ایرلاینی دوستدار محیط زیست؛ کی ال ام پیشگام می شود

امتیاز دهید:
10 کاربر امتیاز داده اند | امتیاز: 4.6 از 5 ایرلاینی دوستدار محیط زیست؛ کی ال ام پیشگام می شود- قاصدک 24

شاید بسیاری از ما از تأثیراتی که سفرهای هوایی بر محیط زیست دارند، آگاه نباشیم. اما واقعیت این است که تولید کربن از سوخت هواپیماها همواره یک تهدید برای محیط زیست اطراف ما به شمار می آمده است. در سال های اخیر نیز بحران محیط زیست به اوج خود رسیده و نگرانی دولت ها نیز بیشتر شده است. از همین رو شرکت های هوایی نیز به فکر افتاده اند تا به سهم خود به حل این بحران کمک کنند. کی ال ام به عنوان یک ایرلاین قدیمی و پیشرفته در دنیای هوانوردی در کمک به محیط زیست پیشگام شده تا شاید ایرلاین های بزرگ دیگر نیز به فکر بیفتند.

کی ال ام و پیشتازی در حفظ محیط زیست


سال دیگر کی ال ام 100 ساله می شود. این خط هوایی هلندی در 12 سال گذشته با توجه به شاخص پایداری داو جونز (دوستدار محیط زیست بودن) به عنوان پایدارترین ایرلاین جهان شناخته شده است. این یعنی کی ال ام که قدیمی ترین ایرلاین جهان است و هنوز نیز با نام خود فعالیت می کند، همزمان یکی از پیشرفته ترین ایرلاین های جهان نیز به شمار می رود. با وجود این کارنامه درخشان حالا این شرکت می خواهد هدف خود را برای سده دوم عمرش مشخص کند: سبزتر و خلاق ترین ایرلاین جهان.

ایرلاینی دوستدار محیط زیست؛ کی ال ام پیشگام می شود
مسئولین شرکت کی ال ام به شدت به دنبال راه هایی هستند تا سفرهای هوایی را سبزتر کنند، از این رو کارکنان شرکت در هر بخش و قسمتی به خاطر داشتن ایده ها و فعالیت های سبز مورد استقبال قرار می گیرند. البته می توانید مطمئن باشید که تمام اینها تنها در حد حرف یا کاغذ بازی هم نیست. شاید برای بسیاری از ما تصور این موضوع که سفرهای هوایی با وجود مصرف زیاد سوخت، چگونه می تواند دوستدار محیط زیست باشد، دشوار باشد. اما کی ال ام در این زمینه در حال پیشرفت است. اگر به اندازه کافی کنجکاو شده اید تا بدانید کی ال ام چگونه قرار است دوستدار محیط زیست باشد، در ادامه نیز با قاصدک 24 باشید.


مهم ترین کار کاهش تولید کربن است


فعالان محیط زیست تولید کربن از موتور هواپیماها را بزرگ ترین خطر برای سیاره ما تلقی می کنند. در واقع دی اکسید کربن یا همان CO2 به تغییرات جوی، بد شدن آب و هوا، از بین رفتن آب های شیرین، آلودگی هوا و سایر موارد کمک می کند. اما برنامه عمل شرکت کی ال ام در خصوص تغییرات جوی قرار است این تهدیدها را مورد توجه قرار دهد.

ایرلاینی دوستدار محیط زیست؛ کی ال ام پیشگام می شود
شاید بد نباشد بدانید که تمام شرکت های هوایی تولید کربن را با میزان سوخت هواپیماهایی که برای جابجایی هر مسافر و بار مصرف می شود، مورد سنجش قرار می دهند. در این خصوص شرکت، برنامه ای با نام CO2ZERO دارد که هدف آن کاهش کربن هواپیماها است. برنامه عمل شرکت در خصوص تغییرات جوی نیز چندین عامل را در بر می گیرد که یکی از آنها نوسازی ناوگان هوایی است؛ این به معنای هواپیماهای تازه تر و با مصرف سوخت بهینه تر است. برای نمونه بوئینگ 787-9 دریم لاینر که در اواخر 2016 از آن رونمایی شد، 40 درصد سوخت کمتری در مقایسه با هواپیماهای هم اندازه خود مصرف می کند.

کی ال ام از این دریم لاینرها در پروازهای طولانی مدت زیادی از جمله بین آمستردام و مقاصدی در آمریکای شمالی مانند نیویورک، سان فرانسیسکو و کالگاری و نیز دوبی استفاده می کند. این هواپیما همچنین به مقصد و از مبدأ چند شهر در آسیای شرقی نیز پرواز می کند.

راه دیگری که از طریق آن کی ال ام به کاهش تولید کربن کمک می کند، بهره وری عملیاتی است و این یعنی نگهداری بهینه از هواپیماها. مسیریابی درست نیز بخشی از برنامه شرکت است. برنامه های پروازی کی ال ام طوری طراحی شده اند که زمان مصرف سوخت هواپیماها در هوا، در هنگام فرود و نیز در زمان بلند شدن را به حداقل برسانند.

خنک نگاه داشتن هواپیماها


کی ال ام روشی را برای خنک نگاه داشتن موتور جت های خود به کار می بندد که از راه اسپری کردن آب خنک به موتور در حین پرواز اعمال می شود. این کار موتور هواپیما را خنک نگاه داشته و موجب می شود که سوخت کمتری سوزانده شود.

ایرلاینی دوستدار محیط زیست؛ کی ال ام پیشگام می شود

توسعه سوخت های زیستی


سوخت زیستی یک سوخت ترکیبی با تأثیرات نامطلوب کمتر روی جو است که ابداعی نوید بخش برای صنعت هوایی به شمار می رود. کی ال ام به همراه دیگر عضو خانواده خود ایرفرانس، در استفاده از جایگزین های سبزتر برای سوخت های استاندارد هواپیماها پیشگام شده است. در حقیقت این ایرلاین در توسعه سوخت های زیستی سرمایه گذاری کرده و با شرکت هایی که بر این موضوع تمرکز کرده اند، همکاری می کند.

ایرلاینی دوستدار محیط زیست؛ کی ال ام پیشگام می شود
امروزه این شرکت پروازهای روزانه زیادی را به انجام می رساند که سوخت آنها از سوخت های زیستی تأمین می شود. برای مثال می توان به پروازها از فرودگاه لاکس در لوس آنجلس و نیز فرودگاه نیویورک به آمستردام اشاره کرد.

برنامه های سبز کی ال ام در فرودگاه


کی ال ام نقش بسیار مهمی را در پیشرفت های محیط زیستی در فرودگاه اسخیپول بازی کرده است. این فرودگاه برای اینکه بتواند 24 ساعته و 365 روز سال به فعالیت خود ادامه دهد، از منابع جایگزین انرژی مانند توربین های بادی و پنل های خورشیدی استفاده می کند. تقریبا تمام وسایل نقلیه فرودگاه هم از موتور دیزلی به نام دیزل قرمز استفاده می کنند. دیزل قرمز نوعی موتور است که با بیودیزل ترکیب شده و سولفور کمتری را از خود خارج می کند.

ایرلاینی دوستدار محیط زیست؛ کی ال ام پیشگام می شود
همانگونه که می دانید فرودگاه اسخیپول یک فرودگاه آفتابی و با فضایی مفرح است. این فرودگاه با وجود سرویس های خدمات منحصر به فرد به مسافران مانند لانژهای خواب و بخش های نگهداری از سگ ها، به یکی از مجلل ترین فرودگاه های جهان تبدیل شده است. همزمان با توسعه فرودگاه نیز اقداماتی برای کاهش صدای داخل و بیرون فرودگاه انجام داده است. به علاوه اسخیپول عضو مؤسس یک سازمان بین المللی به نام Airports Going Green است.

برنامه "کربن آفست"


کی ال ام برنامه "کربن آفست"را به اجرا رسانده که باعث شده بسیاری از ایرلاین های دیگر از آن الهام بگیرند. کربن آفست به این معناست که مسافران به برنامه حفاظت از محیط زیست کمک می کنند. این برنامه در حقیقت نوعی خیریه است که توسط ایرلاین یا مؤسسات غیر انتفاعی دوستدار محیط زیست انجام می شود. از طریق این برنامه شما می توانید یک جنگل را بخرید تا آن را از نابودی نجات داده یا در مناطقی که دچار فرسایش شده اند، درخت بکارید. شما همچنین می توانید از این راه به بهینه سازی ماشین آلاتی بپردازید که انرژی مصرف می کنند. برای نمونه می توان به برنامه درختکاری کی ال ام در جنگل های پاناما اشاره کرد.

ایرلاینی دوستدار محیط زیست؛ کی ال ام پیشگام می شود
اگرچه نحوه انجام کار به طور معمول اینگونه است که هزینه به بلیط هواپیما شما اضافه می شود؛ اما کی ال ام و شرکت هایی مانند ایرفرانس و یونایتد ایرلاینز به مسافران امکان می دهند تا با استفاده از مایل به خرید آن بپردازند.

کوچک کردن ردپای خود بر روی محیط زیست


علاوه بر انتشار مواد سمی کمتر به داخل جو، می توان تولید زباله را نیز کاهش داد. به همین منظور کی ال ام برنامه ای برای کاهش تولید ضایعات طراحی کرده و قصد دارد تا تولید ضایعات خود را تا سال 2025 به نصف برساند. کاهش تولید زباله برای این شرکت از چند راه قرار است انجام شود: یکی از این راه ها همان چیزی است که بسیاری از ما در زندگی روزمره خود شاهد آن هستیم که شامل استفاده کمتر از رسانه های کاغذی می شود. از همین رو روزنامه و مجله دیگر در پروازهای اکونومی کلاس این شرکت ارائه نمی شود. خبر خوب هم این است که این کار به حفظ 50 هزار پوند کاغذ به صورت سالانه کمک کرده است. در عوض مسافران می توانند رسانه های مختلف را روی اپلیکیشن این شرکت به صورت رایگان مشاهده کنند.

ایرلاینی دوستدار محیط زیست؛ کی ال ام پیشگام می شود

همه چیز بازیافت می شود


در کی ال ام هر چیزی که قابلیت استفاده مجدد داشته باشد، دور انداخته نمی شود. هر چیزی که مسافران در پرواز استفاده می کنند از بالش ها تا ظروف نقره ای، برای استفاده مجدد جمع آوری می شود. حتی قطعات خود هواپیما مانند تکه های آهنی یا فرش های کابین ها هم یا بازیافت شده و یا توسط دیگری مورد استفاده قرار می گیرند. به همین دلیل هیچ گونه امکان بازیافت در این شرکت نادیده گرفته نمی شود. برای نمونه در سال 2017 دانش آموزان یک مدرسه طراحی در آمستردام یک نمایش مد ترتیب دادند که لباس های آن از قطعات هواپیماهای کی ال ام مانند فرش ها، کمربندها، کوسن ها، یونیفرم مهمانداران هواپیما و حتی تایرها درست شده بود.


ایرلاینی دوستدار محیط زیست؛ کی ال ام پیشگام می شود

یک کترینگ مسئولانه در حین پرواز


بهتر است بدانید که هر چیزی روی سینی غذای شما قابل بازیافت است. مواد غذایی که آشپزخانه کی ال ام برای مسافران خود تهیه می کند، متناسب با تجارت مشروع و دوستدار محیط زیست هستند؛ از ماهی های سرو شده تا روغنی که در غذاها مورد استفاده قرار می گیرند.

ایرلاینی دوستدار محیط زیست؛ کی ال ام پیشگام می شود

مسافران پرواز چگونه می توانند پرواز سبزتری را تجربه کنند؟


البته این تنها شرکت های هوایی نیستند که می توانند پروازهای سبزی را در اختیار مسافران قرار دهند. مسافران هم این انتخاب را دارند که پرواز خود را سبز و دوستدار محیط زیست سازند. چگونه؟

• اگر می توانید با ایرلاین هایی پرواز کنید که برای حیط زیست ارزش بیشتری قائل هستند؛ ایرلاین هایی مانند کی ال ام، ایرفرانس، جت بلو، فین ایر، آلاسکا، کانتاس، قطر ایرویز، امارات و کاتای پاسیفیک.

• از پروازهای مستقیم و بدون توقف استفاده کنید، مسافت کمتر به معنای تولید کربن کمتر است.

• در اوج شلوغی پرواز نکنید؛ ترافیک هوایی کمتر یعنی پرواز سریع تر و در نتیجه تولید دی اکسید کربن کمتر

• در طول روز پرواز کنید؛ نور خورشید با تولید گازهای گلخانه ای ناشی از سوخت های هواپیماها مقابله می کند.

• بار خود را کمتر کنید.

• اقتصادی تر پرواز کنید؛ مسافران اکونومی کلاس سهم کمتری در تولید کربن دارند.

• در برنامه کربن آفست ایرلاین خود مشارکت داشته باشید و به برنامه های حفاظت از محیط زیست کمک بیشتری کنید.

منبع: tripsavvy.com

بیشتر بخوانید:

هواپیماها در بوته آزمایش؛ چک های دوره ای هواپیما چه هستند؟

اکوتوریسم؛ سفر سبز

روزهای بازنشستگی هواپیماها چگونه سپری می شود؟

گران ترین هواپیماهای جهان در سال 2018