چرا و در چه سفرهایی به بیمه مسافرتی نیاز داریم؟

امتیاز دهید:
16 کاربر امتیاز داده اند | امتیاز: 4.7 از 5 چرا و در چه سفرهایی به بیمه مسافرتی نیاز داریم؟- قاصدک 24

بسیاری از تحلیلگران معتقدند بیمه مسافرتی، یکی از مواردی که می تواند در شرف یک سفر جدید موجب انبساط خاطر مسافران شود. با این وجود برخی می گویند خرید بیمه مسافرتی قبل از سفر چندان هم ضروری نیست و به نوعی یک هزینه اضافه محسوب می گردد. برای پاسخ به این سوال که "چرا و به چه اندازه به بیمه مسافرتی نیاز داریم؟" با قاصدک 24 همراه شوید.
همانطور که می دانید مسافرت، یکی از اصلی ترین بعدهای زندگی انسان است که می تواند در هر لحظه دچار تغییر و دگرگونی شود. از سویی دیگر حادثه و مشکلات نیز همواره در کمین اند و هرگز نمی توان پیش بینی کرد که چه اتفاقاتی ممکن است در طول یک سفر رخ دهد. همین امر نیز موجب می گردد تا خرید بیمه مسافرتی به ساده ترین بیان ممکن، تفاوتی میان سفری لذت بخش و خاطره انگیز و سفری پر از استرس و دل مشغولی باشد. از این رو هرگز به بیمه مسافرتی به عنوان هزینه ای اضافی و تحمیلی نگاه نکنید؛ این هزینه در مقابل کل هزینه سفر شما رقم قابل توجهی نخواهد بود در حالیکه شما را از هر گونه حادثه و ضرر حاصل از خطرات مصون می دارد.

برخی از مزیتهای خرید بیمه مسافرتی

- فوریت های پزشکی

یکی از مواردی که بیمه نامه های مسافرتی آن را پوشش می دهند، جبران هزینه های پزشکی و بستری در بیمارستان های خارج از کشور است. بدین صورت که اگر بیمه شده ای در بیمارستان بستری شود، هزینه فوریت های پزشکی او تا سقف مندرج در بیمه نامه قابل پرداخت است و اگر وی نیاز به بازگرداندن یا انتقال به مرکز مجهزتری را داشته باشد، شرکت بیمه مربوطه در این خصوص اقدام خواهد نمود.

جبران هزینه فوریتهای پزشکی با بیمه مسافرتی
- مرگ تصادفی

یکی دیگر از مواردی که تحت پوشش بیمه مسافرتی قرار می گیرد، هزینه مراسم کفن و دفن در خارج از کشور یا باز گرداندن جسد متوفی به کشور مبدا است. بدین ترتیب اگر بیمه شده در طول مدت زمان سفر خود فوت کند، شرکت بیمه موظف است طبق شرایط مندرج در بیمه نامه اقدامات لازم جهت بازگرداندن وی به کشور را فراهم سازد.

- گم کردن یا به سرقت رفتن اسباب سفر، لوازم شخصی و مدارک شناسایی

اگر چمدان یا مدارک شما در طول مدت زمان سفر مفقود شده یا به سرقت روند، شرکت بیمه مربوطه موظف است پس از گذشت چند ساعت در صورت پیدا نشدن چمدان، بیمه شده را در هتلی اسکان داده و در صورت نیاز، وی را به طور رایگان به کشور مبدا بازگرداند. در صورتی که در تحویل بار بیمه شده تعویقی صورت پذیرد شرکت بیمه می بایست طبق شرایط مندرج در بیمه مسافرتی تا زمانی که بار تحویل مسافر گردد، اقلام ضروری را به طور اضطراری برای وی فراهم سازد.

جبران هزینه ناشی از تعویق در تحویل بار با بیمه مسافرتی
- کنسل کردن سفر

ممکن است بعد از رزرو سفر خود به دلایلی نظیر بیماری، از دست رفتن عزیزان، شرایط بد آب و هوایی و یا اتفاقات و حوادث در شهر مقصد مجبور به لغو آن شوید. در این صورت تمام پولی که برای رزرو بلیط، واچر هتل و... هزینه کرده اید از بین می رود اما اگر تحت پوشش بیمه ای مناسب باشید شرکت بیمه مربوطه تمامی ضرر و زیان شما را پرداخت خواهد کرد.

- تخلیه اضطراری

یکی از موارد نادر اما محتملی که ممکن است در یک سفر رخ دهد، خروج اضطراری از کشور مقصد به دلایلی نظیر جنگ، بیماری و ... است. در این شرایط پول و امکانات لازم برای بازگشت به کشور مبدا، تنها در صورتی که بیمه مسافرتی خوبی داشته باشید به راحتی در اختیار شما قرار می گیرد.

به طور کلی می توان گفت بیمه مسافرتی اگرچه هزینه های سفر را افزایش می دهد اما همانند سایر بیمه ها، ارزش هزینه کردن را دارد. خرید این بیمه چه در سطح بین المللی و چه در سطح داخلی، برای جبران هزینه های پزشکی، لغو سفر، گم کردن اسباب سفر و چمدان ها، سوانح هوایی و دیگر خساراتی که ممکن است در طول سفر با آن مواجه شویم، ضروری است. از این رو بهتر است برای تهیه بیمه نامه مسافرتی همزمان با رزرو سفر، هتل و پرواز اقدام نمایید.

موارد اختیاری پوشش بیمه


خدماتی که شرکتهای بیمه آنها را تحت پوشش قرار می دهند ممکن است در برخی موارد دارای تفاوت های جزئی باشند اما به طور کلی بیمه کنندگان ایرانی خدماتی نظیر هزینه های پزشکی و بستری در خارج از کشور، جابجایی یا بازگرداندن بیمه شده به ایران، پرداخت هزینه های فوریت دندانپزشکی، بازگشت اعضای بلافصل خانواده همراه بیمه شده به ایران، بازگرداندن جسد متوفی، سفر اضطراری یکی از اعضای خانواده، بازگشت اضطراری به کشور به دلیل فوت یکی از اعضای نزدیک خانواد، تحویل دارو، ارسال پیام و اطلاعات مراجع درمانی در مواقع اضطراری، حواله تضمین وجوه نقد، حواله وجوه نقد، فقدان گذرنامه، گواهینامه رانندگی و شناسنامه در خارج از کشور، معاضدت حقوقی، جبران خسارت فقدان بار تحویلی به هواپیما، جبران خسارت تاخیر در ورود بار همراه مسافر، یافتن و ارسال بار و ملزومات شخصی، پوشش تاخیر در حرکت و... را تحت پوشش قرار می دهند.

علاوه بر اینها، اغلب این شرکتها به بیمه شدگان خود امکان می دهند تا در صورت نیاز به هزینه های خاص، بیمه های مجزایی را برای جبران خسارات ناشی از شرایط از پیش موجود مانند آسم و دیابت، ورزشهایی با ریسک محیط طبیعی مانند اسکی و غواصی، سفر به کشورهای پر مخاطره به دلیل جنگ، بلایای طبیعی یا اقدامات تروریستی، حمله شدید بیماری های از پیش موجود و... خریداری نمایند.

پوشش بیماری آسم در بیمه مسافرتی
پشتیبانی در ۲۴ ساعت شبانه روز و ۷ روز هفته، استفاده از خدمات کمک رسانی بین المللی توسط شرکتهای مرتبط، عدم محدودیت سنی و... نیز از جمله دیگر خدماتی هستند که شرکتهای بیمه به بیمه گذاران خود عرضه می کنند. گفتنی است این خدمات در هر شرکت متفاوت و منوط به سیاست های کلی شرکت مربوطه است.

در نهایت یکی از بزرگترین مزیت های بیمه مسافرتی، آرامشی است که مسافر در حین سفر آن را تجربه می کند. تصور کنید تنها با خرید یک بیمه مسافرتی مناسب و معتبر، به جای اینکه برای هر پیشامدی در استرس و تشویش باشید می توانید به راحتی از سفرتان لذت ببرید و اطمینان داشته باشید که در مواقع ضروری تضمینی برای جبران هزینه های هنگفت و خساراتی که ناخواسته متحمل آنها شده اید، وجود دارد. بدین ترتیب هم از خدمات پزشکی بهره مند می شوید و هم در صورت مفقود یا دزدیده شدن وسایلتان غرامت دریافت می کنید!