کرم ضد آفتاب

امتیاز دهید:
1 کاربر امتیاز داده اند | امتیاز: 4 از 5 کرم ضد آفتاب
قاصدک 24

یکی از ضروری ترین وسایلی که بهتر است آن را در هر سفری به همراه داشته باشیم، کرم ضد آفتاب است. استفاده از این کرم به ویژه در مناطقی که ارتفاع بیشتری از سطح دریا دارند و زاویه تابش خورشید به آنها کمتر است، موجب محافظت از پوست می شود. چرا که کرم های ضد آفتاب به گونه ای ساخته شده اند تا با ایجاد یک لایه حفاظتی از پوست در برابر اشعه های مضر خورشید محافظت کنند. البته ناگفته نماند که استفاده از کرم ضد آفتاب را نباید تنها به سفر به مناطق گرمسیری خلاصه کرد و بهتر است برای احتیاط هم که شده آن را در هر سفری به همراه داشت.

چه زمانی از روز باید از کرم ضد آفتاب استفاده کنیم؟


به طور کلی گفته می شود اگر در نیمه های روز به گردش می روید از کرم ضد آفتاب استفاده کنید و اگر می توانید از ساعت 10 صبح الی 2 بعد از ظهر در معرض نور مستقیم خورشید قرار نگیرید. با این حال اگر مجبور به گشت و گذار در این زمان هستید حتماً کرم ضد آفتاب خود را هر 2 ساعت یکبار تجدید کنید. چرا که لایه محافظتی ای که این کرم بر روی پوست شما ایجاد می کند پس از این ساعت، دیگر کارایی لازم را ندارد و بنابراین بهتر است آن را با یک لایه جدید جایگزین کنید.

انواع مختلف کرم ضد آفتاب


کرم های ضد آفتاب در انواع و اقسام مختلفی به بازار عرضه می شوند. برخی از این کرم ها رنگی و برخی دیگر از آنها بی رنگ هستند. همچنین برای انواع مختلف پوست نیز کرم های گوناگونی وجود دارد که برخی از آنها فاقد چربی بوده یا ضد چروک است. نوع مردانه کرم های ضد آفتاب نیز در سال های اخیر روانه بازار شده است که از پوست صورت و بدن آقایان در برابر نور خورشید محافظت می کند. با این حال آنچه که بیش از همه در خصوص کرم های ضد آفتاب دارای اهمیت است، میزان SPF آنها یا همانSun Protection Factor (قدرت دفع اشعه ماورابنفش ) است که به طور کلی بهتر است، بالای 30 باشد.

استفاده از کرم های ضد آفتاب در سفرهای زمستانی


اغلب مسافران تصور می کنند که در سفرهای زمستانی نیازی به استفاده از کرم های ضد آفتاب ندارند. در صورتی که توصیه پزشکان این است که این افراد برای حفاظت از پوست خود و حفظ رطوبت آن باید حداقل نیم ساعت قبل از خروج از محل اقامت خود از کرم های ضد آفتاب استفاده کنند. همچنین نشستن بر روی صندلی ای که در کنار پنجره وسایل نقلیه قرار گرفته است نیز می تواند در مواردی سبب آفتاب سوختگی شدید شود. از این رو بهتر است به هنگام خرید بلیط هواپیما و اتوبوس، صندلی های کناری را انتخاب نکنید و یا با استفاده از کرم ضد آفتاب و کشیدن پرده، مقدار نوری که به پوستتان می رسد را کنترل نمایید.

در پایان یادآور می شویم که قبل از سفر حتماً با پزشک معتمد خود مشورت نمایید و کرم ضد آفتاب مناسب پوست خود را تهیه و آن را به همراه خود ببرید و در صورت نیاز به محافظت بیشتر از کلاه های آفتابگیر نیز استفاده نمایید.