از آسانسور خیابانی تا واگن های کابلی؛ تَرین های دنیای حمل و نقل

امتیاز دهید:
2 کاربر امتیاز داده اند | امتیاز: 5 از 5 از آسانسور خیابانی تا واگن های کابلی؛ تَرین های دنیای حمل و نقل- قاصدک 24

بخش حمل و نقل نیز مانند سایر بخش ها، رکوردها و دستاوردهای خود را دارد. مسیرهای عجیب و غیر معمول که گاهی بلند و طولانی و گاه کوتاه هستند از جمله رکوردهای ثبت شده در دنیای سفرهای زمینی و هوایی به شمار می روند. عجایب دنیای حمل و نقل نیز کم نیستند؛ از عجیب ترین هواپیماها یا قطارهای تاریخ که دیگر جایی در عرصه حمل و نقل ندارند تا طولانی ترین ریل های دنیا و حتی بدترین سیستم های حمل و نقل جهان. این بار در قاصدک 24 می توانید با مسیرهای زمینی و حتی هوایی که اندکی نیز غیرمعمول هستند، آشنا شوید.

کوتاه ترین پرواز مسافربری زمان بندی شده


کوتاه ترین پرواز مسافربری زمان بندی شده در دنیای پروازهای هوایی متعلق به پرواز بین فرودگاه های وستری (westray) و پاپا وستری در جزایر اورکنی (Orkney) در اسکاتلند است. این مسیر در حقیقت دو منطقه مسکونی در نزدیکی یکدیگر را در دریای شمال به یکدیگر متصل می کند. مدت پرواز نیز تنها 47 ثانیه است و کل پروسه پرواز به اضافه مراحل نشست و برخاست و چک این به 2 دقیقه می رسد.

از آسانسور خیابانی تا واگن های کابلی؛ ترین های دنیای حمل و نقل
این را هم باید بدانید که فرودگاه های وستری و پاپا وستری به فاصله 2.6 کیلومتری از یکدیگر قرار دارند. هزینه این پرواز زمان بندی شده بین شرکت اسکاتلندی لانگ ایر و هزینه پرواز در هر دو مسیر نیز به 17 پوند می رسد. نکته جالب تر این است که جمعیت جزیره پاپا وستری تنها 70 نفر است. با این وجود این جزیره با وجود مکان های تاریخی و باستان شناسی همواره محل رفت و آمد گردشگران زیادی بوده است.

کوتاه ترین پرواز مسافربری بین المللی


اگر قرار باشد با ماشین شخصی خود، اتوبوس یا حتی قطار فاصله 60 کیلومتری وین تا براتیسلاوا را طی کنید، تنها به یک ساعت زمان نیاز خواهید داشت. با این حال از ماه آوریل 2015 شرکت هوایی فلای نیکی (Flyniki)، پرواز زمان بندی شده بین پایتخت اتریش و اسلواکی را آغاز کرده است. این پرواز تنها 10 دقیقه به طول خواهد انجامید و کوتاه ترین پرواز بین المللی جهان را به نام خود ثبت خواهد کرد. با این حال هنوز بسیاری از ناظران در راحتی این پرواز تردید دارند. چرا که سفر به این شهرها از راه هوا با در نظر گرفتن تمام مراحل پرواز، بیشتر از سفر زمینی طول خواهد کشید.

از آسانسور خیابانی تا واگن های کابلی؛ تَرین های دنیای حمل و نقل

طولانی ترین پرواز بدون توقف جهان


لقب طولانی ترین پرواز جهان از آنِ پرواز مسافربری زمان بندی شده بین شهرهای سنگاپور و نیوآرک در آمریکا است که از طریق خط هوایی سنگاپور انجام می شود. هواپیماهای ایرباس ای 340 فاصله 15 هزار و 345 کیلومتری این شهرها را در 18 ساعت و 40 دقیقه از یک مسیر و 18 ساعت و 50 دقیقه از مسیر دیگر طی می کنند. نکته جالب این است که فاصله بین این شهرها برابر با طول اوراسیا از غربی ترین تا شرقی ترین نقطه آن است. هواپیماهای ایرباس با در نظر گرفتن طول این پرواز، پروازهایی مجهز به صندلی های بیزینس کلاس را در اختیار مسافران قرار داده و به آنها اجازه می دهند تا در طول این پرواز بلند خوب استراحت کرده و خواب راحتی داشته باشند.

از آسانسور خیابانی تا واگن های کابلی؛ تَرین های دنیای حمل و نقل

طولانی ترین مسیر ریلی مسافربری جهان


تا سال 2010 طولانی ترین مسیر ریلی مسافربری جهان به قطار خارکیف-ولادیوستوک (Kharkiv-Vladivostok) تعلق داشت. این مسیر ریلی که در سال 1957 شروع به کار کرده بود، فاصله بین نقاط پایانی را در 7 روز و 7 ساعت و 34 دقیقه با پیمودن 9714 مایل طی می کرد. اما در سال 2010 این قطار به خاطر تعداد کم مسافران مستقیم خود برای همیشه متوقف شد. مسیر جدید از مسکو به ولادیوستوک،9259 کیلومتر است که در 7 روز و 10 ساعت طی می شود.

از آسانسور خیابانی تا واگن های کابلی؛ تَرین های دنیای حمل و نقل

طولانی ترین مسیر ریلی باربری جهان


در مسیرهایی که نیازی به حمل و نقل ریلی مسافربری مستقیم وجود ندارد، اغلب قطارهای باربری دیده می شوند. در دسامبر 2014 رکورد جدیدی در دنیای قطارهای باری به ثبت رسید. در نوامبر همین سال در شهر چینی ییوو (Yiwu) قطاری شروع به کار کرد که پس از گذشت بیست و یک روز در مادرید توقف کرده و با طی کردن فاصله 13 هزار کیلومتری و گذشتن از 8 کشور به مقصد خود رسید. چین، قزاقستان، روسیه، بلاروس، لهستان، آلمان، فرانسه و اسپانیا کشورهایی بودند که این قطار از آنها عبور کرده بود.


از آسانسور خیابانی تا واگن های کابلی؛ تَرین های دنیای حمل و نقل
این قطار با خود کالاهای چینی به ارزش بیش از 1 میلیارد دلار را به اسپانیا آورده بود. در بازگشت نیز قطار بار مشروبات الکلی، کره، گوشت و محصولات دیگر با خود به همراه داشت. این قطار قرار است در آینده به صورت منظم کار کند. این را هم باید بدانید که مسیر فوق به جاده ابریشم جدید یا جاده ابریشم قرن بیست و یکم شهرت یافته است.

کوچک ترین متروی جهان


کاتانیا یکی از جالب ترین و دیدنی ترین شهرهای جهان است؛ نه تنها به خاطر اینکه مرکز اداری جزیره سیسیلی است. بلکه این شهر کوچک یک سیستم حمل و نقل منحصر به فرد هم دارد؛ سیستمی که کوچک ترین خط متروی جهان لقب گرفته است. آنچه باید در مورد این مترو بدانید این است که در سال 1999 شروع به کار کرده، طول خط آن 3.6 کیلومتر بوده و از 6 ایستگاه تشکیل شده است. هر چند که ساخت مرحله بعدی این مترو به دلیل کمبود بودجه متوقف شده است. در واقع کاتانیا هم مانند سایر بخش های سیسیلی یکی از فقیرترین مناطق ایتالیا است. البته تا امروز علی رغم اینکه جمعیت شهر کاتانیا تنها 315 هزار نفر است، بیش از 11 میلیون نفر از این خط استفاده کرده اند.

از آسانسور خیابانی تا واگن های کابلی؛ تَرین های دنیای حمل و نقل

آسانسور خیابانی


امروزه آسانسورها بدون شک به یکی از راه های جابجایی در ساختمان های چند طبقه تبدیل شده اند. اما شاید بد نباشد بدانید که در برخی مناطق آسانسورها به عنوان وسایل حمل و نقل نیز مورد استفاده قرار می گیرند. آن هم در مناطقی که در آنها اغلب زمین از راحتی و همواری برخوردار نیست؛ مانند لیسبون. شروع استفاده از آسانسورهای خیابانی به 5 سال پیش باز می گردد. عجیب ترین و زیباترین آسانسور خیابانی در سال 2013 در پامپلونا (Pamplona)، پایتخت ایالت اسپانیایی ناوارا ظاهر شد.

از آسانسور خیابانی تا واگن های کابلی؛ تَرین های دنیای حمل و نقل
آسانسور خیابانی پامپلونا دو ناحیه شهری را که توسط دامنه هایی پر شیب به طول 30 متر از یکدیگر جدا شده اند، به یکدیگر متصل می کند. تا پیش از این ساکنان محلی مجبور بودند برای رسیدن به این دو ناحیه، آنها را دور بزنند. اما اکنون راه ارتباطی بین خیابان ها حداقل برای عابران و دوچرخه سواران ساده شده است. اگر تا چند سال پیش برای رسیدن به مقصد نیاز به 1 ساعت و نیم وقت داشتید، امروز تنها در چند ثانیه و با بالا یا پایین رفتن از یک آسانسور می توانید به مقصد برسید.

واگن کابلی به عنوان شیوه حمل و نقل عمومی


گرجستان کشوری با کوه های سخت و در هم پیچیده است. با این حال در بسیاری از شهرهای گرجستان شما می توانید واگن های کابلی را به وفور ببینید. هر چند که در یکی از شهرهای کوچک این کشور به نام چیاتورا (Chiatura)، این ماشین ها شیوه اصلی حمل و نقل شهری به شمار می روند. چیاتورا که یک شهر معدنی است، بین چندین قله کوه قرار گرفته است. مرکز شهر نیز در انتهای یک دره تنگ و باریک واقع شده و بخش های اصلی قابل سکونت آن در کوه ها و دامنه های اطراف گسترده شده اند. از آنجایی که هنوز سطح رفاه زندگی ساکنان این مناطق به قدر کافی توسعه پیدا نکرده، شیوه اصلی حمل و نقل عمومی در این شهر نیز واگن های کابلی هستند.
تا به امروز این شهر نزدیک به 10 واگن های کابلی دارد. هر چند که در گذشته تعداد این واگن ها به 17 و بیشتر هم می رسید. واگن هایی که از سال های دهه 50 میلادی همچنان به فعالیت خود ادامه می دهند و حتی فرسوده نیز شده اند.

از آسانسور خیابانی تا واگن های کابلی؛ تَرین های دنیای حمل و نقل

پرتردد ترین کشتی جهان


برای بسیاری نیویورک یک سرزمین ایده آل است. با این حال در این شهر رؤیایی این کوه ها نیستند که مانعی بر سر راه حمل و نقل به شمار می روند. بلکه این آب ها و به خصوص رودخانه هودسون است که برای عبور از یک نقطه شهر به نقطه ای دیگر مانع ایجاد کرده است. از همین رو شکل اصلی حمل و نقل در نیویورک کشتی است. چرا که حتی تونل ها و پل ها نیز نمی توانند مسافران را به مقصد خود برسانند و تنها این کشتی ها هستند که راه ارتباطی به شمار می روند. به همین دلیل است که کشتی های این مسیر، شلوغ ترین و پر تردد ترین کشتی های دنیا به شمار می روند. کشتی نیویورک 7 روز هفته و 365 روز سال کار می کند. در طول روز نیز چیزی نزدیک به 7.5 میلیون مسافر از طریق این کشتی جابجا می شوند؛ رقمی که در سال به 27 میلیون نفر می رسد.

از آسانسور خیابانی تا واگن های کابلی؛ تَرین های دنیای حمل و نقل

کوچک ترین خط تراموای جهان


در سال 1989 شهری کوچک در شبه جزیره کریمه که در فاصله ای دور از شهر یالتا واقع شده، خط تراموایی را افتتاح کرد که به کوچک ترین خط تراموای جهان شهرت یافت. طول این مسیر تنها یک و نیم کیلومتر است که خانه های سازمانی منطقه را به سواحل اطراف آن متصل می کند. البته بیشترین استفاده از این تراموای کوتاه در فصل تابستان و در دوران اوج گردشگری اتفاق می افتد.

از آسانسور خیابانی تا واگن های کابلی؛ تَرین های دنیای حمل و نقل
همانگونه که پیشتر گفتیم، دنیای حمل و نقل از "ترین" ها تهی نیست. بدترین شرکت های هوایی دنیا در کنار بهترین ایرلاین ها، منحصر به فرد ترین سیستم های حمل و نقل جهان، ایستگاه های قطاری که روانشناسی و مهندسی را به شیوه ای هنرمندانه با یکدیگر ترکیب کرده اند، خطرناک ترین فرودگاه های جهان و زیباترین ایستگاه های قطار تنها بخش کوچکی از دنیای وسیع حمل و نقل را تشکیل می دهند.


منبع: oddstuffmagazine.com