مینی بوس

{{(adult + inf).toLocaleString('fa')}} مسافر
امتیاز دهید:
1 کاربر امتیاز داده اند | امتیاز: 4 از 5 مینی بوس
قاصدک 24

مینی بوس ها از جمله وسایل حمل و نقل عمومی هستند که در گذشته یکی از مقرون به صرفه ترین گزینه ها برای مسافرت نیز به شمار می رفتند. اما امروزه بیشتر برای جابجایی در مسیرهای کوتاه، مورد استفاده قرار می گیرند. ظرفیت مینی بوس ها محدود است و سفر با آنها دردسرهای خاص خود را دارد. با این حال بسیاری از مجریان تورهای گردشگری مجبور هستند همچنان در برخی از سفرها از مینی بوس استفاده کنند.

مینی بوس های قدیمی

تفاوت های مینی بوس و اتوبوس چیست؟


مینی بوس ها از اتوبوس ها کوچکتر هستند از این رو تعداد صندلی کمتری در آنها جای می گیرد. این وسایل نقلیه اغلب 14 تا 21 نفره هستند در حالی که اتوبوس ها معمولاً گنجایش حمل 25 الی 32 مسافر را دارند. همچنین صندلی به کار گرفته شده در مینی بوس ها از نوع معمولی و ثابت است. اما صندلی اتوبوس ها، بزرگتر و راحت تر بوده و همچنین پشتی آن متحرک است. از این رو مسافر در صورت نیاز به استراحت می تواند آن را بخواباند و روی صندلی لم دهد. در نهایت مهمترین تفاوت این دو وسیله این است که برای سفر با مینی بوس بلیطی به فروش نمی رسد در حالی که امکان خرید بلیط اتوبوس هم به صورت حضوری و هم آنلاین برای مسافران فراهم است.

در چه سفرهایی از مینی بوس استفاده میشود؟


به طور معمول از مینی بوس در جاده های کوهستانی و مسیرهای صعب العبور استفاده می شود. چرا که اتوبوس ها و میدل باس ها در این مسیرها قابل استفاده نیستند. از این رو مجریان تورهای مسافرتی برای جابجایی مسافران در این مسیرها معمولاً از مینی بوس ها بهره می گیرند. همچنین مینی بوس ها بهترین وسیله حمل و نقل برای مسافت های کمتر از 200 کیلومتر هستند. این وسایل نقلیه هم امکان تردد در داخل شهرها را دارند و هم می توانند در جاده های خاکی حرکت کنند. از این رو در بسیاری از تورهای طبیعت گردی مورد استفاده قرار می گیرند.

مینی بوس های جدید
در پایان یادآور می شویم که مینی بوس ها معمولاً وسیله نقلیه اصلی سفر نیستند و در مواقعی بنا به نیاز مجری و برگزار کننده تور برای جابجایی مسافران در سفر به کار گرفته می شوند.