کبوتر سفید صلح بر شانه چه کشورهایی می نشیند؟

امتیاز دهید:
10 کاربر امتیاز داده اند | امتیاز: 4.4 از 5 کبوتر سفید صلح بر شانه چه کشورهایی می نشیند؟- قاصدک 24

صلح با یک لبخند آغاز می شود. این باور بسیاری در گوشه و کنار جهان است. اما اگر از آنهایی که در آرام ترین سرزمین های جهان در صلح زندگی می کنند، سئوال کنید؛ خواهند گفت: این تنها راه نیست. زندگی کردن در اوج آرامش و صلح در دنیای امروز سخت تر از گذشته شده و با ثبات اقتصادی، واحد پول با ارزش، سرمایه گذاری خارجی بالا و شادی افراد جامعه پیوند تنگاتنگی پیدا کرده است.

مؤسسه اقتصاد و صلح هر ساله فهرستی از آرام ترین کشورهای جهان را منتشر می کند. در سال 2018 نیز این مؤسسه 163 کشور مستقل را که 99.7 درصد از جمعیت جهان را تشکیل می دهند، از نظر شاخص صلح رتبه بندی کرده است. مؤسسه فوق همچنین این واقعیت تلخ را نیز اعلام کرده است که علی رغم اینکه دنیا در سال 2018 آرام ترین سال در تاریخ بشر بوده، جهان در یک دهه گذشته نا آرام تر شده است. قاصدک 24 نگاهی به آرام ترین کشورهای جهان انداخته است.


ایسلند


ایسلندی ها از آن دسته مردمی هستند که به طور معمول شب، سر راحت بر بالین می گذارند؛ چرا که در آرام ترین و صلح دوست ترین کشور جهان زندگی می کنند. در ایسلند هیچ خبری بهتر از آرامش نیست. از همین روست که ایسلند توانسته برای ده سال پیاپی با اقتدار جایگاه اول را در لیست ارام ترین کشورهای جهان از آن خود کند. ایسلند بدون داشتن ارتش دائمی، نیروی دریایی یا هوایی و کمترین جمعیت در میان کشورهای عضو ناتو (350 هزار نفر) در کسب چندین شاخص مهم موفق عمل کرده است. نرخ پایین جرم، نظام آموزشی و رفاهی ممتاز و داشتن جایگاه بهترین در میان کشورها از حیث شغل و درآمد از دستاوردهای مهم این کشور به شمار می آید.

کبوتر سفید صلح بر شانه چه کشورهایی می نشیند؟

نیوزیلند


نیوزیلند در 10 سال گذشته هرگز پایین تر از جایگاه چهارم در شاخص صلح جهانی قرار نگرفته است. نیوزیلند با به دست آوردن امتیازات تقریبا عالی در حیطه مناقشه های داخلی و بین المللی، نظامی کردن و امنیت اجتماعی، یک کشور شگفت انگیز برای زندگی کردن به حساب می آید. این کشور که دورترین کشور جهان نیز به حساب می آید، مساحتی برابر با بریتانیا و جمعیتی نزدیک به 4.7 میلیون نفر دارد. نیوزیلند از بعد شاخص سلامتی در جایگاه بسیار عالی و از حیث آموزش، اشتغال و درآمد بالاتر از کشورهای عضو سازمان توسعه و همکاری اقتصادی قرار دارد.

کبوتر سفید صلح بر شانه چه کشورهایی می نشیند؟
البته این نکته را هم باید بدانید که رسیدن به دستاوردهای بالا برای نیوزیلند چندان کم هزینه هم نبوده است. کمبود امکانات اقامتی مقرون به صرفه به طور فزاینده ای خرید خانه برای افراد با درآمد پایین را دشوار کرده است. به نظر می رسد در حال حاضر شکاف طبقاتی میان فقیر و غنی مهم ترین مشکل اقتصادی این کشور باشد که نزدیک به 20 درصد جامعه درگیر آن هستند.

اتریش


اتریش در سال 2018 به جایگاه سوم خود در لیست بازگشته است. جایگاهی که از سال 2014 از آنِ خود کرده بود (به جز سال 2017 که به رتبه چهارم سقوط کرد). این کشور محصور در خشکی با 8.7 میلیون جمعیت از زمان پایان جنگ سرد از موقعیت حاشیه ای خود در خط مرزی بین شرق و غرب به مرکز یک اروپای بزرگ تر نزدیک شده است. همین موضوع نیز باعث شده تا اتریش به عنوان یک عضو جوان اتحادیه اروپا و خارج از ناتو، سعی در ایجاد جایگاهی جدید برای خود باشد. جایگاهی که در آن تلاش می کند تا میان بلوک های قدرت میانجیگری کرده و شکل جدیدی از همکاری را با همسایگان خود تعریف کند.

کبوتر سفید صلح بر شانه چه کشورهایی می نشیند؟
اگرچه اتریش در بسیاری از شاخص های رفاهی مانند درآمد، اسکان و اشتغال عملکرد خوبی دارد؛ حضور حزب دست راستی و افراطی آزادی در دولت ائتلافی این کشور و ایجاد محدودیت ها برای مهاجران، به تازگی اعتراضات خیابانی را در سراسر کشور رقم زده و نگرانی را در میان متحدان اروپایی به وجود آورده است.

پرتغال


پرتغال در شاخص هایی مانند امنیت و صلح همواره از ثبات خاصی برخوردار بوده است. هر چند که 61 درصد کشورهای اروپایی در 3 سال گذشته عقب گرد داشته اند، این کشور 10 میلیون نفری همچنان به صعود خود ادامه داده است. به طوری که از رتبه هجدهم در سال 2014 و 2015 به جایگاه پنجم در سال 2016 رسیده و در سال گذشته نیز در رتبه سوم ایستاده است.

کبوتر سفید صلح بر شانه چه کشورهایی می نشیند؟
پرتغال که در حوزه هایی چون اسکان، تعادل بین زندگی و کار، امنیت شخصی و کیفیت محیط زیست بالاتر از میانگین کشورهای صنعتی قرار گرفته، همچنین به عنوان یکی از سه مقصد برتر برای تجربه سبک زندگی با کیفیت شناخته شده است. نکته مهم تر اینکه برای اقامت در این کشور به هزینه زیادی نیز نیاز نیست؛ چرا که پرتغال یکی از ارزان ترین کشورهای قاره اروپاست.

دانمارک


دانمارک برای پنج سال متوالی و در سال های 2011 تا 2016 در جایگاه دوم آرام ترین کشورهای جهان قرار داشته ؛ هر چند که در سال 2017 و امسال به جایگاه پنجم سقوط کرده است. دانمارک کشوری امن برای سفر و زندگیست که نرخ پایین جرم، سطح بالای ثبات اقتصادی، آزادی مطبوعات و احترام به حقوق بشر از ویژگی های آن به شمار می رود. این کشور همچنین در سطح بالای برابری درآمد سرآمد بوده و در لیست یکی از شادترین کشورهای جهان نیز قرار می گیرد.

کبوتر سفید صلح بر شانه چه کشورهایی می نشیند؟
به نظر می رسد که سقوط اخیر در لیست صلح نیز به زوال برخی از شاخص های نظامی مرتبط باشد. دانمارک در سال 2016 برای مواجهه با تهدید فعالیت فزاینده نظامی روسیه در اروپای شمالی و شرقی، به توافقی بین احزاب سیاسی خود دست یافت. بر اساس این توافق قرار شد تا بودجه نظامی کشور برای هماهنگی با همسایگان یعنی سوئد و نروژ، تا 20 درصد افزایش یابد.

کانادا


کانادا در میان 163 کشور، ششمین کشور امن جهان است. این کشور در دو سال گذشته در خصوص شاخص های مرتبط با مناقشات داخلی، سطح جرم و جنایت و ثبات سیاسی امتیازات خوبی را به دست آورده است. این کشور که از حیث مساحت دومین کشور بزرگ جهان است، تنها 37 میلیون جمعیت داشته و در شاخص های اقتصادی هم از وزن بالایی برخوردار است.

کبوتر سفید صلح بر شانه چه کشورهایی می نشیند؟
از دیگر ویژگی های کانادا می توان به یکی از ثروتمندترین کشورهای جهان، فرصت های شغلی زیاد، امکانات بهداشتی خوب، حکومتداری مؤثر و یکی از بهترین کشورهای جهان برای زندگی اشاره کرد. با این حال بنیاد بین المللی پول اخیرا در مورد اقتصاد این کشور هشدار داده و افزوده که این کشور در نتیجه تنش های تجاری با آمریکا در معرض خطرهای مهمی است.


جمهوری چک


جهوری چک با یک پله سقوط در سال گذشته، در یک دهه گذشته توسعه پایداری را در حوزه های مختلفی از ثبات سیاسی تا امنیت شخصی و روابط بین الملل شاهد بوده است. این کشور همچنین بر اساس گزارش سازمان توسعه و همکاری اقتصادی در بسیاری از شاخص های رفاهی عملکرد خوبی داشته و در اشتغال، درآمد، تعادل کار و زندگی، آموزش و مهارت ها بالاتر از حد متوسط قرار گرفته است.

کبوتر سفید صلح بر شانه چه کشورهایی می نشیند؟
جمهوری چک با 93 درصد بزرگسالان بین 25-64 که تحصیلات دبیرستان را به پایان رسانده؛ در بین 34 کشور صنعتی بالاترین نرخ را دارد. این کشور علی رغم جمعیت نزدیک به 10 میلیون نفر، پایین ترین نرخ بیکاری را در اتحادیه اروپا دارد؛ 2.2 درصد که حتی پایین تر از نرخ طبیعی قلمداد می شود.


سنگاپور


اگرچه گزارش صلح جهانی خبر از دنیای خشن تری می دهد، سنگاپور در حال روی آوردن به آرامش بیشتر است. این کشور در سال گذشته از جایگاه بیست و یکم، 13 پله صعود داشته است. چه چیزی این پرش را موجب شده است؟ اگرچه سنگاپور در زمینه هایی چون امنیت اجتماعی و مناقشات داخلی و بین المللی جایگاه مناسبی دارد، آنچه این کشور را از رسیدن به جایگاه های بالاتر باز می دارد، سطح نظامی شدن آن است. دلیل آن هم این است که سنگاپور برای رفاه خود به تجارت دریایی وابسته است. از همین رو به منابعی برای تضمین عبور راحت کشتی ها از تنگه مالاکا نیازمند است.

کبوتر سفید صلح بر شانه چه کشورهایی می نشیند؟

ژاپن


ژاپن با یک پله صعود نسبت به سال گذشته، سه برابر اروپا و دوازده برابر آمریکا جمعیت دارد. با این حال این کشور در هر دو شاخص صلح و کیفیت زندگی در رتبه های بالایی قرار گرفته است. مجموع جرائم ثبت شده در ژاپن نیز در سال 2017 کاهش چشمگیری را نشان می دهد. با همه این تفاسیر روابط مبهم با همسایگان مانند چین و کره شمالی همچنان یکی از نگرانی های ژاپنی ها به شمار می رود. قانون اساسی صلح این کشور که پس از جنگ جهانی دوم به تصویب رسیده و احیای میلیتاریسم را ممنوع کرده، در سال 2014 مورد بازخوانی قرار گرفت. بر اساس قانون جدید اصلی به نام دفاع شخصی جمعی مطرح شده که بر تقویت توانمندی های استراژیک کشور تمرکز کرده است.

کبوتر سفید صلح بر شانه چه کشورهایی می نشیند؟

ایرلند


ایرلند پیشرفته و مترقی که هفتاد و هفتمین کشور کوچک جهان است، در شاخص صلح جهانی رتبه دهم را از آن خود کرده است؛ رتبه ای که در سال گذشته به طور مشترک میان این کشور و ژاپن تقسیم شده بود. ایرلند به واسطه موقعیت مستقل و ارتش بیطرف خود، اغلب به عنوان یکی از امن ترین کشورهای جهان تلقی می شود. احساس امنیت فردی در کنار دسترسی به اینترنت نامحدود به گسترش توریسم در سال های اخیر در ایرلند کمک کرده است.

کبوتر سفید صلح بر شانه چه کشورهایی می نشیند؟
با این وجود این تنها گردشگران نیستند که ایرلند را به عنوان یکی از مقصدهای محبوب خود شناسایی کرده اند. بسیاری از تاجران نیز پس از برگزیت و خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا، به شرکت های چند ملیتی حاضر در این کشور پیوسته اند. همین امر نیز باعث شد تا اقتصاد این کشور در سال 2017 7.3 درصد رشد داشته باشد. رشدی که ایرلند را به سریع ترین کشور اروپایی از لحاظ رشد اقتصادی بدل کرد؛ نرخ رشدی که سه برابر سریع تر از کل منطقه اتحادیه اروپا بود.


منبع: gfmag.com

مقالات مرتبط:

شهرهای اروپایی که مهمان نواز نیستند!

ارزان ترین کشورهای جهان برای مسافرت را بشناسید

خطرناک ترین کشورهای جهان برای توریست ها

توریست پذیرترین کشورهای جهان در سال 2017