ستاره های دنیای شکم در مورد غذای هواپیما چه می گویند؟

امتیاز دهید:
5 کاربر امتیاز داده اند | امتیاز: 4.4 از 5 ستاره های دنیای شکم در مورد غذای هواپیما چه می گویند؟- قاصدک 24

بسیاری از مسافران دل خوشی از غذاهای هواپیما ندارند. این غذاها به طور معمول بی مزه بوده و برای آنها که لذت غذا را در ادویه خلاصه می کنند، بیشتر یک وعده شکم سیر کن هستند تا یک غذای لذیذ. اما ایرلاین های بزرگ وقت و انرژی زیادی را صرف سرویس کترینگ خود می کنند. آنها از سرآشپزهای مشهور برای طراحی منوهای خود کمک می گیرند تا خدمات کترینگ شان نیز مانند سایر سرویس های درون هواپیما مسافران را راضی نگاه دارد. اگر هنوز باور ندارید، بهتر است این مطلب را در قاصدک 24 بخوانید تا بدانید که سرآشپزهای مشهور جهان در مورد غذاهای سرو شده در هواپیماها چه نظری دارند.


سرو غذا در هواپیما از گذشته تا امروز


از اکتبر 1919 تا کنون در هواپیما غذا سرو شده است. در آن زمان جعبه های غذای بسته بندی شده در یک پرواز از لندن به پاریس به ظرف های غذای مسافران منتقل می شد. با گذشت بیش از یک قرن از این موضوع، پذیرایی در ارتفاع 35 هزار پایی هرگز موفقیت چندانی کسب نکرده است. شاید مهم ترین دلیل این عدم موفقیت علمی باشد. ذائقه ما در ارتفاع خیلی زیاد به درستی عمل نمی کند. رطوبت اندک باعث خشکی کانال های عبور هوا از بینی ما شده و فشار هوا پرزهای چشایی ما را مختل می کند.

به همین دلیل است که شرکت ها اغلب از نمک یا ادویه فراوان در غذاهای خود استفاده می کنند. البته این تمام مشکل نیست. بخشی از مسئله نیز به هزینه و تجهیزات بازمی گردد. پخت یک غذای خوشمزه برای بیش از 100 نفر آن هم در یک لوله فولادی کار راحتی نیست.

آشپزهای مشهور در مورد غذاهای هواپیما چه می گویند؟


کِن هوم (Ken Hom)


کن هوم، آشپز و مجری تلویزیونی غذاهای سرو شده در تای ایرویز را غذاهای بسیار خوبی می داند. به ویژه اگر این غذاها، غذاهای آسیایی باشند. وی می گوید: بهترین غذایی که تا به حال در هواپیما خورده ام، نودل ساده آسیایی به همراه سس تندی بود که همیشه در همه سفرها همراه خود می برم. این غذا سبک، راضی کننده و برای یک پرواز بسیار ایده آل است. حتی بسیاری از شرکت های هوایی غیر آسیایی در صورت درخواست مسافران این غذا را برای مسافران خود سرو می کنند.

ستاره های دنیای شکم در مورد غذای هواپیما چه می گویند؟

هِستون بلامنتال (Heston Blumenthal)


این شخصیت مشهور انگلیسی که به واسطه رویکرد تجربی و علمی خود به غذاها شناخته شده است، علاقه زیادی به غذاهای پروازی دارد. بلامنتال می گوید: غذاهایی که در سرویس فرست کلاس شرکت کانتاس سرو می شود، خیلی خوب است. سرآشپز نِیل پِری، آشپز درجه یک که چند ستاره میچلین نیز در کارنامه خود دارد؛ منوی فوق العاده ای را خلق کرده است. به علاوه لانژ کانتاس در فرودگاه سیدنی نیز آشپزخانه مناسبی دارد که توسط کارکنان این ایرلاین اداره می شود.

آنگونه که بلامنتال بیان می کند: من پروازهای طولانی را دوست دارم. درست شبیه یک بچه بزرگ هستم که علاقه ای به خوابیدن در هواپیما ندارد؛ چرا که کارهای زیادی برای انجام دادن در طول پرواز وجود دارد. در حقیقت من در هواپیما کار می کنم، می خورم، می نوشم و فیلم تماشا می کنم. گاهی اوقات نیز با خدمه کابین ارتباط دوستانه برقرار کرده و به آشپزخانه می روم تا از نزدیک شاهد نحوه پخت استیک خود باشم.

آلن دوکاس (Alain Ducasse)


آلن دوکاس آشپز مشهور فرانسوی چندان علاقه ای به غذاهای سرو شده در هواپیماها ندارد. دوکاس می گوید: "من علاقه ای به غذاهای شرکت های هوایی ندارم. البته استثنا هم وجود دارد؛ غذایی که در مسیر توکیو به آمریکا در هواپیمای شرکت هوایی آل نیپون ژاپن سرو شد. طبخ غذا برای هواپیما خیلی کار دشواری است. من این تجربه را برای شرکت کنکورد در سال 2001 داشته ام.

ستاره های دنیای شکم در مورد غذای هواپیما چه می گویند؟
در گذشته ما چندین منو را برای ایستگاه فضایی بین المللی ترتیب داده ایم. تمام این منوها شامل غذاهای راحت و البته فرانسوی بوده اند تا به افراد طعم غذاهایی را که روی زمین میل می کرده اند، یادآور شویم. غذاهایی مانند جوجه پوره شده، تارت سیب بدون شیرینی و سبزیجات سرخ شده طعم دار. اما چالش اصلی در اینجا به حداقل رساندن میزان آلودگی های باکتریایی در غذاها آن هم در فضاست که اهمیت زیادی دارد".

آنتونی بوردین


آنتونی بوردین آشپز و مجری آمریکایی که چند ماه پیش از دنیا رفت هم علاقه چندانی به غذاهای هواپیما نداشت. اما پنیر، شراب و دنده کبابی در لیست استثناهای او در پروازهای طولانی قرار داشتند. از بوردین اینگونه نقل قول می شود: "اگر فکر می کنید که من در هواپیما غذا می خورم، سخت در اشتباه هستید. هیچ کس پس از خوردن غذاهای هواپیما حس خوبی پیدا نکرده است. من فکر می کنم مسافران تنها به یک دلیل در هواپیما غذا می خورند: چون حوصله شان سر رفته است. من هیچ وقت در هواپیما غذا نمی خورم و حتی ترجیح می دهم گرسنه به مقصد برسم.

ستاره های دنیای شکم در مورد غذای هواپیما چه می گویند؟
تنها چیزی که در یک پرواز خیلی طولانی می تواند توجه من را به خود جلب کند، پنیر و شراب مخصوص خودم است. اما اگر می خواهید توجه همه را در هواپیما به خود جلب کنید، بهتر است یک باربکیوی خوب همراه خود بیاورید تا همه از بوی آن استشمام کنند. کاری که من یک بار در سفر از کانزاس انجام دادم. در آن زمان می توانستنم نگاه پر از نفرت همه را احساس کنم. اما خوب من از تکرار دوباره این کار هم ابایی ندارم".

ولفگانگ پوک (Wolfgang Puck)


پوک یک آشپز مشهور اتریشی است که غذاهایش در مراسم شناخته شده ای چون محفل شام فرمانداران ایالت های آمریکا پس از مراسم اسکار سرو می شود. پوک می گوید: بهترین سفر هوایی من از توکیو به لوس آنجلس با هواپیمای شرکت آل نیپون به همراه نوبو ماتسوشیا؛ آشپز ژاپنی بود. من از ماتسوشیا خواسته بودم که با خود سوشی بیاورد. قرار بود شامپاین هم به عهده من باشد، اما وقتی به لانژ فرودگاه رسیدم، چیزی از سوشی در بشقاب ماتسوشیا باقی نمانده بود!

سپس سوار هواپیما شدیم و در کف هواپیما یک پتوی مخصوص پیک نیک پهن کردیم. چون همانطور که می دانید، در فرست کلاس فضای زیادی بین صندلی ها وجود دارد. بعد از آن شروع به نوشیدن شامپاین و خوردن سوشی آن هم با چوب های مخصوص ژاپنی کردیم و تا می توانستیم خندیدیم. وقتی به اندازه کافی سیر شدیم، با خوردن یک قرص خواب هر دو به خواب عمیقی رفتیم. خوب من ترجیح می دهم در هواپیما غذا نخورم. به نظر من هواپیما بهترین فرصت برای آنهایی است که می خواهند رژیم بگیرند".

اما برای آشپزی مانند پوک که علاقه ای به خوردن غذا در هواپیما ندارد تنها یک پیشنهاد می تواند فریبنده باشد: سالمون دودی به همراه نان شیرینی حلقه ای و پنیر. پوک نقل می کند:"در یکی از سفرهایم از پاریس به لوس آنجلس با شرکت ایرفرانس بر سر پنیر با یکی از خدمه مشاجره کردم. به شدت گرسنه بودم اما قصد خوردن گوشت را نداشتم. بنابراین از مهماندار خواستم تا غذایی با پنیر برای من بیاورد. اما پنیری که او برای من آورد، یخ زده و به سختی یک سنگ بود. از او خواستم تا پنیر را برایم گرم کند که با امتناع او روبرو شدم. نتیجه این بود که تصمیم گرفتم دیگر هرگز با هواپیماهای ایرفرانس پرواز نکنم".

ستاره های دنیای شکم در مورد غذای هواپیما چه می گویند؟

میشل روکس (Michel Roux)


میشل روکس، آشپز و مجری مشهور انگلیسی نیز خوابیدن را به خوردن غذا در هواپیما ترجیح می دهد. وی می گوید: سعی کنید قبل از سوار شدن به هواپیما چیزی بخورید. حتی اگر روی بهترین صندلی های یک هواپیما نیز نشسته باشید، غذای هواپیما قرار نیست یک وعده لذت بخش باشد. به نظر من بهتر است تا رسیدن به مقصد بخوابید تا سرحال از پله های هواپیما پایین بروید.

گوردون رمزی (Gordon Ramsay)


گوردون رمزی یک آشپز و مجری مشهور انگلیسی است که چند ستاره میشلین را در پرونده خود دارد. وی که به عنوان یک مشاور برای خطوط هوایی سنگاپور کار کرده است، معتقد است:"هیچ راهی وجود ندارد که بتوان چیزی در هواپیما میل کرد. من 10 سال برای شرکت های هوایی مختلفی کار کرده ام. به طور دقیق می دانم که غذا از کجا تهیه شده و به کجا می رود. تنها کاری که می کنم این است که در مسیر فرودگاه به رستوران محبوب خود می روم و در آنجا غذا میل می کنم. یک مجموعه دوست داشتنی از گوشت های ایتالیایی در کنار شراب قرمز، چند تکه سیب و پنیر پارمسان".

ستاره های دنیای شکم در مورد غذای هواپیما چه می گویند؟

مت موران (Matt Moran)


مت موران آشپز مشهور استرالیایی عضو تیم آشپزی خطوط هوایی سنگاپور است که در حدود 13 سال با این شرکت کار کرده است. موران می گوید: "این واقعیت را نمی توان انکار کرد که در ارتفاع ذائقه شما تغییر می کند. بنابراین مصرف ادویه باید بیشتر از روی زمین باشد. به علاوه من عاشق پروتئین هستم؛ چه یک تکه گوشت دنده باشد و چه ادویه کاری. سعی می کنم از آنجایی که بیشتر سفرهایم کاری است، به جای مشروب از آب استفاده کنم. برای غذا نیز یک تکه گوشت ملایم را به همه چیز ترجیح می دهم".

آلفرد پورتال(Alfred Portale)


آلفرد پورتال یک آشپز آمریکایی و صاحب رستورانی معروف در نیویورک و عضو تیم آشپزی شرکت هوایی سنگاپور است. وی می گوید: "ما در شرکت هوایی سنگاپور غذایی را ابداع کردیم که بدون شک یک غذای آمریکایی بود؛ فیله گوشت خوک که البته شباهت زیادی به فیله گوشت گاو دارد. این غذا بسیار نرم است و حتی اگر با حرارت متوسط نیز پخته شود، با یک سس ترش و شیرین زردآلو طعمی عالی خواهد داشت".

ستاره های دنیای شکم در مورد غذای هواپیما چه می گویند؟

علاوه بر آشپزهای مشهوری که به آنها اشاره شد، آشپزهای دیگری نیز در مورد غذاهای هواپیما اظهار نظر کرده اند. برای نمونه مارکو پیر وایت (Marco Pierre White) آشپز مشهور بریتانیایی می گوید که از غذا خوردن در هواپیما لذت می برد، اما بی تردید خوردن یک ساندویچ بزرگ در مک دونالد را به صرف غذا در هواپیما ترجیح می دهد.

مینگ سای (Ming Tsai) آشپز و مجری مشهور آمریکایی که صاحب چندین رستوران معروف نیز هست، غذاهای شرکت هوایی سنگاپور را به سایر شرکت ها ترجیح می دهد. سای می گوید:" سوپ نودل و گوشت سنگاپور ایرلاین فوق العاده است. همه چیز به گونه ای سرو شده که مطابق ذائقه و میل شما باشد و این عالی است".

منبع: telegraph.co.uk