قیمت بلیط قطار

امتیاز دهید:
3724 کاربر امتیاز داده اند | امتیاز: 4.9 از 5 قیمت بلیط قطار
قاصدک 24

برخی افراد سرعت را مهمترین رکن سفر می دانند، گروهی دیگر آسایش و راحتی آن را و برای بعضی، قیمت همچنان اصلی ترین معیار در انتخاب وسایل نقلیه است. همین امر نیز سبب می شود تا افراد با اولویت های مختلف، شیوه های گوناگونی را برای حمل و نقل در یک مسیر واحد برگزینند. با این حال برای آن دسته از مسافران که از مسافرت های هوایی هراس دارند و یا مایل به تجربه سفر با هواپیما نمی باشند، راه های زمینی اولین و آخرین انتخاب است.

بدیهی است که در اینگونه مسافرت ها برخی خودروی شخصی را به اتوبوس ترجیح بدهند اما به طور حتم کمتر کسی را می یابید که از مزایای سفر با قطار آگاه نباشد و رانندگی کردن را بر مسافرت با قطار ارجح بداند. "قطار" واژه ای که با مفاهیم مختلفی چون امنیت، آسایش و ارزانی اجین شده است!

با همه اینها شاید قیمت بلیط قطار برای کسانی که این وسیله نقلیه ایمن را برای یک سفر چند روزه انتخاب کرده اند چندان هم مهم نباشد اما قطعاً برای اشخاصی که مجبور به سفرهای کاری یا تحصیلی روزانه اند، تعرفه بلیط قطار از اهمیت بالایی برخوردار است. در واقع اگر قرار باشد مسیری کوتاه را طی کنید و یا اینکه هر روز در سفر باشید شکی نیست که قیمت بلیط قطار برای هر نفر در مقایسه با هواپیما برای شما مقرون به صرفه تر است. جالب است بدانید قیمت بلیط قطار مشهد از مبدا تهران در حال حاضر چیزی در حدود 41 هزار تومان است در حالی که اگر همین مسیر را با هواپیما طی کنید، می ‎بایست حداقل 190 هزار تومان هزینه کنید!

بلیط قطار تهران مشهد
از سوی دیگر با وجود اینکه دست شرکت های حمل و نقل ریلی به اندازه شرکت های هواپیمایی برای تحمیل هزینه های اضافی به مسافران باز نیست، در برخی موارد قیمت بلیط قطار برای هر نفر در یک مسیر مشخص نیز دچار نوسان می گردد. مثلا قیمت بلیط قطار تهران مشهد در دو روز متوالی متفاوت است. این امر با توجه به تنوع قطارها و کارگزارن ریلی مختلفی که در این عرصه مشغول به فعالیتند، چندان هم غیر عادی به نظر نمی رسد. با این حال فعالان صنعت گردشگری توصیه می کنند، مسافران همیشگی جاده های آهنین برای اطلاع از نوسانات قیمت بلیط قطار و تجربه خریدی مقرون به صرفه تر، بلیط قطار مورد نظر خود را به صورت اینترنتی تهیه نمایند. خرید آنلاین بلیط قطار موجب می گردد مسافر ضمن مقایسه نرخ بلیط قطار درخواستی خود با سایر بلیط های موجود و صرفه جوبی در زمان، انتخابی متناسب با بودجه و سلیقه خود داشته و ارزانتر سفر کند.

البته با توجه به نوع سفر راهکارهای متفاوتی نیز برای تهیه بلیط ارزان قطار وجود دارد. به طور مثال یکی از عوامل تاثیرگزار بر روی هزینه بلیط قطار در سفرهای خانوادگی دربست نمودن کوپه است. به عبارت دیگر دربست کردن کوپه و درج تعداد واقعی مسافران بزرگسال و کودک در قسمت مربوطه، موجب می گردد بهای تمام شده صندلی های خالی با کسر هزینه خدمات برای کاربر محاسبه گردد و مسافر ضمن حفظ حریم خصوصی خود، سفر خانوادگی مقرون به صرفه تری را تجربه نماید.

عوامل تعیین کننده قیمت بلیط قطارهمانطور که می دانید قطارهای مسافربری در ایران بسته به نوع امکانات و خدماتی که در آنها عرضه می شود به سه درجه تقسیم بندی می شوند. درجه اول قطارهای ویژه هستند که مجهز به سيستم صوتی و تصويری، امكانات تفريحی، كتابخانه، سيستم تهويه مطبوع، پذيرایی كامل (غذای اصلی و میان وعده رايگان)، دكوراسيون زيبا و... می باشند. قطارهای نور الرضا، پردیس، پلور سبز، خلیج فارس، دلیجان، سیمرغ، سبز، صبا و غزال در ایران از نوع قطارهای ویژه هستند.

قطارهای کلاس 1 دومین درجه از قطارهای مسافربری هستند که دارای امكانات و خدماتی از قبيل سيستم صوتی، سيستم تهويه مطبوع، امكان استفاده از خدمات رستوران قطار و... می باشند. این درجه از قطار، قطارهای کویر، توربو ترن، برون مرزی استانبول و دمشق، درجه یک لوکس 4 تخته، درجه یک لوکس 6 تخته، درجه یک 6 تخته، درجه یک اتوبوسی و ریل باس را در برمی گیرد.

دسته آخر نیز که به قطارهای کلاس 2 شهره اند فاقد عموم امکانات دو درجه مذکور می باشند و قطارهای درجه 2 شش تخته، درجه 2 معمولی و درجه دو اتوبوسی را شامل می شوند. بدین ترتیب عباراتی نظیر لوکس، درجه یک، درجه دو، سالنی و... که بر اساس درجه قطارها به انها اطلاق می شود مهمترین عامل تفاوت نرخ بلیط قطار و تعیین کننده قیمت آن است.

قطار زندگی
قیمت بلیت قطار در یک مسیر خاص بسته به کارگزار ریلی ارائه دهنده ان نیز اندک تفاوت هایی دارد. این تفاوت ناشی از سرعت، گنجایش و کیفیت امکانات موجود در قطار است و می تواند بازه نرخی متفاوتی را در بربگیرد. شایان ذکر است در حال حاضر سه شرکت اصلی راه آهن جمهوری اسلامی (رجا)، سفیر ریل آسیا (سفیر) و ریل پرداز نوآفرین (فدک) در ایران فعالیت می کنند و سایر شرکت ها و قطارها زیر مجموعه این سه شرکت می باشند.

یکی دیگر از عوامل موثر بر قيمت بليط قطار، مسافت است. به این معنا که هرچه مسيری که انتخاب کرده اید در فاصله دورتری از مبدا قرار داشته باشد می بایست بهای بیشتری برای ان بپردازید. به عبارت دیگر قیمت بلیط قطار تهران مشهد به مراتب از قیمت بلیط تهران سمنان گران تر است.

آخرین عامل تعیین کننده نرخ بلیط قطار، امکان پذیرایی در آن است که با توجه به خواست مسافر و قبل از شروع سفر خریداری می گردد. به عبارت دیگر در برخی از قطارهای ويژه، پذیرایی به صورت اختياری و با درخواست مسافر انجام می شود که هزینه آن در هنگام رزرو به قیمت بلیط قطار مربوطه اضافه و مسافر بلیط قطار همراه با پذیرایی را خریداری می نماید.

با همه آنچه که گفته شد نرخ بلیط قطار نسبت به سایر وسایل حمل و نقل عمومی به ویژه هواپیما از ثبات بیشتری برخوردار است. قیمت بلیط قطار در یک مسیر خاص معمولاً در تمامی ایام هفته یکسان است اگرچه ممکن است این نرخ در اوقات پرتردد سال و هنگام تعطیلات کمی افزایش یابد اما به طور کلی برای تخمین زدن هزینه های سفر، روی ثابت ماندن قیمت بلیط قطار بیشتر از هواپیما می توان حساب کرد!

چگونگی محاسبه نرخ بلیط قطار و مقررات صدور بلیط نیم بهاطبق قوانین راه آهن جمهوری اسلامی ایران، محاسبه نرخ بلیط قطار با توجه به سه تعرفه بزرگسال، کودک و نوزاد صورت می پذیرد. بدین ترتیب قیمت بلیط قطار برای مسافر بزرگسال (شخصی که در تاریخ شروع سفر بیش از 12 سال سن داشته باشد) تمام بها می باشد.

مسافران بین 2 تا 12 سال موظف به پرداخت هزینه نیمی از بهای بلیط قطار می باشند و قیمت بلیط قطار نوزادان تا 2 سال، معادل با 10 درصد از بهای کل بلیط یعنی برابر با بهای بیمه مسافر است.

قیمت بلیط قطار جانبازان و خانواده های شاهد نیز به صورت نیم بها محاسبه می گردد. بدین ترتیب خرید بلیط قطار به صورت نیم بها برای خانواده محترم شاهد، شخص جانباز و خردسالان 2 تا 12 سال امکان پذیر است. با این حال امکان خرید اینترنتی بلیط قطار تنها برای کودکان مهیا است و رزرو بلیط قطار جانبازان و خانواده های شاهد تنها از طریق مراکز فروش حضوری و با ارائه كارت شناسایی معتبر بنياد صورت می پذیرد.

یادآور می گردد به منظور ارج نهادن به خانواده محترم شاهد و جانبازان، چنانچه بر حسب تشخيص بنياد، جانباز قادر نباشد به تنهایی سفر کند و حضور یک نفر همراه با وی الزامی باشد، قیمت بلیط قطار برای شخص همراه نیز با ارائه معرفی نامه از بنياد، به صورت نیم بها محاسبه می شود.

بلیط قطار نیم بها جانبازان و خانواده های شاهد
شایان ذکر است در صورت استفاده نادرست از تعرفه ها، بلیط صادر شده مسترد می شود و هزینه جریمه آن بر عهده شخص مسافر است. لذا خواهشمندیم به هنگام ثبت مشخصات خود و همراهانتان به منظور خرید اینترنتی بلیط و محاسبه صحیح قیمت بلیط قطار، حتماً تعداد واقعی مسافران را به تفکیک مسافر بزرگسال، کودک و نوزاد در سیستم وارد نمایید.

تعرفه بلیط قطار در قاصدک 24سامانه جامع خرید بلیط قطار و هواپیما قاصدک 24 به منظور سرعت بخشیدن به پروسه خرید کاربران خود مجموعه کاملی از بلیط های قطار نظیر بلیط قطار رجا، بلیط قطار فدک و... را در مسیرهای پرتردد داخلی گردآوری نموده است. بدین ترتیب مسافران می توانند بلیط قطار مورد نظر خود را در کوتاهترین زمان ممکن و در مقایسه با سایر بلیط های موجود خریداری نمایند.

تعرفه بلیط قطار در قاصدک 24 با توجه به بازه نرخی ارائه شده توسط کارگزاران ارائه دهنده بلیط متفاوت است. لذا کاربر قادر است با انتخاب گزینه "کمترین قیمت" در صفحه جستجو، لیست نتایج حاصله را بر اساس قیمت بلیط قطار مرتب نموده و در زمان کمتری به بلیط قطار متناسب به بودجه و سلیقه اش دست یابد.

فراموش نکنید پس از پرداخت نرخ بلیط قطار و تکمیل مراحل خرید، حتماً فایل پی دی اف دریافتی بلیط قطار خود را بر روی کاغذ A4 دورو سفید پرینت نمایید. طبق قوانین راه آهن جمهوری اسلامی ایران، مسافر ملزم است برای سوار شدن به قطار بلیط چاپ شده را ارائه کند. در صورت وارد شدن خسارت به قطار، پرداخت خسارت فقط به دارندگان نسخه چاپی بلیط امکان پذیر است.

در صورتی که به پرینتر دسترسی ندارید، می توانید بلیط خریداری شده خود را در کلیه ایستگاه های دارای باجه فروش بلیط و مراکز فروش سطح شهر، به شرط در اختیار داشتن اصل کارت شناسایی معتبر و ارائه شماره سریال بلیط، سالن و کوپه و تنها با پرداخت ۱۰.۰۰۰ ریال برای هر برگ چاپ کنید.

مطالب مرتبط


لوکس ترین قطارهای دنیا

بلیط قطار شهرها