25 مکان تاریخی در معرض نابودی در جهان

امتیاز دهید:
12 کاربر امتیاز داده اند | امتیاز: 3.6 از 5 25 مکان تاریخی در معرض نابودی در جهان- قاصدک 24

بنیاد آثار تاریخی جهانی در گزارش اخیر خود نام 25 اثر تاریخی را فهرست کرده که در سال 2018 در معرض نابودی قرار دارند. آثاری که از دوره پیش از تاریخ تا قرن بیستم قدمت داشته و برخی از آنها در زمره بزرگ ترین دستاوردهای بشری به شمار می روند. این بنیاد همچنین اعلام کرده که جلوگیری از نابودی این آثار نیازمند تلاش های ملی و بین المللی می باشد. برای آشنایی با این لیست طولانی، با قاصدک 24 همراه شوید.

معماری دوران بعد از استقلال هند

معماری دوران بعد از استقلال هند بر خلاف بسیاری از مکان های تاریخی آن به لحاظ قانونی توسط دولت مورد محافظت قرار نگرفته است. این بناها بدون اقدامات حمایتی دولت به شدت در معرض نابودی قرار گرفته اند. باید بدانید که این بناها شامل 62 ساختمان در شهر دهلی می شود که همگی بعد از سال 1947 ساخته شده اند و نماد معماری هند در هفت دهه بعد از استقلال این کشور به شمار می روند.

ترمینال مرکزی بوفالو در نیویورک

ترمینال مرکزی بوفالو که معماری منحصر به فرد آن متعلق به دهه های 20 و 30 میلادی می باشد، در سال 1929 ساخته شده و سیستم حمل و نقل شهر را به طرز منحصر به فردی روان کرده است. اگرچه با ساخت بزرگراه در آغاز دهه 50 میلای، سفرهای ریلی به تدریج کاهش پیدا کرده و ایستگاه در سال 1979 بسته شد. این ساختمان بعدها توسط شرکت بازسازی ترمینال مرکزی یک گروه داوطلب که در جستجوی توسعه مجدد این مکان و جامعه بوفالو است، خریداری شد.

بنای TEBAID LEONESA, EL BIERZO در اسپانیا

این بنا که گاهی دره سکوت نامیده می شود، محل سکونتگاه های راهبان قرن هفتم میلادی از جمله کلیساهای قرون وسطایی است. از آنجایی که جمعیت جوان این منطقه در سودای شرایط بهتر اقتصادی در حال ترک این منطقه هستند، بقیه ساکنان برای محافظت از این مکان از میان افزایش موج توریسم و نیروی انسانی کمتر، تحت فشار هستند.

دره های ماتوبو(Matobo) در زیمباوه

در جنوب زیمباوه، صخره های گرانیتی در سراسر چشم انداز طبیعی این منطقه گسترده شده اند و در میان دره های ماتوبو، برخی از نخستین مراحل شکل گیری تاریخ بشر دیده می شود. از جمله بیش از 3500 اثر هنری سنگی مانند غارها، صخره ها و تخته سنگ ها. گفته می شود که این مکان بیشترین تجمع هنر سنگی در سراسر آفریقاست. اما توسعه و نیز زوال منابع طبیعی چشم انداز این منطقه را تهدید می کند. علاوه بر این، از بین رفتن جنگل ها و نیز قرار گرفتن این سنگ ها در معرض آفتاب و باران، روشن کردن آتش و نیز گرافیتی این مکان تاریخی را در معرض نابودی قرار داده است.

بازار حلب در سوریه

گذرگاه های پر پیچ و خم و حجره های شهر حلب برای قرن ها از فروشندگان دوره گرد شیرینی، فرش، ادویه و صابون حلب انباشته بودند. اما شروع جنگ داخلی در سال 2011 نه تنها زندگی را در حلب نابود کرد بلکه بافت اجتماعی این کشور را نیز به زوال کشاند. از این رو بازار حلب که نه تنها مکانی برای مبادلات تجاری که اجتماعی هم بود، در نتیجه نبرد بین دولت و شورشیان در سال 2012 درگیر آتش جنگ شد. بر اساس گزارش "بنیاد آثار تاریخی جهانی" در میان تلاش های بازسازی پس از جنگ، احیای این بازار ضروری به نظر می رسد.

25 مکان تاریخی در معرض نابودی در جهان

شهر قدیمی تعِز در یمن

این شهر که به خاطر کاخ ها، مساجد و مدرسه های باشکوهش معروف است، در طی سال های 1229 تا 1454میلادی پایتخت یمن بوده است. سه مکان مذهبی متعلق به سال های طلایی این کشور تا امروز باقی مانده است اما در سال های اخیر در نتیجه یک جنگ داخلی که منجر به مرگ ده ها هزار و آوارگی میلیون ها نفر شده ، به شدت نیازمند کمک های بشردوستانه است. در سال 2015 شورشیان کنترل قلعه های نظامی شهر را به دست گرفتند که منجر به حمله های هوایی به این شهر شد. بر اساس گزارش ها در دو سال گذشته، جنگ و گلوله باران، چندین ساختمان تاریخی را از جمله موزه تاریخی تعز و مجموعه های دست ساز آن و یک مسجد قرن 16 میلادی ویران کرده است.

RAMAL TALCA-CONSTITUCIÓN در شیلی

آخرین رشته باقی مانده از راه آهن روستایی در شیلی این راه آهن است که شهر تالکا را به بندر CONSTITUCIÓN در شیلی متصل می کند. آتش سوزی در جنگل های شیلی در ژانویه 2017 چندین بخش این راه آهن را ویران کرد و به شدت زندگی ساکنان این منطقه را تحت تأثیر قرار داد.

خانه دولتی سنت جونز، آنتیگوئه و باربارا

خانه دولتی سنت جونز که متعلق به قرن هفدهم میلادی می باشد، محل اقامت و دفتر کار رسمی فرماندار کل آنتیگوئه و باربارا است. بخش هایی از این ساختمان به خاطر فرو ریختن در طول سال های خشکسالی، طوفان و زلزله، نیازمند بازسازی می باشند. اگر چه برای بازسازی این مکان و استفاده از آن برای تقویت فعالیت های اجتماعی و آموزشی اقدامات داخلی صورت گرفته است.

مناره الحدبا در عراق

این مسجد در سال 1172 ساخته شده و یکی از سمبلیک ترین مکان های شهر قدیمی موصل به شمار می رود. اما در ژوئن 2017، انفجاری در مسجد جامع النوری و مناره مشهور آن رخ داد که به آن آسیب رساند. علیرغم این اتفاق، آینده این مکان و امکان بازسازی آن پس از جنگ، هنوز در هاله ای از ابهام قرار دارد.

25 مکان تاریخی در معرض نابودی در جهان

محله یهودیانEssaouria در مراکش

این محله که به عنوان یک مرکز تجاری بین آفریقا و اروپا در میانه قرن 18 مورد استفاده قرار می گرفت، به خاطر تاریخ طولانی خود در تنوع و مدارای مذهبی شناخته شده است. پس از تشکیل دولت اسرائیل، بیشتر جامعه یهودیان این محله در مِلا مراکش را ترک کردند. در نتیجه بسیاری از ساختمان های هنری این منطقه نیز متروک و تعمیر نشده باقی مانده است.

25 مکان تاریخی در معرض نابودی در جهان

کنیسه الیاهو حناوی در مصر

این کنیسه که در سال 1354 میلادی ساخته شده، در سال 1798 توسط فرانسوی ها بمباران شد و بعدها در سال 1850 مورد بازسازی قرار گرفت. کنیسه حناوی یکی از آثار باقیمانده از جامعه یهودیان اسکندریه می باشد. در سال های اخیر این کنیسه مورد بی توجهی قرار گرفته بود تا اینکه در سال 2017 دولت مصر با اختصاص طرحی دو میلیون دلاری برای بازسازی آن موافقت کرد.

عمارت تئاتر بزرگ شاه کونگ، چین

این بنا که از جمله بناهای محافظت شده سلطنتی در چین به شمار می رود، متعلق به قرن نوزده میلادی بوده و باغ ها و حیاط های بزرگی دارد. ساختمان تئاتر آن نیازمند بازسازی و تغییرات بوده و حفظ ظاهر واقعی آن نیازمند کمک های داخلی و بین المللی است.

تکیه الگلشنی در مصر

این تکیه که توسط یک شیخ صاحب نفوذ در قرن شانزدهم میلادی ساخته شده، یک بنای مذهبی صوفیان در قاهره است که پس از فتح این کشور توسط عثمانی ها بنا شد. این مجموعه در حال فرو ریختن شامل یک مقبره به سبک مملوکیان مصر، یک مسجد، آشپزخانه، مغازه و بناهایی به شکل آپارتمان است که در نتیجه دهه ها زلزله، غارت و بی توجهی نیاز به تعمیر دارد.

25 مکان تاریخی در معرض نابودی در جهان

Potager du roi در فرانسه

Potager du roi یا جالیز پادشاه که در نزدیکی کاخ ورسای واقع شده، سبزیجات و میوه های تازه برای خانواده سلطنتی تولید می کرده است. در این زمین ها بیش از 450 گونه مختلف درخت میوه وجود داشته و در حال حاضر نیز 30 تن میوه و 20 تن سبزی تولید می شود. بر اساس گزارش بنیاد آثار تاریخی جهانی، 40 درصد از درختان این باغ نیاز به جایگزینی دارند.

لیفتا در اورشلیم

لیفتا یک دهکده سنتی متعلق به عرب های فلسطینی در اورشلیم است که از زمان های بسیار دور تا نیمه قرن بیستم مسکونی بوده است. ویرانه های این روستا در حال حاضر به واسطه یک طرح توسعه که به دنبال جایگزین کردن بقایای باستان شناسی با مجتمع های مسکوی و تجاری است، در معرض نابودی قرار گرفته است.

آماتریس در ایتالیا

صبح یکی از روزهای آگوست 2016 زلزله ای بخش هایی از مرکز ایتالیا از جمله شهر آماتریس را تخریب کرد. هم تلفات انسانی و هم حجم نابودی میراث فرهنگی بسیار زیاد بود؛ 300 کشته، 400 زخمی و بسیاری از مکان های تاریخی که ویران شدند.

ورزشگاه کاگاوا در ژاپن

این ورزشگاه که در سال 1964 توسط معماری به نام کنزو تانگ ساخته شده میزبان رخدادهای ورزشی محلی در شهر تاکاماتسو بوده است. بعد از پنجاه سال فعالیت این ورزشگاه درهای خود را در سال 2014 بسته و بلا استفاده باقی ماند. گفته می شود که بازسازی و مراقبت از آن نیز به یافتن یک کاربری جدید برای ساختمان منوط خواهد بود.

25 مکان تاریخی در معرض نابودی در جهان

میراث فرهنگی سوکور(Sukur) در نیجریه

این مکان که در کوه های ماندارا بین نیجریه و کامرون واقع شده به خاطر مزارع کشاورزی و بازار آهن خود معروف است. سوکور در سال 1999 به عنوان نخستین میراث جهانی یونسکو برای کشور نیجریه ثبت شد با این حال از سال 2013 مورد حمله شبه نظامیان اسلام گرای بوکو حرام قرار گرفته است. نظامیان به زمین های کشاورزی حمله کرده محصولات و خانه ها را غارت کردند.

25 مکان تاریخی در معرض نابودی در جهان

کراچی در پاکستان

از زمان جدا شدن پاکستان از هند در سال 1947، کراچی بزرگ ترین شهر پاکستان بیش از 50 درصد افزایش جمعیت داشته است. از آنجا که مسکن و زیرساخت ها نیاز به افزایش تدریجی دارند و قوانین در این زمینه ناقص هستند بسیاری از ساختمان های تاریخی کراچی در معرض بی توجهی و در نتیجه نابودی قرار گرفته اند.

رودخانه Chao pharya در تایلند

این رودخانه که در سراسر بانکوک جریان داشته و به خلیج تایلند می ریزد، با عنوان رودخانه شاهان نیز شناخته شده است. در حال حاضر به دلیل ساخت و سازهای بی رویه در حاشیه رودخانه در معرض خطر قرار دارد. صاحب نظران معتقدند که این پروژه ها علاوه بر تغییر چشم انداز این منطقه باعث بی خانمان شدن افراد حاشیه رودخانه شده و تأثیرات محیط زیستی جبران ناپذیری از جمله سیلاب را به همراه خواهد داشت. اما علی رغم مخالفت از سوی جوامع محلی هیچ برنامه ای برای توقف این ساخت و سازها وجود ندارد.

Cerro de oro در پرو

در جنوب لیما پایتخت پرو مجموعه ای از ساختمان ها، معابد و مدفن های خشتی وجود دارد که عمر آنها به سال های 550 تا 850 پیش از میلاد برمی گردد. اگرچه این مکان در سال 2006 توسط وزارت فرهنگ پرو به عنوان یک منطقه باستان شناسی ثبت شد، از اثرات غارت، بی توجهی و دست اندازی های غیرقانونی در امان نبوده است.

25 مکان تاریخی در معرض نابودی در جهان

اسکله بلک پول در انگلیس

این اسکله که در ساحل ایرلندی انگلستان واقع شده، نخستین شهر ساخته شده در کنار دریا برای طبقه کارگر به شمار می رود و برای بریتانیایی ها مقصد تابستانی محبوبی برای بیش از یک قرن بوده است. به نظر می رسد که بالا رفتن سطح آب و افزایش رخدادهای جوی در نتیجه گرمایش زمین، جوامع ساحلی را در معرض خطر قرار داده است. علیرغم ساخت یک دیوار دریایی جدید در سال های اخیر برای محافظت شهر از سیلاب، این اسکله همچنان آسیب پذیر باقی مانده است.

مکان های مربوط به جنبش حقوق مدنی در آلاباما

کلیساها، اقامتگاه های شخصی و مکان های جلسات در سراسر آلاباما بازگو کننده داستان جنبش حقوق مدنی در سال های دهه 50 و 60 میلادی در آمریکا می باشند. از آنجایی که اجرای برنامه هایی برای حفاظت از آثار مربوط به حقوق مدنی آمریکایی ها در پارک ملی همچنان در هاله ای از ابهام است، شهری شدن به سرعت اتفاق می افتد و چالش های آن هم متوجه این مکان های تاریخی است.

ساختمان سیریوس(Sirius) در استرالیا

سیریوس؛ یکی از نمادین ترین ساختمان های سیدنی که در سال 1979 ساخته شد، مکانی برای اجاره نشینانی بود که به واسطه کوچ اجباری مجبور به ترک خانه هایشان شده بودند. بخش اعظم این ساختمان تا سال 2015 متروک شد و تنها تعداد کمی از سکنه باقی ماندند. در نتیجه شرکت ها برای ویران کردن و جایگزینی آن با هتل های لوکس دست به کار شدند. این امر موجب اعتراض هایی شد و در سال 2017 روند ویران کردن متوقف شد و از دولت خواسته شد تا آن را به عنوان یک میراث تاریخی مورد محافظت قرار دهد.

25 مکان تاریخی در معرض نابودی در جهان

مکان های به جا مانده از فجایع طبیعی در مکزیک

بعد از سلسله ای از حوادث طبیعی که سراسر کارائیب، خلیج و کشور مکزیک را در آگوست و سپتامبر 2017 درنوردید، وضعیت مکان های باستانی و فرهنگی در سراسر این منطقه نیازمند بررسی، ارزیابی و عکس العمل می باشد.

منبع: نشنال جئوگرافیک