توپ ورزش در زمین گردشگری

امتیاز دهید:
48 کاربر امتیاز داده اند | امتیاز: 1.2 از 5 توپ ورزش در زمین گردشگری- قاصدک 24

این روزها دنیا بیش از هر چیز به جام جهانی فوتبال روسیه چشم دوخته است. هزاران نفر از سراسر دنیا به این پهناورترین کشور دنیا سفر می کنند تا از نزدیک مسابقه تیم محبوب خود را تماشا کرده، هیجان و سفر را یکجا تجربه کنند. پیوند رویدادهای مهیج ورزشی و گردشگری، صنعتی به نام گردشگری ورزشی را خلق کرده که هر روز بیشتر از گذشته، علاقه مندان خود را مجاب می کند تا بار سفر ببندند. برای آشنایی بیشتر با گردشگری ورزشی، قاصدک 24 شما را به خواندن این مطلب دعوت می کند.

گردشگری ورزشی چیست؟


گردشگری ورزشی در حقیقت به تجربه سفر برای مشاهده یا شرکت کردن در یک رویداد ورزشی اشاره دارد. تجربه ای که امروزه بخش رو به رشدی از صنعت گردشگری جهانی را در بر گرفته و چیزی معادل 7.68 میلیارد دلار عاید این صنعت می کند. با رشد اهمینت ورزش در دنیای امروز گردشگری ورزشی تقسیم بندی های زیادی به خود دیده است. برخی از این تقسیم بندی ها عبارتند از:

توپ ورزش در زمین گردشگری

گردشگری ورزشی سخت و نرم


تعریف سخت از گردشگری ورزشی به کمیت افراد شرکت کننده در یک رخداد ورزشی اشاره دارد. به طور معمول این گونه رخدادها، انگیزه ای برای جلب افراد به رویدادها به شمار می روند. بازی های المپیک، بازی های جام جهانی فوتبال و حتی رخدادهای منطقه ای می توانند به عنوان گردشگری ورزشی سخت شناخته شوند.

تعریف نرم از گردشگری ورزشی زمانی است که فرد برای شرکت در ورزشی تفریحی یا به عنوان تفریحی برای گذران اوقات فراغت به کشور مقصد سفر می کند. پیاده روی، اسکی، دویدن و قایق سواری می توانند به عنوان گردشگری ورزشی نرم به شمار آیند. شاید معمول ترین شکل گردشگری نرم، ورزش گلف آن هم در مقصدهایی مانند اروپا یا آمریکا باشد.

گردشگری رویداد ورزشی


گردشگری رویداد ورزشی شامل بازدیدکنندگانی می شود که برای تماشای یک رخداد ورزشی به شهر یا کشور مقصد سفر می کنند. دو تا از مهم ترین رخدادهایی که بیشترین میزان توریست را در سراسر جهان جذب می کنند، بازی های المپیک و جام جهانی فوتبال هستند که هر 4 سال یکبار در گوشه ای از دنیا برگزار می شوند. برای مثال تخمین زده شد که در طی بازی های جام جهانی فوتبال در سال 1994 و نیز بازی های المپیک آتلانتا در سال 96، بیش از 50 میلیون نفر از این رویدادها دیدن کرده و چیزی نزدیک 100 میلیون دلار عاید کشورهای مقصد شد.

توپ ورزش در زمین گردشگری

گردشگری ورزشی فعال


افرادی که برای شرکت در رویدادهای ورزشی سفر می کنند، دسته بندی گردشگری ورزشی فعال را شکل می دهند. این رویدادهای مشارکتی می توانند اشکال مختلفی در میان گستره متنوعی از ورزش ها به خود بگیرند. گلف، تنیس، ماهیگیری، قایقرانی و موج سواری تنها نمونه اندکی از ورزش هایی هستند که افراد برای مشارکت در آنها دست به سفر می زنند. برخی محققان حتی پا را فراتر گذاشته و این نوع گردشگری را هم به گردشگری شرکت کنندگان در یک فعالیت ورزشی و نیز گردشگرانی که به دنبال سرگرمی هستند، تقسیم بندی کرده اند. شرکت کنندگان در یک فعالیت ورزشی آن شرکت کنندگان آماتوری هستند که برای شرکت در رقابت های ورزش های محبوب خود سفر می کنند. در حالی که جویندگان سرگرمی افرادی هستند که در یک ورزش مرتبط با سفر در قالب شکلی از یک تفریح درگیر می شوند.

گردشگری ورزشی نوستالژی


گردشگری ورزشی نوستالژی در حقیقت به معنای سفر یه جاذبه های مشهوری است که به گونه ای با ورزش مرتبط هستند. بازدید از سالن های ورزشی مشهوری چون سالن بسکتبال کالج زنان در نویل در ایالت تنسی آمریکا و نیز سالن مشهور والیبال در کوپرزتاون در نیویورک نمونه های بسیار خوبی از این نوع گردشگری به شمار می روند. علاوه بر این، موزه های ورزشی ای چون موزه ناسکار در شارلوت در کارولینای شمالی و سالن های ورزشی مشهوری چون زمین Lambeau در ویسکانسین در طبقه بندی فوق قرار می گیرند.


چرا گردشگری ورزشی محبوب شده است؟


اگرچه ورزش مدت زیادیست که در میان بشر محبوب شده است، گردشگری ورزشی تنها مدت چندیست که جای خود را در میان جوامع و کشورها باز کرده است. چه عواملی موجب شده تا این نوع از گردشگری هر روز بیش از دیروز محبوب شود؟ بی تردید عوامل زیر نقش مهمی داشته اند:

عوامل اقتصادی به کمک می آیند


بدون شک افراد برای شرکت در هر شکلی از گردشگری ورزشی باید میزان کافی پول در اختیار داشته باشند. به نظر می رسد که درآمد خانوارها امروز به خاطر تغییرات عمده در مشاغل و نیز چگونگی کار کردن افراد افزایش یافته است. به همین ترتیب میزان اوقات فراغت برای انجام فعالیت های ورزشی شاهد رشد قابل توجهی بوده است. در مجموع، تعداد ساعات کاری در یک قرن گذشته به طور قابل توجهی کاهش یافته است. این تغییر همزمان با افزایش تعداد تعطیلی ها و پیشرفت در تکنولوژی، برای بسیاری از افراد اوقات فراغت بیشتری را ایجاد کرده است. در نهایت برای بیشتر جوامع غربی تغییرات اقتصادی در سال های اخیر میزان زمان و نیز پول در دسترس افراد را بیشتر کرده و به آنها برای شرکت در فعالیت های گردشگری ورزشی انگیزه بیشتری داده است.

توپ ورزش در زمین گردشگری

نقش انکار ناپذیر پیشرفت های تکنولوژیکی


تردیدی نیست که یکی از عوامل مهم در گسترش محبوبیت گردشگری ورزشی در سال های گذشته، پیشرفت اختراعات تکنولوژیکی بوده است. بهترین نمونه این پیشرفت های تکنولوژیک را می توان در شیوه های جدید حمل و نقل مشاهده کرد. با ورود اتوموبیل و نیز سفرهای هوایی به زندگی بشر در قرن گذشته، افراد قادر به جابجایی در مکان های مختلف برای شرکت در این فعالیت های ورزشی شده اند. به علاوه با ایجاد این شیوه های جدید حمل و نقل افراد می توانند در مکان هایی بسیار دورتر از خانه های خود اقامت داشته باشند. این امر خود به ایجاد هتل ها، متل ها و مسافرخانه ها در سراسر دنیا کمک کرده است.

علاوه بر نقش مهمی که حمل و نقل و اقامت در محبوبیت روزافزون گردشگری ورزشی بازی کرده اند، اختراعات اخیر در حوزه رسانه ها نیز به محبوبیت گردشگری ورزشی کمک کرده است. بر کسی پوشیده نیست که مطبوعات، رادیو و نیز تلویزیون به محبوبیت ورزش در میان مردم کمک کرده اند. همچنین ابداعات مهم در تولید تجهیزات ورزشی نیز نقش مهمی در توسعه و محبوبیت گردشگری ورزشی بازی کرده است.

تغییرات در نگرش و ارزش ها و گردشگری ورزشی


تردیدی نیست که جوامع غربی در دهه های اخیر تغییر قابل توجهی را از توجه به ارزش های اخلاقی کاری به ارزش هایی معطوف کرده اند که بر تفریح و تمرکز بر خود تأکید دارند. در نتیجه این تغییرات، ورزش و نیز ارزش های ورزشی اکنون نقش اجتماعی پر رنگ تری نسبت به گذشته دارند. نمونه غیر قابل انکار از این تأثیرگذاری را می توان در این موضوع دید: چگونه پوشیدن لباس های ورزشی در محیط های غیر ورزشی به یک مد تبدیل شده است؟

نمونه دیگر را می توان در رشد بی سابقه کلینیک های تجاری تناسب اندام دید؛ کلینیک هایی که مورد توجه مشتریانی هستند که ارزش های آنها بیشتر حول محور تفریح، فردگرایی و زیبایی شکل گرفته تا ورزش های سازمان یافته. اگرچه موفقیت و رقابت هنوز برای بسیاری مهم تلقی می شود، برای برخی دیگر کمتر ارزش دارد. برای این عده آنچه ارزش بیشتری دارد، خود ورزش است و نه حواشی آن.

تأثیرات گردشگری ورزشی


گردشگری ورزشی با تأثیرات قابل توجه خود امروز نام یک صنعت را بر خود دیده است. صنعتی که توانسته نقش خود را در اقتصاد، فرهنگ و محیط زیست به اثبات برساند. در اینجا نگاهی به این تأثیرات خالی از لطف به نظر نمی رسد:

تأثیرات اقتصادی


بیشتر تحقیقات انجام شده در خصوص گردشگری ورزشی بر تأثیرات اقتصادی آن بر جامعه میزبان تمرکز کرده است. بی تردید تأثیر اقتصادی یکی از بخش های بیشتر توجه شده اما کمتر درک شده این شاخه از گردشگری است. گردشگری و ورزش هر کدام به صورت جداگانه نقش مهمی در اقتصاد جهان داشته و به یکی از عناصر حیاتی در میان سیاستمداران، برنامه ریزان و اقتصاد دانانی مبدل شده اند که به دنبال بازیابی اقتصاد محلی هستند. ترکیب این دو با یکدیگر نیز بی تردید تأثیر قابل توجهی دارد.

آمار سازمان تجارت جهانی در سال 1994 نشان می دهد که عواید کلی حاصل از گردشگری بین المللی در ایالات متحده آمریکا از 45 میلیون دلار در سال 92 به 63 میلیارد دلار در سال 93 افزایش یافته است. سفرهای انجام شده به قصد حضور یا رقابت در یک رخداد ورزشی در سال 99، 44 میلیارد دلار به صنعت گردشگری آمریکا کمک کرده اند. با تمام این تفاسیر، تعیین حجم دقیق تأثیر گردشگری ورزشی امری دشوار است. یکی از دلایل آن نیز اینست که صنعت فوق به قدری وسیع است که شناخت دقیق بخش های آن را برای محققان دشوار کرده است.

تأثیرات اجتماعی-فرهنگی


بدون شک تأثیرات گردشگری ورزشی بر حوزه های دیگر بیش از اقتصاد است. توریست ها با حضور خود حداقل در چند حوزه بر روی جامعه میزبان تأثیر گذاشته و به طور متقابل جوامع میزبان هم بر روی بازدیدکنندگان تأثیراتی می گذارند؛ تأثیراتی که تنها مثبت یا منفی نبوده و طیفی وسیع از این دو را شامل می شوند:

تأثیرات مثبت


• تقویت میراث، هویت و روحیه جمعی ملی از طریق پیوستن افراد به یکدیگر برای ارتقای فرهنگ خود.
• فراهم کردن ابزاری که از طریق آن بازدیدکنندگان بتوانند با خارجی ها و فرهنگ آنها آشنایی پیدا کنند.
• کمک به احیا و حفظ سنت های فرهنگی

تأثیرات منفی


• جذب فرصت های شغلی مرتبط با گردشگری ورزشی در بخش های سودآور می تواند به ضعیف شدن جوامع سنتی منجر شده و تأثیر نامطلوبی بر توازن اقتصاد محلی داشته باشد.
• کمک به از دست رفتن هویت ها و میراث فرهنگی
• ایجاد اختلال و شلوغی در رویدادها
• دامن زدن به خشونت و تنش میان بازدیدکنندگان و جامعه میزبان

توپ ورزش در زمین گردشگری

تأثیرات زیست محیطی


مسئله تأثیر گردشگری ورزشی بر روی منابع محلی همزمان با گسترش محبوبیت این نوع از تفریح، در حال تبدیل شدن به یک موضوع کلیدی است. جنبه های مختلف ورزشی در محیط باز می تواند در تخریب محیط زیست نقش ایفا کند. در وهله اول خود ورزشکاران می توانند تأثیر منفی روی محیط زیست بگذارند:
• دوچرخه سواران ممکن است به گیاهان و خاک آسیب برسانند
• نور و صدای حاصل از قایق های پر سرعت و ماشین های رالی می تواند حیوانات را آشفته کند
• کَمپرها، افرادی که پیاده روی می کنند و نیز قایق سواران می توانند پارک ها و رودخانه ها را آلوده کنند
• شناگران و غواصان هم می توانند به پوشش مرجانی زیر آب صدمه بزنند.

توپ ورزش در زمین گردشگری
در مجموع می توان گفت که گردشگری ورزشی از قِبل هتل ها، رستوران ها و سکونتگاه های دیگر می تواند نقش مهمی در توسعه اقتصادی کشور میزبان داشته و زیرساخت های جدید را نیز بهبود ببخشد؛ چیزی که بیشتر کشورهای میزبان را برای ربودن گوی میزبانی از رقبای خود به تلاش و تکاپو وا می دارد.

بیشتر در مورد گردشگری:

گردشگری زایمان

گردشگری هسته ای

گردشگری حلال

گردشگری شکار

گردشگری سلامت

گردشگری تاریک، پناه بردن به تلخی ها

گردشگری نجوم