جاذبه های گردشگری تبریز-بخش اول- قاصدک 24

امتیاز دهید:
1 کاربر امتیاز داده اند | امتیاز: 5 از 5 جاذبه های گردشگری تبریز-بخش اول- قاصدک 24

تبریز شهر اولین های ایران، شهر رودخانه تلخه رود و رشته کوه های سهند، در غرب ایران قد علم کرده و عنوان بزرگ ترین قطب اقتصادی منطقه شمال غرب ایران را از رقبایش ربوده است. با تاریخی طولانی که به دوره ساسانیان بر می گردد، تبریز در دل خود مکان های بیشماری را جای داده است. بیش از ده ها مسجد، موزه، خانه تاریخی و پارک همواره این شهر را به مقصدی عالی برای گردشگران داخلی و خارجی مبدل کرده است. در بخش اول از آشنایی با جاذبه های دیدنی تبریز، شما را با چند موزه، مسجد و خانه تاریخی آشنا می کنیم. اگر قصد دارید نوروز را در این شهر خنک بگذرانید، قاصدک 24 همچنین می تواند در تهیه بلیط قطار و یا بلیط هواپیما به شما کمک کند.

موزه های تبریز


موزه آذربایجان


موزه آذربایجان که در خیابان امام و همسایگی مسجد کبود واقع شده، دومین موزه باستان شناسی ایران پس از موزه ملی ایران به شمار می رود. این موزه آثار تاریخی بیشماری را از دوره پیش از اسلام و نیز دوره اسلامی در خود جای داده است.جالب است بدانید که ایده تشکیل این موزه به 90 سال پیش بازمی گردد. زمانی که نمایشگاهی از سکه های تاریخی این شهر در کتابخانه تربیت برگزار شد. با این حال از ایده تا اجرای آن بیش از 30 سال گذشت تا اینکه در سال 1341 خورشیدی به طور رسمی آغاز به کار کرد.

جاذبه های گردشگری تبریز-بخش اول
اگر قصد دارید به موزه آذربایجان سر بزنید، بهتر است با قسمت های مختلف آن آشنا شوید. موزه آذربایجان از سه سالن و یک سالن مخصوص نمایش سکه های تاریخی تشکیل شده است. سالن اول در طبقه همکف قرار گرفته و آثار تاریخی مربوط به دوره پیش از تاریخ و دوره اسلامی را در خود جای داده است. سالن دوم که در طبقه اول قرار گرفته، آثاری مربوط به سده چهارم هجری و دوره ایلخانی را نگهداری می کند. در سالن سوم که در طبقه همکف واقع شده هم مجسمه های ساخته شده توسط احد حسینی(مجسمه ساز) نگهداری می شوند. بخش سنگ نگاره های تاریخی و سالن سکه ها و مهرهای تاریخی نیز در این موزه وجود دارد.

موزه شهرداری


موزه شهرداری تبریز در میدان شهرداری و در طبقه زیرزمین ساختمان کاخ شهرداری تبریز واقع شده، نخستین و تنها موزه تاریخ شهرداری های ایران به شمار می رود. اگرچه عمر این موزه کوتاه و شروع آن به سال 1386 برمی گردد، اما پس از چین در ردیف اولین موزه های شهرداری جهان قرار گرفته است. این موزه شامل تالارهای مختلفی است که آثار بسیاری را در خود جای داده است. از جمله این تالارها می توان به تالار دوربین های قدیمی، تالار دفاع مقدس، چاپ و نشر، تالار حکمت، تالار هنرهای معاصر، تالار فرش و چندین تالار دیگر اشاره کرد. برای مثال در تالار فرش، فرش ها و قالی هایی با قدمت بیش از 100 سال به نمایش گذاشته شده است. در تالار دوربین های قدیمی هم، به تاریخچه دوربین از گذشته تا به امروز پرداخته شده است.

جاذبه های گردشگری تبریز-بخش اول

موزه تاریخ طبیعی


موزه تاریخ طبیعی تبریز همانگونه که از نام آن برمی آید، به حیات وحش اختصاص دارد. در این موزه که در بلوار آزادی تبریز واقع شده، پیکرهای تاکسیدرمی شده جانورانی از این استان و سایر نقاط ایران به نمایش درآمده اند. برای نمونه می توان به پیکرهای کامل پرندگان، حشرات، خزندگانی از گونه های نادر و نیز چرندگان اشاره کرد. علاوه بر این ها، در این موزه شما پیکرهای مارال، شوکا، پلنگ، خرس قهوه ای و پرندگانی چون خروس و قرقاول را نیز در این موزه خواهید دید. این را هم باید بدانید که موزه تاریخ طبیعی وابسته به سازمان محیط زیست استان است.

جاذبه های گردشگری تبریز-بخش اول

موزه استاد شهریار


موزه استاد شهریار در محله مقصودیه تبریز قرار گرفته و در حقیقت زمانی محل زندگی شهریار، شاعر نامی تبریز بوده است. در سال 1367 و پس از درگذشت شهریار، شهرداری تبریز اقدام به خریداری این خانه کرده و در سال 1386 نیز به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت می رسد. موزه یا خانه استاد شهریار از بخش های مختلفی تشکیل شده که روایت گر روزهای زندگی او می باشد. از آشپزخانه و زیرزمین گرفته تا لباس ها و لوازم شخصی وی. با ورود به این موزه شما قدم به زندگی شهریار می گذارید؛ سه تار معروف، خطاطی ها، عکس ها، دست نوشته ها، هدایا و لوح های تقدیر و حتی رختخواب شهریار بخشی از زندگی شهریار را پیش چشمان شما به نمایش می گذارند.

جاذبه های گردشگری تبریز-بخش اول

موزه قاجار


موزه قاجار، موزه ای بنا شده در محل خانه امیر نظام گروسی، پیشکار ناصرالدین شاه قاجار می باشد که در سال 85 مرمت شده و شروع به کار کرد. این موزه که در محله ششگلان تبریز واقع شده و یکی از آثار ملی ثبت شده ایران نیز هست، با مقبره الشعرا، دیگر جاذبه دیدنی تبریز نیز همسایه است. موزه قاجار از چندین تالار تشکیل شده که در دو طبقه زیرزمین و طبقه اول قرار گرفته اند. تالار سکه، تالار بافته، تالار چینی، تالار خاتم، تالار آبگینه از تالار های موجود در طبقه اول و تالار سنگ، تالار اسلحه، تالار معماری و تالار فانوس از تالارهای طبقه زیرزمین می باشند.

جاذبه های گردشگری تبریز-بخش اول

خانه های تاریخی تبریز


خانه مشروطه


خانه مشروطه تبریز زمانی خانه فکر بزرگان مشروطه تبریز بوده است که در سال 1354 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. حاج مهدی کوزه کنانی از پشتیبانان اصلی مشروطه در تبریز، این خانه را به محلی برای تشکیل نشست های انجمن تبریز بدل کرده بود. اگر می خواهید تاریخ قاجار و مشروطه را در معماری و آثار و و اسناد ببینید، این موزه گزینه ای عالی به نظر می رسد. با تندیس هایی از مشروطه خواهان بزرگ تبریز چون ثقه الاسلام تبریزی و علی اکبر دهخدا و آثاری چون فرش مشروطه، سلاح کمری ستارخان و وسایل شخصی سران مشروطه. اگر می خواهید از این بنا دیدن کنید، باید به محله راسته کوچه در غرب بازار تبریز بروید.

جاذبه های گردشگری تبریز-بخش اول

خانه بهنام


خانه بهنام یا قدکی، بنایی مسکونی متعلق به اواخر دوره زندیان و اوایل قاجار است. این خانه که در سال 1376 در فهرست آثار ملی ایرانی به ثبت رسیده، نمونه ای بی نظیر از معماری دوران خود را به تصویر کشیده است. دو حیاط اندرونی و بیرونی به سبک تمام خانه های قدیمی، تراس تابستانی، نقاشی ها و تزئینات موجود بر طاقچه ها، انباری و مطبخ همه بخشی از این بنای دیدنی را شکل می دهند. خانه بهنام در میدان ساعت و خیابان مقصودیه واقع شده است.

جاذبه های گردشگری تبریز-بخش اول

خانه پروین اعتصامی


خانه بانوی شعر ایران، پروین اعتصامی هم در تبریز واقع شده و پس از درگذشت او به مکانی برای بازدید عموم تبدیل شده است. این خانه که در خیابان عباسی و جنب مسجد میرآقا قرار گرفته، متعلق به دوره پهلوی اول است و در سال 1385 در فهرست آثار ملی ثبت شده است. این خانه که در حقیقت خانه پدری او بوده و پروین تا 7 سالگی در آن زندگی می کرده، در زمینی وسیع به وسعت بیش از 1000 متر مربع گسترده شده است. علاوه بر بخش های مختلف خانه از زیرزمین، انباری، بهارخواب، حوض خانه و ... مجسمه طلایی رنگ پروین در حال بالا رفتن از پله ها، بیش از پیش در حیاط وسیع این خاته خودنمایی می کند.

جاذبه های گردشگری تبریز-بخش اول

خانه تاریخی ستارخان


نام ستارخان برای تبریز وزنه سنگینی به شمار می رود. محل زندگی و مبارزات این سردار بزرگ مشروطه در خیابان شمس تبریزی و کوچه امیرخیز واقع شده و معماری دوران قاجار را بر پیکره خود دارد. این خانه علاوه بر تاریخ پر فراز و نشیب صاحبخانه، درب چوبی ورودی ساختمان و آجرکاری های نمای شمالی ساختمان را هم در معرض دید بازدیدکندگان می گذارد. البته حیاط های اندرونی و بیرونی، مطبخ و اصطبل ساختمان همگی در هجوم سپاهیان تزار به تبریز ویران شده است. اما آنچه باقی مانده مانند زوارهای چوبی رنگ و رو رفته، تاریخی پر آشوب را در پس خود پنهان کرده است.

جاذبه های گردشگری تبریز-بخش اول

مساجد و کلیساهای تبریز


مسجد صاحب الامر


اگر به دیدن مساجد علاقه مند هستید، مسجد صاحب الامر یا شاه تهماسب می تواند گزینه خوبی باشد. این مسجد که قدمت آن به دوران صفوی و شاه تهماسب برمی گردد، در مرکز شهر و میدان صاحب آباد قدیم قرار گرفته است. این مسجد نیز در گذر زمان رنج های بسیاری را به خود دیده است؛ از حمله عثمانی ها تا زمین لرزه. با این حال پس از مرمت دوباره برپا شده و بسیاری از رخدادهای تاریخی را میزبانی کرده است. برای مثال این مسجد زمانی محل برگزاری جلسات علمای تبریز با سید علی محمد باب بوده است. یک گنبد و دو مناره، سنگ نوشته مرمرین و طاقی منقش به ایات سوره جن از ویژگی های این مسجد به شمار می رود.

جاذبه های گردشگری تبریز-بخش اول

مسجد کبود


مسجد کبود تبریز، یک نام دیگر هم دارد؛ مسجد جهانشاه. دلیل آن هم این است که این مسجد در زمان سلطنت جهانشاه، یکی از مقتدرترین شاهان سلسله قراقویونلو ساخته شده است. مسجد کبود که در گذر زمان از زمین لرزه ها و تخریب های انسانی جان سالم به در برده، بارها مورد مرمت قرار گرفته است. تنوع، ظرافت کاشی کاری، خطوط به کار رفته در آن و رنگ لاجوردی کاشی کاری های معرق آن، عنوان فیروزه اسلام را به این مسجد بخشیده است. شبستان، صحن بزرگ مسجد، حوض، گنبد اصلی و گنبد جنوبی با کاشی کاری ها و خطاطی ها نمایی دیدنی به این مسجد داده اند. این مسجد در خیابان امام و جنب پارک خاقانی قرار گرفته است.

جاذبه های گردشگری تبریز-بخش اول

مسجد جامع تبریز


مسجد جامع تبریز که در کانون بازار تبریز قرار گرفته، تاریخ کهن این شهر از دوره سلجوقیان تا قاجار را بر پیشانی خود دارد. این مسجد 86 سال پیش در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده و اگرچه در دوره ای از تاریخ در اثر زمین لرزه تخریب شده، همواره مورد مرمت قرار گرفته است. کهن ترین بخش مسجد جامع، شبستانی وسیع است که طاق و گنبد و ستون های هشت گوش آجری مزین به گچ بری های ظریف و هنرمندانه را در دل خود جای داده است.

جاذبه های گردشگری تبریز-بخش اول

کلیسای مریم مقدس


بزرگ ترین و قدیمی ترین کلیسای تبریز، کلیسای مریم مقدس است که در خیابان شریعتی این شهر واقع شده است. سنگ قبرهای موجود در این کلیسا، عمر آن را به سال های 1500 تا 1600 میلادی مربوط می دانند که با دوره ایلخانان مغول در ایران مصادف بوده است.

جاذبه های گردشگری تبریز-بخش اول
این کلیسا به سبک معماری ارمنی ساخته شده و از حیاطی مشجر برخوردار است. ضمن اینکه اولین چاپخانه تبریز نیز در همین کلیسا دایر شده است. گفته می شود که این کلیسا از گذشته تا کنون محل اصلی برگزاری مراسم مهم مذهبی مسیحیان تبریز به شمار می رفته است.

مطالب مرتبط:


جاذبه های گردشگری تبریز(بخش دوم)

ارزان ترین هتل های ایران(تبریز و ارومیه)