وحشت و کلافگی؛ تجربه سفر با بدترین سیستم های حمل و نقل جهان

امتیاز دهید:
8 کاربر امتیاز داده اند | امتیاز: 4 از 5 وحشت و کلافگی؛ تجربه سفر با بدترین سیستم های حمل و نقل جهان- قاصدک 24

از قطارهای مرگ که با سرعت باد حرکت می کنند و مسافران در آنها به هم فشرده می شوند تا قطارهای باری که اغلب واژگون شده و سالانه صدها نفر را به کشتن می دهند، سیستم های حمل و نقل عمومی در کشورهای جهان سوم، کشورهای در حال توسعه و نیز برخی مکان های توریستی تجربه های وحشتناکی را برای مسافران رقم می زنند. برخی از شهرهای جهان از فقدان زیرساخت های مناسب رنج می برند، اما در برخی موارد مشکلات مالی شهروندان را وا می دارد تا برای رسیدن به محل کار هر روز با مرگ دست و پنجه نرم کنند. شهرهایی که قاصدک 24 پیرامون آنها صحبت خواهد کرد، از سیستم های حمل و نقل عمومی بهره مند هستند که مسافران در آنها هر لحظه انتظار حادثه ای را می کشند.

تاکسی های اوجِک Ojek در جاکارتا


جاکارتا؛ پایتخت اندونزی با انواع بحران های ترافیکی دست و پنجه نرم می کند. این شهر با حجم زیاد ماشین در جاده ها که هر روز نیز بر تعداد آنها افزوده می شود و نیز فقدان زیر ساخت های به روز، شاهد ترافیک های وحشتناک است. مقامات مسئول این شهر در سال 2014 هشدار دادند که اگر اقدامی در جهت بهبود زیرساخت های حمل و نقل در این شهر صورت نگیرد، خیابان های این شهر قفل خواهند شد.

وحشت و کلافگی؛ تجربه سفر با بدترین سیستم های حمل و نقل جهان
بسیاری از شرکت های تجاری مهم در جاکارتا تلاش کرده اند تا ماشین های جادار مجهز به اینترنت را وارد جاده ها کرده اند تا به نوعی با چالش ترافیک های وحشتناک این شهر مقابله کنند. البته مشکل ترافیک این شهر تنها به اتوبوس ها و ماشین ها مربوط نمی شود. جاکارتا خانه تاکسی های دوچرخه ای است که به آنها اوجک گفته می شود و بیشتر به منظور خدمت رسانی به گردشگران مورد استفاده قرار می گیرند. خبر ترسناک تر این است که رانندگان این تاکسی-دوچرخه ها اغلب بدون کلاه های ایمنی اقدام به سوار کردن مسافران می کنند.

مترو نیویورک


مترو نیویورک از آن رو در این لیست قرار گرفته است که نیویورک یکی از شلوغ ترین شهرهای دنیا بوده و شما می توانید در ایستگاه های متروی این شهر آدم های عجیب و غریب زیادی را ببینید. ضمن اینکه در هنگام بارندگی این ایستگاه از چاله هایی در رنگ ها و شکل های مختلف انباشته می شود که در هنگام سوار شدن به قطار باید حواستان به آنها باشد. از نظر بسیاری از ساکنان نیویورک این ایستگاه مترو بیشتر شبیه یک میدان مین است که هرگز نباید به آن قدم گذاشت یا حتی به آن نزدیک شد. هر چند ارتباط این ایستگاه با سایر متروهای شهر خوب است، تغییر ناگهانی در ساعت حرکت قطارها و کوتاهی در اطلاع دادن به مسافران یک اتفاق رایج در این ایستگاه است. البته مشکل تنها به این موارد محدود نمی شود. در واگن های مترو نیز افرادی وجود دارند که فقط به درها می چسبند و حاضر نیستند حتی یک قدم به سمت وسط واگن حرکت کنند.

وحشت و کلافگی؛ تجربه سفر با بدترین سیستم های حمل و نقل جهان

سورتمه سواری با سگ در اسلو


اشتباه نکنید! نروژ یکی از بهترین سیستم های حمل و نقل دنیا را دارد. در این کشور حتی دسترسی به دورترین نقاط نیز کار سختی نیست. اتوبوس های بسیار خوبی در هر نقطه از کشور برای جابجایی مردم و نیز گردشگران تعبیه شده است. با این حال اگر می خواهید زیبایی حقیقی نروژ را تماشا کنید، باید به تماشای طبیعت و حیات وحش آن از نزدیک بپردازید. برای دیدن این شکوه خالص و ناب نیز چاره ای جز سوار شدن بر سورتمه ندارید. این تجربه ممکن است بسیار مهیج و ماجراجویانه به نظر برسد، اما واقعیت چیز دیگریست.

وحشت و کلافگی؛ تجربه سفر با بدترین سیستم های حمل و نقل جهان
وجود سگ هایی که به درستی آموزش ندیده اند و شرکت های توریستی نیز از آنها به خوبی نگه داری نکرده اند، در کنار تجهیزات ضعیف حوادث زیادی را برای گردشگران رقم می زند. پرت شدن از این سورتمه ها و شکستگی های متعدد اغلب بخشی از اتفاقات ناگواریست که در انتظار گردشگران است. اگرچه سورتمه های خوبی نیز در این مناطق وجود دارند. از همین رو برای سوار شدن باید به رتبه بندی آنها توجه کرد.

چیکن باس در گواتمالا


گواتمالا جایی است که تقریبا تمام اتوبوس های مدرسه آمریکایی که از کار افتاده می شوند، به جای رفتن به قبرستان ماشین ها، راهی آنجا شده و دوباره مورد استفاده قرار می گیرند. اگرچه این اتوبوس ها بخشی از سیستم حمل و نقل عمومی در تمام گواتمالا بوده و به جابجایی مردم می پردازند، گاهی به عنوان وسیله ای برای جابجایی دام ها نیز مورد استفاده قرار می گیرند.

وحشت و کلافگی؛ تجربه سفر با بدترین سیستم های حمل و نقل جهان
چیکن باس ها در گواتمالا برای جابجایی مردم محلی به کار می روند، اما بیشتر اقشار پایین جامعه از آنها استفاده می کنند. طبقات بالاتر جامعه از سوار شدن به این اتوبوس های کثیف و شلوغ خودداری کرده و خودورهای شخصی خود را ترجیح می دهند. اگر هم قرار باشد از حمل و نقل عمومی استفاده کنند، سوار شدن به اتوبوس های پولمن یا تاکسی در اولویت است.

توک توک Tuk-Tuk در بانکوک


در بانکوک محله های شلوغی وجود دارد که تنها از طریق کالسکه یا پای پیاده می توان از آنها خود را ایستگاه مترو اسکای ترین رساند. اسکای ترین ایستگاه بسیار خوبی است اما متاسفانه نمی توان از طریق آن به هیچ کجای بانکوک رفت. برای یک گشت و گذار واقعی در این شهر تنها راه استفاده از تاکسی است. تاکسی های سه چرخه ای که به آنها توک توک گفته می شود را می توان در همه جای شهر دید. قبل از سوار شدن به آنها نیز حتما باید چانه بزنید؛ چرا که نرخ مشخصی برای این تاکسی ها وجود ندارد.
این تاکسی های کوچک می توانند در همه جای شهر تردد کنند. هر چند که کثیفی و آلودگی ویژگی بارز آنهاست. ضمن اینکه گاهی اوقات رانندگان مسافران را در مقصدهای اشتباهی پیاده می کنند. از همین رو مسافران باید بر مقصد خود پافشاری کرده و تا زمان رسیدن به مقصد درست، کرایه خود را پرداخت نکنند.

وحشت و کلافگی؛ تجربه سفر با بدترین سیستم های حمل و نقل جهان

جاده مرگ در بولیوی


بولیوی در حقیقت یک سرزمین ناهموار است. بسیاری از جاده های این کشور آسفالته نبوده و در هنگام بارندگی نیز به کلی شسته می شوند. اتوبوس های بولیوی نیز اگرچه بسیار بد و غیر قابل اتکا هستند، اما هنوز بهترین راه برای سفر به شمار می روند. اعتراضات و بسته شدن جاده ها نیز گاهی مسافران را برای ساعت ها سرگردان می کنند. این را هم باید بدانید که خطرناک ترین جاده جهان در بولیوی قرار گرفته است؛ جاده Camino de la Muerte که به آن جاده مرگ گفته می شود.

وحشت و کلافگی؛ تجربه سفر با بدترین سیستم های حمل و نقل جهان
این جاده که 38 مایل طول دارد از منطقه آمازون بولیوی می گذرد. بارندگی این جاده خطرناک را با دره ای در یک سمت و صخره ای در سمت دیگر خود به یک جاده خطرناک تبدیل می کند. جاده ای که در هنگام بارش باران به شدت ناهموار و لغزنده شده و هر ساله نیز 200 تا 300 نفر را به کام مرگ می فرستد.

تاکسی های مینی بوسی در ژوهانسبورگ


تاکسی های مینی بوسی که یک شیوه غیر رسمی یا سازمان نیافته حمل و نقل در ژوهانسبورگ آفریقای جنوبی به شمار می روند، علی رغم نا امنی و بی نظمی در جاده ها، به یکی از شیوه های غالب تبدیل شده اند. این تاکسی ها بیشتر از هر وسیله دیگری در این شهر باعث اتفاقات و حوادث ناگوار بوده اند. تخمین زده می شود که نزدیک به 65 درصد از آفریقایی ها روزانه از این تاکسی ها استفاده می کنند، چرا که در مقایسه با اتوبوس ها سریع تر و ارزان تر هستند.

وحشت و کلافگی؛ تجربه سفر با بدترین سیستم های حمل و نقل جهان
البته لازم به گفتن است که مینی بوس ها در کل تاریخ سیاهی دارند. این ماشین ها در دهه هشتاد میلادی و در دوره آپارتاید برای جابجایی کارگران سیاه پوست از محله های آنها به سر کارشان مورد استفاده قرار می گرفتند. امروزه اگرچه این مینی بوس ها توسط تمام آفریقایی ها با هر رنگ و طبقه اجتماعی مورد استفاده قرار می گیرند، هنوز برای بسیاری خطرناک تلقی می شوند. اغلب رانندگان این وسایل آموزش کافی ندیده اند و برای جان مسافران خود نیز ارزش زیادی قائل نیستند. هر چند که در سال های اخیر دولت در زمینه آموزش های ایمنی و اصول رفتاری به آنها اقداماتی را انجام داده است.

جیپنی Jeepney در مانیل


جیپنی ها که در مانیل و دیگر شهرهای فیلیپین می توان آنها را دید، از تهویه هوا، ایستگاه های توقف و نیز ضوابط قانونی لازم محروم بوده و بستر حوادث زیادی در این کشور هستند. صحنه ای که در این ماشین ها می توان دید، مسافرانی هستند که به صورت فشرده در این ماشین ها نشسته و برخی دیگر نیز از سقف ها یا پشت ماشین آویزان هستند. از آنجایی که این وسایل ارزان و در بین مردم نیز محبوب هستند، تعداد آنها تنها در شهر مانیل بیشمار است و همین امر منجر به ازدحام بیش از حد در جاده ها می شود. علاوه بر این مسیرهای رفت و آمد جیپنی ها نیز معین نبوده و به مقصد مسافران بستگی دارد. این یعنی نادیده گرفتن قوانین راهنمایی و رانندگی توسط این وسایل.

وحشت و کلافگی؛ تجربه سفر با بدترین سیستم های حمل و نقل جهان

تاکسی های شخصی در لیما


شاید بهترین توصیفی که بتوان برای سیستم حمل و نقل عمومی در لیما بتوان به کار برد، آشفته و نامنظم باشد. تاکسی ها و اتوبوس های شخصی، اتوبوس های و ون های کوچک در پرو به جابجایی مسافران می پردازند و به دلیل ارزانی مورد علاقه مردم هستند. اما اتوبوس های لیما معمولا مجهز نبوده و رانندگان برای سوار کردن مسافران با یکدیگر به رقابت می پردازند. تاکسی های شخصی در پرو نیز تهدید بزرگی برای توریست ها به شمار می روند و بیشتر مسافران نیز از سوار شدن به این تاکسی ها منع می شوند. اگر به پرو سفر می کنید، از هتل خود بخواهید تا برای شما یک تاکسی کرایه کند. فراموش نکنید که چمدان خود را هم در صندلی عقب رها نکنید، چرا که شیشه های بیشتر این ماشین ها شکسته هستند.

وحشت و کلافگی؛ تجربه سفر با بدترین سیستم های حمل و نقل جهان

در پایان یادآور می‌شویم که قابلیت رزرو هتل کیش و سایر مناطق ایران به صورت آنلاین هم اکنون در سایت قاصدک 24 مهیاست. همچنین مسافران می‌توانند جهت خرید بلیط اتوبوس، قطار و بلیط ارزان هواپیما به سایت این آژانس مسافرتی مراجعه کنند. ناگفته نماند امکان خرید انواع تورهای مسافرتی اعم از تور بالی، تور تایلند، تور فیلیپین، تور مالزی، تور اندونزی و ... در قاصدک24 وجود دارد. شما همچنین می‌توانید از بیمه مسافرتی قاصدک24 استفاده نمایید و سفرهای خارجی یا داخلی خود را بیمه کنید.


منبع: therichest.com

مقالات مرتبط:

رازهای سر به مهری که در ایستگاه های قطار دفن شدند

!ایستگاه های قطار ژاپن؛ ترکیب روانشناسی و مهندسی

طولانی ترین ریل های دنیا از کدام کشورها می گذرند؟

تجربه هیجان با عبور از ترسناک ترین ریل های دنیا