برخی اقدامات مالی در فرودگاه همدان مشکوک شده و برخی مدیران این مجموعه را دستگیر کرده است که بررسی‌ها درباره اتهام تخلف برخی مدیران توسط دستگاه‌های نظارتی و قضایی در دست انجام بوده و هنوز نتیجه‌ای در این خصوص اعلام نشده است.

پس از این اتفاقات فرودگاه همدان با سرپرست مدیریت می‌شود تا مدیر این مجموعه نیز انتخاب شود ولی براساس گفته‌های مدیرکل راه و شهرسازی استان همدان، به زودی شخصی جهت مدیریت این مجموعه معرفی خواهد شد.

بدون شک توسعه شهری همدان، بهبود شاخص‌های گردشگری و فراهم شدن زمینه ورود بخش خصوصی نیازمند فعال شدن فرودگاه بوده و فرودگاه همدان در شرایط فعلی نمی‌تواند نیاز استان را در این زمینه‌ها تامین کند.

یکی از راه حل های پیشنهادی برای این مشکلات، خرید یک فروند هواپیما برای فرودگاه همدان است، تجربه‌ای که در استانی همچون لرستان انجام شد و در نهایت پاسخ داد.

*نبود تقاضا، پروازهای همدان را با شکست مواجه ساخته است

خبرگزاری تسنیم به نقل از سرپرست فرودگاه همدان نوشت: پروژه‌های ترمینال حجاج، برج مراقبت، محوطه‌سازی و سردرب فرودگاه همدان در دست اجراست.

سهراب کلوندی با اشاره به مساحت دو هزار مترمربعی برج مراقبت فرودگاه همدان و پیشرفت 80 درصدی این پروژه، اظهار داشت: " قرارداد تامین تجهیزات برج مراقبت فرودگاه همدان در حال انعقاد است که در صورت نهایی شدن می‌توان اعلام کرد این پروژه تا پایان امسال به بهره‌برداری برسد".

وی همچنین افزود: " ترمینال حجاح فرودگاه همدان نیز 44 درصد پیشرفت فیزیکی دارد که برای تکمیل آن 20 میلیارد تومان اعتبار برآورد شده است که اعتبار این ترمینال از طریق شرکت فرودگاه‌های کشور تامین می‌شود؛ همچنین برای خرید تجهیزات برج مراقبت این فرودگاه نیز نیاز به 10 میلیارد تومان اعتبار است".

کلوندی با اعلام مناقصه مجدد برای واگذاری پروژه محوطه‌سازی این فرودگاه، تصریح کرد: " یک بار مناقصه برای این پروژه انجام شد ولی در استان پیمانکاران رغبتی برای این پروژه نشان نداده و تعداد شرکت‌کننده‌ها کم بود که سبب تجدید مناقصه شد و با این شرایط پروژه سال آینده آغاز می‌شود".

وی همچنین افزود: " دو میلیارد تومان اعتبار برای محوطه‌سازی فرودگاه همدان اعتبار پیش‌بینی شده است که البته با این مبلغ این پروژه به اتمام نمی‌رسد و مابقی آن باید تامین شود. پروژه سردرب فرودگاه همدان نیز امسال به پایان می‌رسد".

سرپرست فرودگاه همدان با اشاره به اینکه در هفته دو پرواز رفت و برگشت به کیش و دو پرواز رفت و برگشت به مشهد از فرودگاه همدان انجام می‌شود، عنوان کرد: " پیگیری‌های زیادی برای برقراری پرواز همدان به استان‌های مختلف از جمله تهران انجام شده ولی شرکت‌های هواپیمایی با این معیار که استقبالی از پروازها نمی‌شود علاقمند و مایل به انجام پرواز از فرودگاه همدان ندارند".

کلوندی با اشاره به اینکه شرکت‌های هواپیمایی به دنبال چارترکننده هستند ولی در استان همدان چارترکننده قوی شناسایی نشده است، تصریح کرد: " با یکی از شرکت‌های هواپیمایی مذاکراتی صورت گرفته تا از نیمه دوم اسفند ماه امسال پروازهای برنامه‌ای از فرودگاه همدان به عتبات را انجام دهد ولی این مذاکرات هنوز قطعی نشده است".

وی با اشاره به لغو پروازهای همدان- تهران، عنوان کرد: " با توجه به نزدیکی همدان به تهران و وجود آزادراه همدان- ساوه مردم راغب هستند از این طریق سفر کرده تا هزینه کمتری متحمل شوند".

کلوندی با اشاره به اینکه وضعیت پرواز کیش مناسب بوده و در هر پرواز بیش از 80 درصد ظرفیت هواپیما پُر می‌شود، اظهار داشت: " اگر پروازی منظم بوده و ساعت مورد دلخواه مردم استان همدان باشد می‌توان شاهد استفاده مسافران از پرواز همدان-تهران بود ولی شرکت‌های هواپیمایی نمی‌توانند زمان مشخصی را تعیین کنند".

سرپرست فرودگاه همدان درباره خرید هواپیما برای فرودگاه همدان نیز گفت: "خرید هواپیما می‌تواند بسیاری از مشکلات فرودگاه استان همدان را حل کرده و زمینه را برای انجام پروازهای برنامه‌ای فراهم می‌کند".

کلوندی درباره حواشی این فرودگاه اظهار داشت: " تخلفات در حد حرف است و دستگاه‌های نظارتی در حال بررسی هستند و تا زمانی که سیستم قضایی رای ندهد نمی‌توان این اتهامات را تخالف دانست".

*مدیران استانی برای توسعه فرودگاه همدان پیگیری نمی‌کنند

امیر خجسته، رئیس مجمع نمایندگان استان همدان نیز در گفت‌وگو با تسنیم با اشاره به اینکه کار در فرودگاه همدان خوابیده است، گفت: " قرار بود تا پایان امسال برج مراقبت فرودگاه همدان و تا سه ماهه نخست سال آینده ترمینال حجاج به بهره‌برداری برسد که با این روند فعالیت ممکن نیست".

خجسته افزود: "با توجه به وضعیت نابسامان فرودگاه همدان به مدیرعامل شرکت فرودگاه‌های کشور و مدیران وزارت راه و شهرسازی تذکراتی داده‌ایم تا اعتبار لازم برای پروژه‌های فرودگاه همدان در نظر گرفته شود ولی این امر میسر نشد".

وی همچنین با اشاره به مذاکرات صورت گرفته با شرکت‌های هواپیمایی و مدیرعامل شرکت فرودگاه‌های کشور برای برنامه‌ای شدن برخی پروازهای فرودگاه، گفت: " پس از این مذاکرات باید موارد توافق شده در استان پیگیری شود چرا نهادهای متولی آمادگی خود را در این زمینه اعلام کرده‌اند".